Kotrč kadeřavý | foto: www.houbar.cz

Kotrč kadeřavý (Sparassis crispa)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewV lese lze nalézt "květákovou" houbu, která je zcela nezaměnitelná s ostatními houbami. Na stejném místě vyrůstá každoročně, takže si zapamatujte, kde jste kotrč našli. Jediný veliký kus vydrží doma několik dní, jestliže jej uložíte na chladné místo a spodní část ponoříme do vody.

Kotrč kadeřavý nemá klobouk v pravém slova smyslu; plodnice je tvořena mnoha plochými větévkami připomínajícími květák nebo spíše mozek. Krátkým tlustým třeněm je připojen ke stromu, na jehož bázi nebo kořenech roste. Plodnice obsahuje 20 - 50 cm v průměru a stářím mění barvu z bledě žlutobílé až do okrově nahnědlé. Sladce voní a má lahodnou oříškovou chuť.

Kde a kdy roste

Kotrč kadeřavý roste z kořenů borovice, většinou velmi blízko kmene. Při sběru plodnic buďte opatrní, abyste nevyřízli houbu příliš hluboko a nezničili podhoubí - potom se sem můžete vracet v dalších letech. Kotrč kadeřavý roste od pozdního léta do pozdního podzimu, ale je choulostivý na mráz, takže první mrazíky jej zničí.

Kotrč se velmi dobře suší, nejlépe zavěšením plodnice na provázek na světlém vzdušném místě. Velkou plodnici můžeme rozřezat na několik menších, aby rychleji uschla. Je velmi důležité usušit tuto houbu důkladně. Buďte trpěliví, stojí to za to. Sbírejte jen krémově bělavé plodnice - ty jsou nejlepší. Čištění vyžaduje péči, protože kotrč obsahuje spoustu záhybů a štěrbin, do nichž se dostává jehličí a humus. Pokud možno, nečištěte kotrč vodou. Jeden z nejlepších způsobů, jak upravit kotrč, je rozkrájet plodnici na tenké řezy, obalit je v těstíčku zadělávaném pivem a prudce je osmažit.