Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Tatu dostal kolo, táta Richard mu ho okousal. Navštivte je

  11:21aktualizováno  11:21
V pátek seberte děti a běžte do zoo, dětský vstup je za korunu. Můžete dodatečně popřát Tatuovi, který minulý víkend oslavil 5. narozeniny. Dostal spoustu dobrot a jako "správný kluk" také kolo. V sobotu si pak můžete zaběhat v rámci charitativní akce Běh pro gorily pro záchranu goril ve volné přírodě.

Tatu si kolo sice intuitivně vede, jako kdyby na něm jezdil odjakživa, ale gorily kolo nejspíš brzy rozeberou a okoušou... | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Vyrobit kolo pro gorilího kluka trvalo zkušenému košíkáři z Mělníka zhruba 16 hodin. Petr Král na ně použil čistě přírodní materiály, vrbové proutí a větve jasanu. A kolo to bylo opravdu unikátní. I řídítka mělo plně pohyblivá, ale hlavně se dalo sežrat, což jako jediné zřejmě gorily skutečně ocení.

Gorilí mláďata stále něco vymýšlí, zajděte se na ně podívat

Děti vstup za 1 Kč

V pátek 1. června mají při příležitosti Mezinárodního dne dětí všechny děti do 15 let vstup do Zoo Praha za 1 korunu. Pro děti jsou připraveny jak soutěže, tak ukázky výcviku služebních a záchranářských psů městské policie. 

Není divu, že kolo si našlo na facebookových gorilích stránkách mnohé obdivovatele, kteří by jím sami nepohrdli. Přitom nápad dát Tatuovi kolo vznikl jako nadsázka, když zaměstnanci zoo vymýšleli nejvhodnější dárek pro pětiletého "kluka".

"Je samozřejmé, že ani jedna z goril jízdní kolo nevyužila tak, že by na něm jezdila. Kolo však znamenalo naprostou novinku v jejich běžném životě, zabavilo jednotlivá zvířata, a dokonce se stalo i součástí jejich jídelníčku: gorily bez problému spořádaly jak měkké větve, tak i kůru," popsala Tereza Palečková, tisková mluvčí pražské zoo.

Fotogalerie

Tatu na svůj originální dárek reagoval neuvěřitelně intuitivně, jak je patrné i z fotografií, kde si kolo zkoumavě prohlíží a pak si ho celkem suverénně vede za řídítka; jako by chtěl za chvíli nasednout.

Jinak ale není třeba dělat si iluze, že by kolo gorily zaujalo víc než připravené jídlo. Nakonec se s ním, jak je patrné z videa, nijak nemazaly: oloupaly z něj kůru, sedátko i šlapky "odmontovaly". Přežilo velmi krátce.     

Chcete-li pomoci, zúčastněte se 2. června Běhu pro gorily

Návštěva pavilonu goril v Zoo Praha je velmi sugestivním zážitkem v podstatě kdykoliv. Stačí, když si člověk tváří v tvář těmto inteligentním tvorům - kteří jsou nám tak podobní - uvědomí, že jim ve volné přírodě Afriky hrozí vyhynutí.

Běh pro gorily v sobotu 2. června

Start závodu je ve 14:00 na Hradčanském náměstí, trať dlouhou 5,1 km lze proběhnout či projít (i s kočárkem nebo se psem) nebo projet na koloběžce.

Přestože jsou gorily chráněné, ve střední Africe jsou jich každoročně snědeny tisíce. Běh pro gorily v Praze a podobné akce po celém světě proto podporují zejména osvětovou a vzdělávací činnost pro obyvatele pralesů.

A letos už potřetí máte možnost i vy udělat něco pro jejich další život v přirozeném prostředí. Stačí se zúčastnit sobotního Běhu pro gorily v centru Prahy, přihlásit se můžete zde. Není třeba se bát, běžet nemusíte. Zvolit se dá i volné vycházkové tempo s kočárkem, se psem, s celou rodinou či partou přátel.

Startovné činí 500 Kč a v jeho ceně je startovní číslo, maska, tričko značky Nike, jednorázové vstupné do fitness centra World Class, sleva do značkového obchodu NikePrague Store a jednorázové vstupné do Zoo Praha.

Letos bude dokonce pro účastníky běhu na startu poprvé připravena šatna, která se po startu převeze do cíle. Tam vás navíc potěší koncerty skupin Děda Mládek Illegal Band, Eddie Stoilow a And the End.

Mapka trasy Běhu pro gorily 2. června 2012

Mapka trasy Běhu pro gorily 2. června 2012

Nejrychlejší účastník vyhraje originální jízdní kolo Prodoli MTB - Colombus Zonal 7005 Alloy v netradičním provedení s využitím technologie airbrushe (americké retuše). Další výhry si odnese deset vylosovaných; ve hře je například zážitkový program Chovatelem v Zoo Praha na jeden den, členství ve Fanklubu Zoo Praha či celoroční rodinná vstupenka do pražské zoo.

"Výtěžkem ze závodu podpoříme v letošním roce realizaci projektu Toulavý autobus. Jeho cílem je vozit děti z pralesních oblastí do Limbe Wildlife Centre, kde absolvují vzdělávací program a setkají se s gorilou jinak než na talíři," uvedl ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

A pokud se vám doma povaluje starý mobil, vezměte ho s sebou. Jeho odevzdáním můžete podpořit strážce pralesa, kteří se o záchranu goril zasluhují každodenně přímo v terénu (více v článku Se sběrem starých mobilů začali v pražské zoo). Pro ilustraci, jak strážci pralesa nasazují pro záchranu goril vlastní životy, si přečtěte článek zde.   
Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Na webu najdete 10 tisíc míst, kde si můžete natrhat úrodu zdarma

Iniciativa Na ovoce pořádá řadu akcí se sběrem jablek a moštováním, ale i...

Speciální web ukazuje místa, kde je možné trhat ovoce, aniž by vás jeho majitel hnal. Interaktivní mapa zobrazí přes 10...

Další z rubriky

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

Najdete na iDNES.cz