Kokoška pastuší tobolka | foto: Profimedia.cz

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris)

  • 0

Víte, že...

Kokoška dokáže být velmi nepříjemná jako plevel v zahrádkách. Snadno se šíří, jedna rostlina prý dokáže vyprodukovat až 70 000 semen!

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Popis rostliny: Jednoletá, někdy dvouletá (ozimá) rostlina s vřetenovitým kořenem a s růžicí tmavě zelených, typicky dělených listů (peřenoklaně dělené). Lodyha, vysoká až 30 cm, nese hrozen droboučkých bílých květů (korunní lístky jsou postaveny do tvaru kříže, stejně jako u všech ostatních druhů čeledi brukvovitých), z kterých se vyvíjejí typické ploché srdíčkovité plody – šešulky. Jejich tvar dal rostlině i jméno - pastýřská tobolka (bursa pastoris).

Stanoviště:  Vyskytuje se hojně na polích, jako plevel v zahradách, na rumištích, v okolí cest a lidských sídlišť a na dalších místech ovlivňovaných člověkem.
gal
Výskyt: Roste hojně na celém území naší republiky, a to od nížin až do podhorských oblastí. Ve vyšších polohách pouze v místech osídlených lidmi. Je rozšířena po celém světě.

Období květu: Kvete od března do října.

Použití: Sbírá se nať, a to po celou vegetační dobu, od března do října. Obsahuje celou řadu účinných látek, histamin, cholin, acetylcholin, flavonoidy, saponiny, třísloviny a řadu minerálních látek. Semena mají lehce pálivou chuť a v malém množství jimi můžeme nahradit pepř.

Léčivé účinky:  Droga zastavuje vnější i vnitřní krvácení a ovlivňuje hladké děložní svalstvo (použití v gynekologii). Užívá se rovněž při potížích s močením a s močovými kameny. Zevně posiluje ochabující svaly.

Ohrožení:  Rostlina není ohrožená.

Pozor!

Velké předávkování může způsobit i otravu a ochrnutí centrální nervové soustavy! Nedoporučuje se ani dlouhodobé užívání.
Pozor na její použití v době těhotenství!