Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký kompresor na dofouknutí domácí vodárny? Odborníci se neshodují

aktualizováno 
Máme domácí vodárnu. Má se dofukovat jednou za čtvrt roku. Říkám si, jestli by nebylo nakonec levnější koupit si vlastní kompresor, než si pokaždé zvát firmu za několik set korun. Ale nemohu se rozhodnout jakou, ptá se čtenář.

Po vypuštění vodárny se bude ukazovat nulový tlak vody. | foto: Marek Burza

"Viděl jsem v hobbymarketech takové malé šikovné kufříkové kompresůrky, cena něco přes dva tisíce. Myslíte, že by na podobný úkol stačily?" doplnil v e-mailovém dotazu. Jedinou další informaci, kterou ještě dodal, je, že má poměrně velkou, 80litrovou expanzní nádobu (zde najdete návod na dofouknutí domácí vodárny).

"Pán to může vyzkoušet, měl by si ale uvědomit, že si kupuje hračku určenou spíše k natlakování jízdního kola nebo mičudy," upozorňuje Jana Kutičková ze servisu kompresorů K.Servis. "Uvnitř najdete samý plast," říká.

Podle ní je problém v tom, že každý pístový bezolejový kompresor může pracovat tak tři minuty, pak se musí chladit. "Kdo na to zapomene, spálí ho. V obchodě vás ale většinou na tento problém neupozorní. Mělo by to být v návodech k použití, ale kdo je čte," usmívá se.

Model Boxy
Model BT-AC 180 KIT

Podobnost čistě náhodná, papírové parametry v podstatě shodné

Radí tedy nepatrně si připlatit a koupit nějaký menší model se vzdušníkem (používá se také termín větrník). "Bude stát třeba o tisíc víc, ale spínat bude jen jednou za čas, než se natlakuje vzdušník. Pak bude chvíli odpočívat. Když to shrnu: lepší ten nejlevnější kompresor s malým vzdušníkem, například 24 litrů, než typ, který poběží bez přestávky," říká.

Podobně postupují i pracovníci vodoinstalačních firem. "Máme úplně jednoduchý levný kompresůrek se vzdušníkem. Ten samozřejmě není v nepřetržitém provozu, takže na něj nejsou takové nároky jako třeba na velký olejový kompresor do lakýrnické dílny," řekl nám technik společnosti Aqua Thermo.

Ne každý z techniků však sdílí podobný názor. "Rozhodně na podobnou práci nepoužívejte autokompresory, ale malé kompresůrky bez větrníku běžně prodáváme i k těmto účelům a nezaznamenali jsme problém," tvrdí Vladimír Pleticha ze společnost Alfin Trading, která prodává italské kompresory Fiac a Black and Decker. Je pravda, že v diskusích internetových obchodů se občas objeví kladný ohlas potvrzující, že vodárnu opravdu bez problémů dofoukli.

"Berte to tak, že když se servisákovi zmíníte o hobby výrobku, dostane osypky, protože ví, že případná oprava ho bude stát jen čas a ve finále možná zjistí, že náhradní díly nesežene, takže se nedivte," komentuje. "Jestli něco odejde, tak levná plastová spirálová hadice, do které se vhání horký vzduch z válce. Tam bych doporučil koupit opletenou nebo gumovou," doplňuje.

Další z prodejců, Libor Choleva ze společnosti Nuair, však souhlasí spíše se servismany. "K tlakování expanzní nádoby lze použít teoreticky jakýkoliv kompresor. Malé bezolejové agregáty taky, ale samozřejmě první tlakování bude dlouho trvat, kompresor je při tom přetěžován. Musel by se vypínat, nechat vychladnout. Takže je to kompromis. Na malou nádobu si vystačíte s malým kompresorem, na velkou bych doporučil silnější typ. Jen pro představu: kompresor se stolitrovou nádobou bývá osazován motorem o příkonu 2,2 kW a silnějším, ty malé mají motor 1,1 kW."

A teď si z toho vyberte. Zajímala by nás (a určitě i našeho čtenáře) vaše zkušenost s podobnými levnými kompresůrky. Pokud budete mít chuť, určitě se s nimi svěřte v diskusi, možná pomůžete i dalším zájemců o koupi kompresoru k podobnému účelu.

Autor:Nejčtenější

Rostou hřiby, někde ještě i smrže. Ale jen na pár místech v republice

Úlovek z tohoto týdne, z lokality u Kostelce nad Černými lesy. Zapomeňte ovšem...

Specifický úkaz, kdy kvetou souběžně rostliny, jež bývají v půlce května již odkvetlé, a současně ty, které vykvetly o...

KVÍZ: Vyznáte se v používání kuchyňských bylinek?

Libeček (vysoký v pozadí), šalvěj, pažitka a další. Vše na jednom záhonu.

Bez bylinek se v kuchyni prakticky neobejdeme. Při vaření dávají pokrmům jejich typickou chuť a některým kuchyním...Zamořil panelák cvrčky pro své chameleony. Stálo ho to padesát tisíc

Bez živého hmyzu se chameleoni neobejdou. Jeho přechovávání však má svá úskalí,...

Chovatelství exotických zvířat si často žádá nemalé oběti. Musíte svým mazlíčkům vytvořit ideální podmínky imitující...

V Česku přibývá zelených střech. Fungují jako přírodní klimatizace

Zelená zahrada na rodinném domě na Růmech ve Zlíně

Loni v Česku vyrostlo o polovinu více zelených střech než v roce 2016. Konkrétně to bylo 195 tisíc metrů čtverečních....

VIDEO: Sprostě dobrý, říká Pohlreich o opékané jarní cibulce

Omáčka slouží jako dip, do kterého se cibulka při konzumaci namáčí.

Další díl pořadu Rozpal to ve Španělsku, Šéfe! přinesl několik zajímavých receptů. Opékanou jarní cibulku s omáčkou si...

Další z rubriky

VIDEO: Sprostě dobrý, říká Pohlreich o opékané jarní cibulce

Omáčka slouží jako dip, do kterého se cibulka při konzumaci namáčí.

Další díl pořadu Rozpal to ve Španělsku, Šéfe! přinesl několik zajímavých receptů. Opékanou jarní cibulku s omáčkou si...

Nebojte se krevet na grilu, s Pohlreichem je to geniálně jednoduché

Hotové krevety z grilu přesypte na misku a podávejte s opečeným pečivem.

Pokud jste ještě krevety grilovat nezkoušeli, nebojte se. Ve specializovaném obchodě, nebo třeba v Makru, si je kupte...

Naučte se nakupovat a jíst chřest. Grilovaný chutná jako sladký hrášek

Chřest nastrouhaný na nudličky a krátce grilovaný má vynikající chuť mladého...

Svazečky čerstvého bílého i zeleného chřestu, šparglu neboli asparágusu už jsou na pultech. Známý český foodbloger...

Najdete na iDNES.cz