Pokud si kočka nemá kde obrušovat drápky, padne jí za oběť i polstrování drahé sedačky.

Pokud si kočka nemá kde obrušovat drápky, padne jí za oběť i polstrování drahé sedačky. | foto: Profimedia.cz

Kočce pořiďte škrabadlo, třeba z trubek. Jinak se rozlučte s čalouněním gauče

  • 63
Průběžně dorůstajícími drápky může kočka bez mrknutí oka zničit polstrování vaší sedačky nebo třeba drahý koberec. Potřeba brousit si drápky je pro ni přirozená, proto musíte šelmě chované v bytě ošetřovat drápky a pořídit škrabadlo.

Pokud kočky žijí venku nebo mohou alespoň chodit na zahradu, obrušují si neustále dorůstající drápky například při lezení po stromech. Pokud takovou možnost nemají, musíte jim přírodní podmínky nahradit škrabadlem. A v případě potřeby jim drápky čas od času zastřihovat.

Venkovní kočky si brousí drápky o kmeny stromů.Venkovní kočky si drápky obrušují i při lezení po stromech.

Drápky se musí obrušovat, případně stříhat

Zanedbaná péče o drápky může mít pro kočku velmi nepříjemnou dohru. „Dorůstající drápky mohou kočce zarůst až do polštářku, což je pro ni velmi bolestivé. Když už k tomu dojde, bez ošetření u veterináře se to neobejde,“ upozorňuje veterinářka Kateřina Stiborová z pražské kliniky Jaggy na možné důsledky.

jak stříhat kočičí drápky Zastřihování kočičích drápků není nic složitého, speciální kleštičky k tomu určené koupíte ve zverimexu. Tato péče se vyplatí i v případě, že máte malé děti nebo agresivní kočku, její drápky nebudou tak ostré. Přečtěte si článek Jak stříhat kočičí drápky.

Škrabadlem kočku potěšíte

Škrabadlo je pro kočku žijící v bytě natolik základním vybavením, že byste ho měli pořizovat v podstatě současně s ní, případně co nejdříve. Jinak hrozí, že si u vás v bytě brzy najde náhradu, nejčastěji v podobě nějakého čalouněného kousku nábytku. Je zbytečné, aby vám například z gauče visely potrhané cáry, proto se vyplatí do škrabadla investovat co nejdříve.

Kočkám lze na vhodné místo zavěsit i silné sisalové lano.Kotěti pořiďte škrabadlo dřív, než přijde na to, že si může brousit drápky i na sedačce nebo křesle.Škrabadla na trhu mají často i pelíšky a odpočívadla.

Pokud si ze standardní nabídky škrabadel pro kočky nevyberete nebo vás zarazila jejich cena, zkuste vlastní originální řešení. Z odpadních trubek, které omotáte vhodným provazem, postavte škrabadlo a šplhadlo v jednom, od podlahy až ke stropu. To vaší kočce či kočkám nahradí strom, bude po něm lézt, šplhat, hrát si na něm i spát.

Vlastnoručně vyrobené komfortní škrabadlo vás může vyjít na zlomek částky, kterou byste zaplatili za hotové. Chovatelka, která se s Hobby.cz podělila o své zkušenosti z jeho výroby, do něj investovala zhruba 3 tisíce korun. Jak ale přiznává, zvolila zbytečně široké trubky o průměru 15 centimetrů. Kdyby vybrala menší průměr, jeho cena by byla výrazně nižší. Už proto, že jedna odbočka (koleno) průměru 15 cm přijde až na 300 Kč, u průměru 11 cm je jeho cena zhruba třetinová. Menší průměr trubek logicky znamená i menší spotřebu provazu.

Na vysoké šplhadlo můžete kočkám umístit libovolné množství odboček a větví s odpočívadly, boudičkami apod.

Co budete na škrabadlo potřebovat:

Podle vlastního nákresu si nakupte odpadní plastové trubky (ideální je průměr 11 cm), odpovídající množství sisalového provazu, montážní pěnu, kousek oboustranné lepicí pásky, polyuretanové lepidlo, ochranné rukavice a šrouby na ukotvení škrabadla.

