Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jaký kompresor na dofouknutí domácí vodárny? Odborníci se neshodují

aktualizováno 
Máme domácí vodárnu. Má se dofukovat jednou za čtvrt roku. Říkám si, jestli by nebylo nakonec levnější koupit si vlastní kompresor, než si pokaždé zvát firmu za několik set korun. Ale nemohu se rozhodnout jakou, ptá se čtenář.

Po vypuštění vodárny se bude ukazovat nulový tlak vody. | foto: Marek Burza

"Viděl jsem v hobbymarketech takové malé šikovné kufříkové kompresůrky, cena něco přes dva tisíce. Myslíte, že by na podobný úkol stačily?" doplnil v e-mailovém dotazu. Jedinou další informaci, kterou ještě dodal, je, že má poměrně velkou, 80litrovou expanzní nádobu (zde najdete návod na dofouknutí domácí vodárny).

"Pán to může vyzkoušet, měl by si ale uvědomit, že si kupuje hračku určenou spíše k natlakování jízdního kola nebo mičudy," upozorňuje Jana Kutičková ze servisu kompresorů K.Servis. "Uvnitř najdete samý plast," říká.

Podle ní je problém v tom, že každý pístový bezolejový kompresor může pracovat tak tři minuty, pak se musí chladit. "Kdo na to zapomene, spálí ho. V obchodě vás ale většinou na tento problém neupozorní. Mělo by to být v návodech k použití, ale kdo je čte," usmívá se.

Model Boxy
Model BT-AC 180 KIT

Podobnost čistě náhodná, papírové parametry v podstatě shodné

Radí tedy nepatrně si připlatit a koupit nějaký menší model se vzdušníkem (používá se také termín větrník). "Bude stát třeba o tisíc víc, ale spínat bude jen jednou za čas, než se natlakuje vzdušník. Pak bude chvíli odpočívat. Když to shrnu: lepší ten nejlevnější kompresor s malým vzdušníkem, například 24 litrů, než typ, který poběží bez přestávky," říká.

Podobně postupují i pracovníci vodoinstalačních firem. "Máme úplně jednoduchý levný kompresůrek se vzdušníkem. Ten samozřejmě není v nepřetržitém provozu, takže na něj nejsou takové nároky jako třeba na velký olejový kompresor do lakýrnické dílny," řekl nám technik společnosti Aqua Thermo.

Ne každý z techniků však sdílí podobný názor. "Rozhodně na podobnou práci nepoužívejte autokompresory, ale malé kompresůrky bez větrníku běžně prodáváme i k těmto účelům a nezaznamenali jsme problém," tvrdí Vladimír Pleticha ze společnost Alfin Trading, která prodává italské kompresory Fiac a Black and Decker. Je pravda, že v diskusích internetových obchodů se občas objeví kladný ohlas potvrzující, že vodárnu opravdu bez problémů dofoukli.

"Berte to tak, že když se servisákovi zmíníte o hobby výrobku, dostane osypky, protože ví, že případná oprava ho bude stát jen čas a ve finále možná zjistí, že náhradní díly nesežene, takže se nedivte," komentuje. "Jestli něco odejde, tak levná plastová spirálová hadice, do které se vhání horký vzduch z válce. Tam bych doporučil koupit opletenou nebo gumovou," doplňuje.

Další z prodejců, Libor Choleva ze společnosti Nuair, však souhlasí spíše se servismany. "K tlakování expanzní nádoby lze použít teoreticky jakýkoliv kompresor. Malé bezolejové agregáty taky, ale samozřejmě první tlakování bude dlouho trvat, kompresor je při tom přetěžován. Musel by se vypínat, nechat vychladnout. Takže je to kompromis. Na malou nádobu si vystačíte s malým kompresorem, na velkou bych doporučil silnější typ. Jen pro představu: kompresor se stolitrovou nádobou bývá osazován motorem o příkonu 2,2 kW a silnějším, ty malé mají motor 1,1 kW."

A teď si z toho vyberte. Zajímala by nás (a určitě i našeho čtenáře) vaše zkušenost s podobnými levnými kompresůrky. Pokud budete mít chuť, určitě se s nimi svěřte v diskusi, možná pomůžete i dalším zájemců o koupi kompresoru k podobnému účelu.

Autor:Nejčtenější

Pasti, naftalín, česnek i lidské vlasy. Jak se lidé zbavují kuny na půdě

Kuna skalní se drží u lidských obydlí a dokáže pořádně znepříjemnit život.

Když se v domě usadí kuna, znamená to obrovský problém. Nejenže kálí, dupe a páchne, ale dokáže absolutně zničit...

Bišonek zvítězil na světové psí show na Manhattanu. Podruhé za 142 let

Porotu Flynn naprosto uchvátil samozřejmostí, s jakou se uměl prodat.

Při promenádě vypadal jako vykračující si roztomilá plyšová hračka na baterky. Diváci šíleli nadšením. A bišonek Flynn...Nově popsaný mořský dravec je růžový a hladký jako miminko

Pseudoliparis swirei vypadá strašidelně až na snímcích z výpočetní tomografie,...

Na mořské dno v hloubce 8 178 metrů dopadla mrtvá makrela. Návnada měla přilákat korýše. A ti zase královnu mořského...

Pochoutka, u které se neptejte po surovinách. To je tradiční skotský haggis

Podívejte se, jak se dělá tradiční skotský pokrm haggis.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek z britské ambasády v Praze ukázal, jak se vaří jeden z nejtradičnějších skotských pokrmů,...

Byt kočce přizpůsobte, aby se cítila jako doma. Jinak ji stresujete

Ze skrýše - v tomto případě z police šatní skříně v předsíni - Zohan vylézá až...

Kočka v bytě je úžasný společník, ale jen pokud je spokojená a cítí se u vás dobře. Vystresované zvíře s nízkým...

Další z rubriky

Pochoutka, u které se neptejte po surovinách. To je tradiční skotský haggis

Podívejte se, jak se dělá tradiční skotský pokrm haggis.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek z britské ambasády v Praze ukázal, jak se vaří jeden z nejtradičnějších skotských pokrmů,...

PORADNA: Jak mám poznat, že dřevo k topení je dostatečně vysušené

Základem je dříví co nejdříve nařezat a rozštípat, o to rychleji bude vysychat.

Pořád se píše, že máme k topení použít dřevo, které má maximálně 20 % procent vlhkosti, píše čtenář Martin. Ptá se, jak...

Nechte dřevo alespoň rok vyschnout. Nejvíce zahřejí habr a dub

Širší provedení krbových kamen umožní používat delší špalky, což zkracuje práci...

Nejvyšší výhřevnost ze všech stromů má habr, za který si však připlatíte. Dobře zatopíte i dubem, ale oba stromy schnou...

Najdete na iDNES.cz