Kopr vonný | foto: shutterstock.com

Kopr vonný (Anethum graveolens)

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Popis rostliny: Tato jednoletá rostlina se na zahradě snadno množí samovýsevem. Dosahuje výšky 1 metru přičemž má dutou lodyhu a pochvovité, mnohonásobně zpeřené listy. Uprostřed léta pozorujeme na bylině malé žluté květy ve velkých okolcích, z nichž dozrávají koprová „semena“.

Stanoviště: galKopr potřebuje slunce a teplo a vzhledem ke své křehkosti by neměl být vysazován na větrných místech. Je nenáročný na půdní podmínky, daří se mu i ve velice chudé půdě.

Období květu: Kvete od června do září.

Použitelné části: Plody se sklízí hned po dozrání, poté se suší ve stínu. Pokud je s nimi správně zacházeno, pak neztratí své léčivé vlastnosti. Jako koření se ovšem užívají celé rostliny kromě kořenů; nať, listy, kvetoucí okolíky, zralé i nezralé semeno.

Léčivé účinky:
Koprový čaj působí tišivě při zažívacích obtížích a nadýmání. Díky svým močopudným vlastnostem je doporučován na ledvinová onemocnění.

Bylinková kuchyně: Bylina se používá především jako dochucovadlo k rybám, omáčkám a salátům. Koprová nať je důležitou součástí jak bylinkového octa, tak nálevu na nakládané okurky.

. Pangasius s koprem

PRO 1 OSOBUgal

Příprava: 10 minut
Pečení: 15-20 minut

* 100 g filetů pangasia
* 1 lžíce olivového oleje
* 1 citron
* 2 snítky kopru
* sůl a pepř podle chuti

1. Lehce povolené maso pangasia omyjeme, osušíme a vložíme do zapékací misky. Pečlivě omyjeme citron a z poloviny naškrábeme kůru na tenké proužky a vymačkáme šťávu. Jednu snítku kopru nakrájíme nadrobno.

2. Z olivového oleje, citronové šťávy a kopru umícháme dresink, který nalijeme na posolené a lehce opepřené filety. Vložíme do předehřáté trouby na 150 stupňů a pečeme 15-20 minut. Rybu přendáme na talíř a ozdobíme zbylou snítkou kopru a měsíčky nakrájeného citronu.

3. Podáváme s indiánskou rýží.