Pouze na vás záleží, jak velké bude škrabadlo a kolik kočkám dopřejete odboček, odpočívadel nebo úkrytů a pelíšků. Nakreslete si návrh pro konkrétní vybraný prostor, všechno si rozměřte a teprve podle toho nakupte jednotlivé kusy plastových odpadních trubek a kolínek. Jejich cena se v obchodech pro kutily pohybuje mezi 30 až 50 korunami podle průměru, délky a typu.

Autorka tohoto škrabadla použila trubky o průměru 15 cm, kočky ale budou spokojené i s menším průměrem.Na šplhadlo můžete umístit libovolné množství odboček a větví s odpočívadly, boudičkami  apod.

Na obalení (obtočení) trubek si kupte dostatečné množství sisalového provazu. Je přírodní, takže kočkám nehrozí, že se z něj začnou třepit třeba kovová vlákna, a přitom je dostatečně odolný. I když to tak nevypadá, můžete ho podle velikosti škrabadla spotřebovat desítky, ale i přes sto metrů.

Přibližnou spotřebu provazu si spočítejte na základě vybrané tloušťky provazu a průměru a celkové délky trubek. Vyplatí se koupit ho přímo v provaznictví, cena se navíc může odvíjet od konkrétního množství. V každém případě vás v provaznictví bude stát zhruba o polovinu levněji než v hobbymarketech.

Montážní pěnu budete potřebovat na vyplnění vnitřku trubek, lepidlo využijete při kompletaci trubek i při fixaci provazu. V našem případě chovatelka použila polyuretanové lepidlo Power Kleber na dřevo, kov i plast, zvládnete s ním i lepení koberců.

„Využijete i staré rozbité šplhadlo, ze kterého lze použít jak domečky, tak odpočívadla,“ radí dále chovatelka. Odpočívadla ale zvládnete vyrobit i sami. Stačí k tomu dřevotřísková deska, kterou potáhnete plyšem. Ten připevníte nejlépe pomocí nastřelovací sešívačky. „Já jsem využila i sloupky ze starého šplhadla, nevadí, že jsou opotřebované. Nasadily se do konců trubek a jejich závity posloužily k upevnění jak ke stopu, tak k podlaze,“ popisuje stavbu stromového škrabadla jeho autorka.

Postup vlastní stavby škrabadla

Začnete skládat trubky do sebe. Sice by asi stačilo je pouze zasouvat, ale lepší je jednotlivé spoje zafixovat slepením, škrabadlo tak bude stabilnější. Ze stejného důvodu se doporučuje vyplnit vnitřek trubek montážní pěnou. Záleží pouze na vás, zda budete skládat šplhadlo na volno a teprve nakonec ho ukotvíte k podlaze a ke stropu, nebo zda hned první část ukotvíte a pak budete pokračovat ve stavění.

Z plastových odpadních trubek a kolen je nejprve potřeba postavit kostru šplhadla a škrabadla v jednom.Ideální je kostru šplhadla ukotvit ke stropu a můžete ji začít obalovat sisalovým provazem, vhodným pro kočičí drápky.

Pokud máte celou konstrukci sestavenou a instalovanou, začněte s omotáváním trubek provazem. Zcela dolů si po obvodu trubky nalepte silnou oboustranně lepicí pásku, která zafixuje první obtočení. Pak konstrukci potřete trochou lepidla a obmotávejte ji směrem nahoru. Důkladně při tom provaz utahujte, aby vám mezi jednotlivými obtáčkami nevznikaly mezery.

V ohybech, kde se vám zřejmě nepovede udržet provaz těsně vedle sebe a půjde hůř utáhnout, přetřete podle potřeby plochu lepidlem i přes obmotávaný provaz. Částečně tím zakryjete vzniklé mezery a předejdete současně i tomu, aby kočky nedostatečně připevněný provaz vytáhly a začaly ho rozmotávat.

Až úplně nakonec připevněte plošinky a odpočívadla, jinak se vám bude část pod nimi špatně omotávat. „Osvědčilo se umístit alespoň jednu či dvě plošinky ke stěně, ke které je pomocí držáků na poličky přišroubujte,“ přidává poslední radu chovatelka. Šplhadlo tak opět získá na stabilitě. Právě ta je totiž při stavbě škrabadla velmi důležitá. Jak majitelé zavalitějších nebo divočejších koček dobře vědí, bývá právě ta největší slabinou škrabadel kupovaných.