Kormorán na řece Jihlavě

Kormorán na řece Jihlavě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kormorán velký už nebude ohrožený druh, rybníkáři přijdou o miliony

  • 121
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa vyřadil kormorána k 1. dubnu 2013 ze seznamu ohrožených druhů a rybníkáře tak připravil o náhradu škody na rybách. Tento krok ušetří státní pokladně přes 30 milionů Kč ročně, které stát dosud za způsobené škody vyplácel. Problémy mezi rybáři a kormorány to ale neřeší.

Dosud je kormorán velký zároveň zařazen mezi druhy, u nichž je hrazena náhrada jimi způsobených škod na rybách podle zákona č. 115/2000 Sb., o poskytování náhrad škod způsobených vybranými, zvláště chráněnými živočichy. 

Kormoráni v Česku

Po vyřazení kormorána velkého ze seznamu zvláště chráněných druhů nebudou již škody na rybách rybníkářům ze zákona hrazeny. Ornitologové to však považují za nepromyšlený krok, který nic nevyřeší. Podle ministerstva by se škodám způsobovaným kormorány rybníkářům mělo předcházet prostřednictvím odlovu a plašení.

Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické jménem ornitologů tvrdí, že tato změna zákona nezmění to podstatné a kormoránů u nás bude i nadále zimovat sedm až 13 tisíc. A to přesto, že se jich ročně odstřelí zhruba čtyři tisíce. 

K plašení a odstřelu kormoránů také bude i nadále potřeba zvláštní povolení, protože vyřazení kormorána ze seznamu ohrožených druhů neznamená, že by jej bylo možné volně střílet. "Odstřel kormoránů ryby stejně neochrání, vyplašení kormoráni se jen přesunou jinam. Navíc při střelbě do odpočívajícího hejna ptáci vyvrhnou potravu a musejí si pak ulovit novou. Škody se tedy mohou odstřelem lokálně ještě zvýšit," vysvětlil Vermouzek.

Co bude od 1. dubna 2013 v souvislosti s kormorány jinak

Kormorán velký už nebude ohroženým druhem, už bude spadat jen do kategorie obecně chráněných druhů.

O povolení k plašení včetně odstřelu tak budou rybáři nově žádat úřady obcí s rozšířenou působností, zatímco doposud o totéž žádali na krajských úřadech. "Některé krajské úřady vydaly dříve hromadnou výjimku umožňující
plašení na celém území kraje, tato opatření obecné povahy ale přestanou
platit," upozorňuje Vermouzek.

Tím, že stát už nebude rybníkářům ze zákona vyplácet přes 30 milionů korun ročně jako náhradu škod způsobených kormorány, přejde odpovědnost za škody na myslivce, respektive uživatele honitby. Což podle ornitologů není dořešeno a v budoucnu bude způsobovat problémy.

Zdeněk Vermouzek, který dobře zná situaci v terénu, dodává: "Zvýší-li se intenzita odstřelu kormoránů, zvýší se tím mimo jiné i rušení dalších druhů vodních ptáků. Bude velmi těžké koordinovat vydávání povolení k plašení mezi obecními úřady a zajistit jednotný přístup a únosnou míru plašení."

Vyhláška z roku 1992, která stanovila zařazení jednotlivých druhů do
kategorií zákonné ochrany, je podle ornitologů dávno zastaralá a nereflektuje vývoj, kterým u nás prošla příroda za následujících 20 let. "Seznam chráněných druhů novelizaci rozhodně potřebuje, ale pouhé vyřazení kormorána je krokem s velmi spornými následky. Ukazuje nekoncepčnost, s jakou pracuje ministerstvo životního prostředí," uvedl k tomu Vermouzek.