VIDEO: Nepřehlédnutelné kolo z bambusu si můžete postavit i sami

aktualizováno 
Zatímco mezi cyklistickými nadšenci zuří debata, zda je lepší ocelový, hliníkový, karbonový, nebo titanový rám, v malé berlínské dílně staví dva nadšenci na zakázku kola z bambusu. Pořádají i workshopy pro ty, co se to chtějí naučit a postavit si své kolo sami.

Američan Daniel Vogel-Essex, který se do Berlína přistěhoval v roce 2007, a Stefan Bruning se rozhodli stavět bambusová kola na zakázku. Založili firmičku Ozon Cyclery a ve své malé dílně v berlínské módní čtvrti Friedrichshain jich za poslední tři roky postavili kolem sedmdesáti.

Jednou z největších výhod bambusu je relativně nízká hmotnost, rám z něho vyrobený díky tomu váží obvykle kolem dvou kilogramů. "U trekkingového kola, nebo kola stavěného pro opravdového dlouhána, je to asi dvě půl kila. Nejtěžší rám, jaký jsme vyrobili, měl tři kila," popsal Daniel Vogel-Essex agentuře AP.

Galerie bambusových kol

Nečekejte ovšem levnou alternativu drahých rámů z moderních lehkých materiálů. Cena bambusového rámu na zakázku začíná na tisíci eur, tedy na nějakých 25 tisících korun.

Ozon Cyclery také vede workshopy, na kterých můžete trávit víkendy budováním svého vlastního bambusového kola.

Zvolíte-li variantu semináře, kde se tato kola naučíte stavět, můžete ušetřit 450 až 800 eur v závislosti na tom, kolik pomoci a času budete potřebovat na jeho dokončení. Podle Daniela jsou to však velmi dobře investované peníze i čas.

Podstatnou část práce na výrobě rámu přitom tvoří ruční práce, takže postavení bambusového kola vyžaduje hodně času i trpělivosti. Například Robin Gobel, jeden z účastníků workshopu, už na svém bambusovém kole pracuje o víkendech po dobu několika měsíců. Ale je spokojený. Kromě toho, že si chtěl něco vytvořit vlastníma rukama, chtěl také vystoupit z cyklistického davu.

Jak se na bambusovém kole jezdí?

Někomu může bambusový rám připadat hodně tuhý, ale podle nadšených výrobců je také výrazně pohodlný. "Můžete začít jezdit na kole s hliníkovým rámem, který je opravdu super tuhý a pro jízdu nepříjemný. Pak ho vyměníte za kolo s ocelovým rámem a říkáte si, jak se na něm jezdí opravdu skvěle a pohodlně. Ale s bambusem získáte ještě tužší rám, který tlumí vibrace dokonce lépe než ocel," tvrdí Daniel, že bambus v těchto vlastnostech ocel překonává.

Bambusové kolo působí lehce a elegantně na první pohled.

Bambusové kolo je lehké, pevné a přitom dobře tlumí vibrace.

Bambus z východní Asie, ze kterého rámy staví, berou výrobci od z místního dodavatele. Do dílny jim dodává série bambusových "trubek" různých průměrů i tloušťky stěn, což ovlivňuje jejich vlastnosti. Podle Daniela je to výhoda, která dovoluje, aby byl každý rám naprostým originálem podobou i vlastnostmi.

Daniel se Stefanem jsou přesvědčeni, že už dovedli provedení i vlastnosti bambusových rámů kol k technické dokonalosti. Testovali je pro ně kurýři, kteří na nich najeli tisíce kilometrů, takže by tato kola měla vydržet každodenní ježdění po řadu let. "Myslím, že bychom na rám klidně mohli dávat desetiletou záruku. Pokud by ho někdo do dvou let zlomil, rád mu ho sponzorsky zaplatím, protože by to znamenalo, že toho najezdí hodně," směje se Daniel.

Další drobné výrobce bambusových rámů kol najdete například v USA, Británii či Austrálii. Daniel Vogel-Essex je přesvědčen, že produkce těchto originálních kol poroste, takže je zřejmě jen otázkou času, kdy se kolem vás na cyklostezce prožene závodník na kole z bambusu.

Autoři: ,

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Přes léto dala dohromady starou dřevěnou chatku. Díky barvám prokoukla

S minimálními náklady čtenářka proměnila i malinkou koupelnu.

Shodou náhod se čtenářka Kateřina dostala k opuštěné chatičce, kterou někdo používal naposledy před dvaceti lety. Stav...

Další z rubriky

Ze starých dveří postel? Proč ne. I vysloužilým komodám sluší nový kabát

Staré oprýskané dveře z bazaru se staly základem nepřehlédnutelné sněhobílé...

„Upcykling nábytku je pro mě výzva. Nikdy nevytvoříte stejné kusy, záleží na náladě i inspiraci, kterou hledám v...

Cech malířů slaví 670 let. Chce obnovit mistrovskou zkoušku

Výstava Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů v Jindřišské věži

Slavnostní výstavou k 670 letům založení chce Cech malířů, lakýrníků a tapetářů oslavit osmičková výročí.

VIDEO: Tisíce plastikových modelů soutěžily na mistrovství republiky

Mark IV

V Lysé nad Labem se o víkendu sešli milovníci modelářství. Probíhalo zde Mistrovství České republiky seniorů a E-day...

Najdete na iDNES.cz