Jaký kompresor na dofouknutí domácí vodárny? Odborníci se neshodují

aktualizováno 
Máme domácí vodárnu. Má se dofukovat jednou za čtvrt roku. Říkám si, jestli by nebylo nakonec levnější koupit si vlastní kompresor, než si pokaždé zvát firmu za několik set korun. Ale nemohu se rozhodnout jakou, ptá se čtenář.

Po vypuštění vodárny se bude ukazovat nulový tlak vody. | foto: Marek Burza

"Viděl jsem v hobbymarketech takové malé šikovné kufříkové kompresůrky, cena něco přes dva tisíce. Myslíte, že by na podobný úkol stačily?" doplnil v e-mailovém dotazu. Jedinou další informaci, kterou ještě dodal, je, že má poměrně velkou, 80litrovou expanzní nádobu (zde najdete návod na dofouknutí domácí vodárny).

"Pán to může vyzkoušet, měl by si ale uvědomit, že si kupuje hračku určenou spíše k natlakování jízdního kola nebo mičudy," upozorňuje Jana Kutičková ze servisu kompresorů K.Servis. "Uvnitř najdete samý plast," říká.

Podle ní je problém v tom, že každý pístový bezolejový kompresor může pracovat tak tři minuty, pak se musí chladit. "Kdo na to zapomene, spálí ho. V obchodě vás ale většinou na tento problém neupozorní. Mělo by to být v návodech k použití, ale kdo je čte," usmívá se.

Model Boxy
Model BT-AC 180 KIT

Podobnost čistě náhodná, papírové parametry v podstatě shodné

Radí tedy nepatrně si připlatit a koupit nějaký menší model se vzdušníkem (používá se také termín větrník). "Bude stát třeba o tisíc víc, ale spínat bude jen jednou za čas, než se natlakuje vzdušník. Pak bude chvíli odpočívat. Když to shrnu: lepší ten nejlevnější kompresor s malým vzdušníkem, například 24 litrů, než typ, který poběží bez přestávky," říká.

Podobně postupují i pracovníci vodoinstalačních firem. "Máme úplně jednoduchý levný kompresůrek se vzdušníkem. Ten samozřejmě není v nepřetržitém provozu, takže na něj nejsou takové nároky jako třeba na velký olejový kompresor do lakýrnické dílny," řekl nám technik společnosti Aqua Thermo.

Ne každý z techniků však sdílí podobný názor. "Rozhodně na podobnou práci nepoužívejte autokompresory, ale malé kompresůrky bez větrníku běžně prodáváme i k těmto účelům a nezaznamenali jsme problém," tvrdí Vladimír Pleticha ze společnost Alfin Trading, která prodává italské kompresory Fiac a Black and Decker. Je pravda, že v diskusích internetových obchodů se občas objeví kladný ohlas potvrzující, že vodárnu opravdu bez problémů dofoukli.

"Berte to tak, že když se servisákovi zmíníte o hobby výrobku, dostane osypky, protože ví, že případná oprava ho bude stát jen čas a ve finále možná zjistí, že náhradní díly nesežene, takže se nedivte," komentuje. "Jestli něco odejde, tak levná plastová spirálová hadice, do které se vhání horký vzduch z válce. Tam bych doporučil koupit opletenou nebo gumovou," doplňuje.

Další z prodejců, Libor Choleva ze společnosti Nuair, však souhlasí spíše se servismany. "K tlakování expanzní nádoby lze použít teoreticky jakýkoliv kompresor. Malé bezolejové agregáty taky, ale samozřejmě první tlakování bude dlouho trvat, kompresor je při tom přetěžován. Musel by se vypínat, nechat vychladnout. Takže je to kompromis. Na malou nádobu si vystačíte s malým kompresorem, na velkou bych doporučil silnější typ. Jen pro představu: kompresor se stolitrovou nádobou bývá osazován motorem o příkonu 2,2 kW a silnějším, ty malé mají motor 1,1 kW."

A teď si z toho vyberte. Zajímala by nás (a určitě i našeho čtenáře) vaše zkušenost s podobnými levnými kompresůrky. Pokud budete mít chuť, určitě se s nimi svěřte v diskusi, možná pomůžete i dalším zájemců o koupi kompresoru k podobnému účelu.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Vím, že jako „ti po Pohlreichovi“ neujdeme srovnávání, říká Jitka Pagana

Jitka Pagana, moderátorka nového pořadu Ano, šéfová!

Zdeňka Pohlreicha obdivuje po stránce profesní i lidské, jeho show Ano, šéfe! roky sledovala s přirozeným zájmem...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Další z rubriky

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

OBRAZEM: Mláďata zvířat celého světa v podzimních kulisách Zoo Praha

Podzim není úplně typickým obdobím pro mláďata, v pražské zoo jich ovšem lze o...

Podzim není úplně typickým obdobím pro mláďata, v pražské zoo jich ovšem lze o letošním krásném podzimu obdivovat...

Vím, že jako „ti po Pohlreichovi“ neujdeme srovnávání, říká Jitka Pagana

Jitka Pagana, moderátorka nového pořadu Ano, šéfová!

Zdeňka Pohlreicha obdivuje po stránce profesní i lidské, jeho show Ano, šéfe! roky sledovala s přirozeným zájmem...

Najdete na iDNES.cz