Myš znamená pro kočku spíše povyražení než zdroj obživy

Myš znamená pro kočku spíše povyražení než zdroj obživy | foto: Profimedia.cz

Kočkám prospěje mléko, mají devět životů, nesnáší se se psy. Co je pravda?

  • 80
Stereotypní představy o kočkách a jejich potřebách mohou zvířatům ublížit. Je sice pravda, že například kravské mléko milují, ale spíše jim škodí. Stejně tak kočky myši rády loví, i když to není z hladu. Loví je jen tak pro radost, milují pohyblivý cíl.

Když kočka loví myši, má hlad

Současná domácí kočka jde podle veterinárního lékaře Leoše Železného ráda lovit, ale důvodem není hlad; tedy pokud doma dostává dost vhodné potravy. Kočka má zkrátka ráda hýbající se potravu a loví, i když nemusí, trénuje tak kondici.

Správná kočka vychytá myši v domě i v jeho okolí.

Správná kočka vychytá myši v domě i v jeho okolí

Když si kočka domů přinese mrtvou myš nebo ptáka, chce se pochlubit svým majitelům, jak je dobrá, ale nemá v úmyslu svůj úlovek pozřít. U hladových koček však tato varianta hrozí a může být poměrně nebezpečná.

"Myši přenášejí leptospirózu, parazity a další infekce včetně toxoplazmózy. Téměř každá myš je přenašečem, nehledě na to, že může být otrávená, může totiž konzumovat obilí z postřikovaného pole," popisuje veterinář.

Kočka má devět životů

Na oblíbené rčení se nedá spolehnout, i když se například objevilo i kotě, které přežilo praní v pračce. Při potížích kočka potřebuje veterináře jako každé jiné zvíře, nedokáže se ze všeho vylízat sama. Pro ilustraci si můžete přečíst příběh kocoura, kterého přejel kombajn.

Kočka v bubnu pračky

Kočky se rády kamkoliv schovávají. Klidně i do bubnu pračky

Britský kocour Oscar má na zadních nohou protézy

Britský kocour Oscar má na zadních nohou protézy

A pozor, neplatí ani, že při pádu z velké výšky dopadne bez problémů na nohy a nic se jí nestane. Má sice mimořádně vyvinuté střední ucho, tedy ústrojí zodpovídající za rovnováhu, při ošklivých pádech ji však ani ono neochrání před potlučením. A nebezpečné mohou být paradoxně i pády z příliš malých výšek, kdy se nestačí přetočit na nohy.

Zdravá kočka nezvrací

Omyl. Kočky mohou občas zvracet, zvláště ty s delší srstí. Puzené vrozenou touhou po čistotě se často lížou a některé chlupy se jim zachytí na jazyku, zvíře je spolkne. Jestliže je jich mnoho, mohou v žaludku vytvořit klubíčko, odborně nazývané bezoár. To pochopitelně kočku dráždí a má potřebu jej ze sebe dostat ven, takže zvrací (viz předchozí článek o kočičím zvracení).

Povalování vyzvracených chuchvalců lze do jisté míry zabránit pravidelným vyčesáváním srsti, u dlouhosrstých koček by se mělo provádět denně. Další variantou je prevence v podobě takzvaných "antihairball" pamlsků, které zlepšují průchod spolknutých chlupů zažívacím ústrojím.

Kočky si pochutnají na mléku

Je pravda, že většina koček miluje kravské mléko a velmi ochotně je přijímá. Bohužel jim ale neprospívá. Více v článku o omylech, kterými můžete ublížit své kočce. Kravské mléko obsahuje vyšší hladiny laktózy (neboli mléčného cukru) než mateřské mléko kočky. Na trávení kravské laktózy nemá kočka patřičné enzymy, laktóza je pro ni těžce stravitelná a často způsobuje průjem.

Pokud chcete kočce mléko dopřát, sáhněte po speciálním nápoji se sníženým obsahem laktózy, najdete ho pod názvem catmilk. Doporučená krmná dávka pro dospělou kočku je 50 ml za den.

Kočky a psi se nesnášejí

Oba patří mezi šelmy, jejich jídelníček se ale shoduje jen částečně. Nikoli nutně. I mezi nimi je možné vypěstovat přátelský vztah. Ideální je, když si na sebe zvykají už jako mláďata. Ale ani když jedno zvíře přijde do rodiny později než druhé, nehrozí katastrofa. První zvíře by ale nemělo mít z nově příchozího pocit vetřelce.

Přírůstek do rodiny byste podle zkušených chovatelů alespoň zpočátku měli hladit a chválit tehdy, když u toho ten druhý není. Právě žárlivost může být příčinou agresivity, jak se dočtete v předcházejícím článku.