Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaký kompresor na dofouknutí domácí vodárny? Odborníci se neshodují

aktualizováno 
Máme domácí vodárnu. Má se dofukovat jednou za čtvrt roku. Říkám si, jestli by nebylo nakonec levnější koupit si vlastní kompresor, než si pokaždé zvát firmu za několik set korun. Ale nemohu se rozhodnout jakou, ptá se čtenář.

Po vypuštění vodárny se bude ukazovat nulový tlak vody. | foto: Marek Burza

"Viděl jsem v hobbymarketech takové malé šikovné kufříkové kompresůrky, cena něco přes dva tisíce. Myslíte, že by na podobný úkol stačily?" doplnil v e-mailovém dotazu. Jedinou další informaci, kterou ještě dodal, je, že má poměrně velkou, 80litrovou expanzní nádobu (zde najdete návod na dofouknutí domácí vodárny).

"Pán to může vyzkoušet, měl by si ale uvědomit, že si kupuje hračku určenou spíše k natlakování jízdního kola nebo mičudy," upozorňuje Jana Kutičková ze servisu kompresorů K.Servis. "Uvnitř najdete samý plast," říká.

Podle ní je problém v tom, že každý pístový bezolejový kompresor může pracovat tak tři minuty, pak se musí chladit. "Kdo na to zapomene, spálí ho. V obchodě vás ale většinou na tento problém neupozorní. Mělo by to být v návodech k použití, ale kdo je čte," usmívá se.

Model Boxy
Model BT-AC 180 KIT

Podobnost čistě náhodná, papírové parametry v podstatě shodné

Radí tedy nepatrně si připlatit a koupit nějaký menší model se vzdušníkem (používá se také termín větrník). "Bude stát třeba o tisíc víc, ale spínat bude jen jednou za čas, než se natlakuje vzdušník. Pak bude chvíli odpočívat. Když to shrnu: lepší ten nejlevnější kompresor s malým vzdušníkem, například 24 litrů, než typ, který poběží bez přestávky," říká.

Podobně postupují i pracovníci vodoinstalačních firem. "Máme úplně jednoduchý levný kompresůrek se vzdušníkem. Ten samozřejmě není v nepřetržitém provozu, takže na něj nejsou takové nároky jako třeba na velký olejový kompresor do lakýrnické dílny," řekl nám technik společnosti Aqua Thermo.

Ne každý z techniků však sdílí podobný názor. "Rozhodně na podobnou práci nepoužívejte autokompresory, ale malé kompresůrky bez větrníku běžně prodáváme i k těmto účelům a nezaznamenali jsme problém," tvrdí Vladimír Pleticha ze společnost Alfin Trading, která prodává italské kompresory Fiac a Black and Decker. Je pravda, že v diskusích internetových obchodů se občas objeví kladný ohlas potvrzující, že vodárnu opravdu bez problémů dofoukli.

"Berte to tak, že když se servisákovi zmíníte o hobby výrobku, dostane osypky, protože ví, že případná oprava ho bude stát jen čas a ve finále možná zjistí, že náhradní díly nesežene, takže se nedivte," komentuje. "Jestli něco odejde, tak levná plastová spirálová hadice, do které se vhání horký vzduch z válce. Tam bych doporučil koupit opletenou nebo gumovou," doplňuje.

Další z prodejců, Libor Choleva ze společnosti Nuair, však souhlasí spíše se servismany. "K tlakování expanzní nádoby lze použít teoreticky jakýkoliv kompresor. Malé bezolejové agregáty taky, ale samozřejmě první tlakování bude dlouho trvat, kompresor je při tom přetěžován. Musel by se vypínat, nechat vychladnout. Takže je to kompromis. Na malou nádobu si vystačíte s malým kompresorem, na velkou bych doporučil silnější typ. Jen pro představu: kompresor se stolitrovou nádobou bývá osazován motorem o příkonu 2,2 kW a silnějším, ty malé mají motor 1,1 kW."

A teď si z toho vyberte. Zajímala by nás (a určitě i našeho čtenáře) vaše zkušenost s podobnými levnými kompresůrky. Pokud budete mít chuť, určitě se s nimi svěřte v diskusi, možná pomůžete i dalším zájemců o koupi kompresoru k podobnému účelu.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Zlínská výstava Retrosbírky představuje poklady z dob socialismu

Nejrůznější obaly od výrobků, dětské stavebnice, staré fotoaparáty, plechovky,...

Nejrůznější obaly od výrobků, dětské stavebnice, staré fotoaparáty, plechovky, odznaky, známky, časopisy, mince, pivní...

VIDEO: Ovocné sushi je jako sladká tečka, kterou si snadno připravíte doma

Ovocné sushi je neobvyklou sladkou tečkou.

Sushi existuje nepřeberné množství druhů. Málokdo se však setkal s ovocnou variantou, která může posloužit jako „sladká...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...

Najdete na iDNES.cz