Listí můžete sbírat do kontejnerů z pletiva. | foto: Profimedia.cz

Listí ze stromů nepalte, využijte ho na výrobu nejlepšího kompostu

  • 52
Listovka je vzácný kompost, který je darem pro zahradu. Dobře uzrálou budete moci použít do sadbovačů nebo místo rašelinových substrátů do květináčů.

Na rozdíl od běžného kompostu tlení listí neprobíhá při vysokých teplotách, ale přirozeně jako v přírodě. Když stromy shodí listí, rozkládá se v jejich okolí a znovu vrací živiny kořenům a rostlinám. Stejně to známe i v listnatých lesích.

A na zahradě to působí stejně. Jen na rozdíl od lesa nechceme mít listí všude, proto ho na podzim shrabáváme. Je plýtváním, pokud toto listí nevyužijeme zpět pro zahradu, mnozí ho dokonce pálí.

Přitom postup, jak listí nechat zetlít, je velmi jednoduchý. Pokud nemáte na zahradě přímo místo na kompost, můžete sbírat listí do pytlů, které pak propícháte a zalijete vodou, aby se udrželo ve vlhku. Pytle uložte na stinné místo.

Kdo najde jen trochu místa někde ve stínu, může zatlouct čtyři kůly a kolem nich natáhnout pletivo. A svou „úrodu“ listí ze zahrady snášet přimo tam.

Celá fáze rozkladu obvykle trvá dva roky. Po roce jsou listy už téměř rozpadlé a lze je použít například jako mulč. Po dvou letech už není poznat struktura listí a lze ji použít k výsevu nebo s kompostem do květináčů.

Vyplatí se využít i moderní techniku. Na zahradu vyjeďte například se sekačkou a sbírejte listí do koše, tím se rozemele na drobnější kousky. Podobně se rozklad urychlí, když využijete zahradního vysavače. Nejdříve nafoukáte listí na hromadu a pak vysajete. Rozbitím se zmenší jeho objem a je dobře připravené pro kompostování.

Jako první se rozkládají jemné lístky, například z lísky nebo lípy. Není pravda, že by byl ořešák pro listovku zakázaný. Jde jen o to, že tlí daleko pomaleji a vyrábí takzvané aleopatické látky zabraňující rozkladu.

Někteří zahradníci stavějí kompostér pro listovku vedle klasického kompostéru a při „přikládání“ listí ho občas prohodí trochou kompostu, aby ho naočkovali mikroorganismy.

LIstovka na rozdíl od špatně založených kompostů nezapáchá. Tlení probíhá při nízkých teplotách, vše, co budete cítit, bude vlahé aroma lesa. Vše můžete nechat na přírodě, jen občas zkontrolujte, zda je listí vlhké, jinak by se nerozložilo. Takže neškodí ho občas pokropit vodou, pokud není dost přírodních srážek. Totéž se týká i listí, které necháváte kompostovat v pytlích.

Křišťálová Lupa 2016