Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Tatu dostal kolo, táta Richard mu ho okousal. Navštivte je

  11:21aktualizováno  11:21
V pátek seberte děti a běžte do zoo, dětský vstup je za korunu. Můžete dodatečně popřát Tatuovi, který minulý víkend oslavil 5. narozeniny. Dostal spoustu dobrot a jako "správný kluk" také kolo. V sobotu si pak můžete zaběhat v rámci charitativní akce Běh pro gorily pro záchranu goril ve volné přírodě.

Tatu si kolo sice intuitivně vede, jako kdyby na něm jezdil odjakživa, ale gorily kolo nejspíš brzy rozeberou a okoušou... | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Vyrobit kolo pro gorilího kluka trvalo zkušenému košíkáři z Mělníka zhruba 16 hodin. Petr Král na ně použil čistě přírodní materiály, vrbové proutí a větve jasanu. A kolo to bylo opravdu unikátní. I řídítka mělo plně pohyblivá, ale hlavně se dalo sežrat, což jako jediné zřejmě gorily skutečně ocení.

Gorilí mláďata stále něco vymýšlí, zajděte se na ně podívat

Děti vstup za 1 Kč

V pátek 1. června mají při příležitosti Mezinárodního dne dětí všechny děti do 15 let vstup do Zoo Praha za 1 korunu. Pro děti jsou připraveny jak soutěže, tak ukázky výcviku služebních a záchranářských psů městské policie. 

Není divu, že kolo si našlo na facebookových gorilích stránkách mnohé obdivovatele, kteří by jím sami nepohrdli. Přitom nápad dát Tatuovi kolo vznikl jako nadsázka, když zaměstnanci zoo vymýšleli nejvhodnější dárek pro pětiletého "kluka".

"Je samozřejmé, že ani jedna z goril jízdní kolo nevyužila tak, že by na něm jezdila. Kolo však znamenalo naprostou novinku v jejich běžném životě, zabavilo jednotlivá zvířata, a dokonce se stalo i součástí jejich jídelníčku: gorily bez problému spořádaly jak měkké větve, tak i kůru," popsala Tereza Palečková, tisková mluvčí pražské zoo.

Fotogalerie

Tatu na svůj originální dárek reagoval neuvěřitelně intuitivně, jak je patrné i z fotografií, kde si kolo zkoumavě prohlíží a pak si ho celkem suverénně vede za řídítka; jako by chtěl za chvíli nasednout.

Jinak ale není třeba dělat si iluze, že by kolo gorily zaujalo víc než připravené jídlo. Nakonec se s ním, jak je patrné z videa, nijak nemazaly: oloupaly z něj kůru, sedátko i šlapky "odmontovaly". Přežilo velmi krátce.     

Chcete-li pomoci, zúčastněte se 2. června Běhu pro gorily

Návštěva pavilonu goril v Zoo Praha je velmi sugestivním zážitkem v podstatě kdykoliv. Stačí, když si člověk tváří v tvář těmto inteligentním tvorům - kteří jsou nám tak podobní - uvědomí, že jim ve volné přírodě Afriky hrozí vyhynutí.

Běh pro gorily v sobotu 2. června

Start závodu je ve 14:00 na Hradčanském náměstí, trať dlouhou 5,1 km lze proběhnout či projít (i s kočárkem nebo se psem) nebo projet na koloběžce.

Přestože jsou gorily chráněné, ve střední Africe jsou jich každoročně snědeny tisíce. Běh pro gorily v Praze a podobné akce po celém světě proto podporují zejména osvětovou a vzdělávací činnost pro obyvatele pralesů.

A letos už potřetí máte možnost i vy udělat něco pro jejich další život v přirozeném prostředí. Stačí se zúčastnit sobotního Běhu pro gorily v centru Prahy, přihlásit se můžete zde. Není třeba se bát, běžet nemusíte. Zvolit se dá i volné vycházkové tempo s kočárkem, se psem, s celou rodinou či partou přátel.

Startovné činí 500 Kč a v jeho ceně je startovní číslo, maska, tričko značky Nike, jednorázové vstupné do fitness centra World Class, sleva do značkového obchodu NikePrague Store a jednorázové vstupné do Zoo Praha.

Letos bude dokonce pro účastníky běhu na startu poprvé připravena šatna, která se po startu převeze do cíle. Tam vás navíc potěší koncerty skupin Děda Mládek Illegal Band, Eddie Stoilow a And the End.

Mapka trasy Běhu pro gorily 2. června 2012

Mapka trasy Běhu pro gorily 2. června 2012

Nejrychlejší účastník vyhraje originální jízdní kolo Prodoli MTB - Colombus Zonal 7005 Alloy v netradičním provedení s využitím technologie airbrushe (americké retuše). Další výhry si odnese deset vylosovaných; ve hře je například zážitkový program Chovatelem v Zoo Praha na jeden den, členství ve Fanklubu Zoo Praha či celoroční rodinná vstupenka do pražské zoo.

"Výtěžkem ze závodu podpoříme v letošním roce realizaci projektu Toulavý autobus. Jeho cílem je vozit děti z pralesních oblastí do Limbe Wildlife Centre, kde absolvují vzdělávací program a setkají se s gorilou jinak než na talíři," uvedl ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

A pokud se vám doma povaluje starý mobil, vezměte ho s sebou. Jeho odevzdáním můžete podpořit strážce pralesa, kteří se o záchranu goril zasluhují každodenně přímo v terénu (více v článku Se sběrem starých mobilů začali v pražské zoo). Pro ilustraci, jak strážci pralesa nasazují pro záchranu goril vlastní životy, si přečtěte článek zde.   
Nejčtenější

Nizozemsko trápí invazivní papoušek alexandr malý. Češi dávají pozor

Alexandr malý je dutinový pták. Problémem je, že ubírá prostor původním...

Jasně zelený opeřenec alexandr malý je rozšířen v mnoha městech starého kontinentu. Avšak v Nizozemsku, kde počet...

Konec trhanů v Čechách. Do oblečení na zahradu míří módní novinky

Tento muž si sice nemůže hrát na elegána, ale alespoň nezanedbává základní...

I kutil může vypadat šik, jak říkají Francouzi. Už žádné modráky a děravá trika. Na zahradu, stavbu i do dílny proniká...Ochranáře trápí „zloději“ mláďat, která vůbec neměla být zachráněna

Takto velký zdravý ježek vy za normálních okolností pomoc nepotřeboval. Tohoto...

Ochránci zvířat se už připravují na jarní měsíce, kdy se rodí nejvíce mláďat, kterým kvůli neznalosti lidí hrozí...

Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí matky slouží jako trampolína pro batole i výrostky

Malí goriláci si dělají z mámy trampolínu.

Skákat plnou vahou těla na své matky, v tom jsou roční Ajabu i téměř pětiletý Nuru opravdoví přeborníci. Nuru se...

VIDEO: V Pavilonu goril bývá veselo, řádí tu puberťáci i roční batole

Roční gorilák Ajabu jako malý provokatér.

Je vnímavý, pohotový a na svůj batolecí věk fyzicky velmi zdatný. Od svých starších bratrů odkoukává lumpárny a nebojí...

Gorilí samice Bikira se s mláďaty stále oťukává, i s Ajabuem

Když Ajabua přestane Bikiřino oždibování bavit, klidně se po ní ožene.

Tvrdohlavá gorilí samice Bikira je a vždy bude tak trochu jiná než ostatní. Jednoduše proto, že ji vychovali lidé. A...

Najdete na iDNES.cz