Klouzek kravský

Klouzek kravský | foto: www.houbar.cz

Klouzek kravský (Boletus bovinus)

Jak vypadá 

. Zajímavosti a rady

prewPokud si lámete hlavu nad tím, kde vzala tato chutná houba takové jméno, potom vám všem ušetřím práci s hledáním v mykologických knihách. Klouzek kravský získal své jméno ne proto, že se hodí leda pro krávy, ale proto, že je ho tolik, že by se jím daly krávy krmit! Je pravda, že v minulosti byl tak přemnožen, že jej lidé moc nesbírali a krmili jím domácí zvířectvo.

Roste v borech, v ohromném množství a zajímavé je jeho přátelství se slizákem růžovým (Gomphidius roseus). Často můžeme najít srostlé tyto dvě houby, připomínající milenecký pár.

Klobouky jsou 3 - 8 cm široké, v mládí polokulovité, pak sklenuté až rozložené, za vlhka slizké, za sucha lesklé, kožově nebo okrově hnědavé, dosti tenkomasé, naspodu s velkými, hranatými, okrově hnědavými póry a kožově hnědým, 3 - 7 cm dlouhým a 5 - 15 mm širokým třeněm. Bledě okrová dužnina na řezu slabě modrá. Výtrusy jsou žlutavé.

Kde a kdy roste

Klouzek kravský roste jen místy hojně od srpna do listopadu v borových a smíšených lesích, vždy pod borovicemi se dvěma jehlicemi ve svazečku (borovice lesní, borovice černá, borovice blatka) na kyselých půdách.

Je jedlý. Ze všech klouzků je klouzek kravský nejméně chutný, uděláme nejlépe, když jeho mladé plodničky naložíme do sladkokyselého nálevu. Potom nám nebude vadit ani jeho velká slizkost, ani gumová dužnina. Zajímavé je, že tato houba vařením karmínově zčervená.