Nejen zápřednice, i další pavouci v Česku umějí bolestivě kousnout

  7:36aktualizováno  20. července 2023 11:54
Zápřednice jedovatá není v Česku žádný nováček. Tento přistěhovalec ze Středomoří se u nás vyskytuje už několik let, začalo se mu dařit a rozšiřuje se. A není to jediný jedovatý pavouk žijící u nás. Nepříjemně kousnout může i vodouch stříbrný, který žije například v čistých rybnících, takže na něj narazíte jen vzácně.

Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium) žije ve vysokých travách, kde si splétá kokony - tedy jakési zámotky sloužící pro odchov mláďat, v jejich květenstvích. „Do těch v pozdním létě či na podzim, kdy se rozmnožuje, naklade vajíčka, ze kterých se líhnou mláďata. Právě tehdy může být agresivnější, protože svoje potomstvo si pečlivě hlídá a chrání. Ještě před zimou pak dospělý pavouk umírá, zatímco mláďata se rozprchnou a ukryjí v půdě, kde přezimují,“ vysvětluje arachnolog Pavel Just z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.  

Abyste na zápřednici narazili, musíte mít podle něj poměrně velké štěstí. Pravda je, že abychom ji mohli pro čtenáře iDNES.cz natočit, trvalo arachnologům spjatým z Přírodovědeckou fakultou UK v Praze téměř tři týdny, než ji odchytili ve východních Čechách. Vyskytuje se totiž jen na určitých místech, pak ovšem můžete narazit na několik kusů pohromadě.

Pavouci, kteří umí kousnout

Spíše než kousnout se zápřednice při natáčení a focení snažila svůj...
Křižák obecný

Nicméně i tak je šance na kousnutí tímto pavoukem skutečně minimální - zápřednice se k němu uchyluje až v krajním případě, kdy je zahnána do úzkých a cítí se ohrožena. Což se ukázalo i při natáčení našeho videa; i přes neustálé popichování pinzetou zápřednice pohrozila pokousáním jen jednou, spíše jen vybíhala a vracela se do svého roztrženého kokonu, který se hned snažila opravit. 

„Případné kousnutí se většinou projeví lokálním zarudnutím či otokem a svěděním, které může přetrvávat i několik dní. Horší průběh - spojený s horkostí či lokálním ochrnutím - může mít výjimečně u alergiků nebo malých dětí. Jednoho mého kolegu arachnologa kousla a přirovnával to ke štípnutí ovádem. Svědící oteklý pupínek mu zmizel za tři dny,“ uklidňuje Just. A dodává, že pro pavouky je jed velmi cenný  a stojí je velké úsilí ho vyrobit, takže se s ním snaží spíše šetřit.   

Další jedovatý pavouk žije pod vodou, narazíte na něj vzácně

Vodouch stříbřitý (Argyroneta aquatica) je také jedovatý. Současně je jediný na světě, který tráví naprostou většinu svého života pod vodou. Je k tomu ideálně uzpůsobený. „Zadeček má pokrytý speciálními chloupky, na kterých ulpí vzduch, když se pavouk vynoří nad hladinu a potopí zpět. Tato vzduchová bublina kolem něj se stříbřitě leskne, odtud jeho druhové jméno,“ popisuje Just. V omezené míře dokáže vodouch i plavat.

Vodouch stříbřitý ve svém podvodním hnízdě
Vodouch stříbřitý, pohled z očí do očí

Vodouch stříbřitý. Vlevo ve svém podvodním zvonu se vzduchovou kapsou, vpravo při čekání na kořist

Vodouch si ve vodních rostlinách pod hladinou „staví“ hnízda v podobě zvonů se vzduchovou kapsou - vzduch si do něj doslova „nanosí“ právě díky zmiňovaným chloupkům na zadečku. V tomto zvonu pak tráví v podstatě celý živit kromě zimování. „Dokonce tam i klade vajíčka a líhnou se v něm mláďata. Vodouch se specializuje i na vodní potravu, takže ve vodě loví například larvy různých bezobratlých.“ Výjimečný je tento druh i tím, že sameček je větší než samička (může mít až 15 milimetrů, samička necelý centimetr). 

Přirozených lokalit vodoucha u nás rychle ubývá, protože je vázaný na čisté stojaté vody, jako jsou slepá ramena řek či rybníky. „Není jednoduché se s ním potkat a reálná šance, že by někoho kousl, je skutečně minimální,“ uklidňuje Just. Jako na indikátora čistých stojatých vod na něj totiž narazíte vzácně.

Kousnout vás může i „domácí“ pavouk, nešťastně zmáčknutý

Spíše než zápřednice či vodouch se vám mohou připlést do cesty běžnější druhy jako křižáci, pokoutníci či šestiočky, kteří zahnáni do úzkých umějí bolestivě kousnout. Opět ale nejsou nijak agresivní. Kousnou jen v krajním případě, když je třeba omylem někde přimáčknete. I přes možnost bolestivého kousnutí ale pro člověka nebezpeční ani jedovatí nejsou a není třeba panikařit.  

Křižák pruhovaný

Patří k nim například křižák pruhovaný (Argiope bruennichi), kterého si lidé pletou právě se zápřednicí, protože si v květenství travin staví kokony podobně jako zápřednice. V travinách rovněž rozprostírá své velké kruhovité sítě, do kterých chytá třeba sarančata.

„Právě u tohoto pavouka se dá sledovat jev zvaný aposematismus, kdy zvíře svým varovným zbarveným napodobuje druh jiný - tento vosy, černožlutým pruhováním,“ předvádí zajímavého křižáka Just. K nám se tento teplomilný druh dostal až v roce 1992, od té doby se ale natolik úspěšně šíří Evropou, že už žije i ve Skandinávii.

Pokoutník tmavý mívá rozpětí nohou až deset centimetrů.

To jsme ale ještě pořád venku. Co se lidských obydlí týká, na ta je vázaný běžně se vyskytující pokoutník stájový (Tegenaria ferruginea), na kterého lze narazit nejen ve stodolách, ale i ve venkovských staveních. Jeho větším příbuzným je pokoutník tmavý (Eratigena atrica), jehož samci mohou dosahovat rozpětí nohou až 10 centimetrů, a také nejsou nebezpeční.

Ten bez soužití s člověkem v jeho obydlích téměř nemůže existovat, je prostě synantropní. „Vážou se k němu takové pověry, jako že vylézá z odpadů. Vysvětlení, proč ho lidé nacházejí například ve vaně, je přitom jednoduché. Koncem léta na podzim samci dospívají a tehdy vycházejí aktivně hledat samičky. Když například ze stropu spadnou do vany nebo umyvadla, už se nedokážou po hladkém povrchu vyškrábat ven,“ vysvětluje arachnolog.   

Nápadně rezavá šestiočka ryšavá (Harpactea rubicunda)

Pavoukem, o kterém většinou ani netušíme, že je někde poblíž, je šestiočka ryšavá (Harpactea rubicunda), rezavý pavouk se světlejším zadečkem, který žije například pod kameny nebo kůrou. Poměrně běžně se vyskytuje v zahradách, narazit na něj můžete i ve sklepě, kde je vlhko. „I šestiočka kousnout umí, a bolestivě, ale to byste ji museli vyloženě svírat v ruce,“ popisuje Just, že pavouci jsou v podstatě mírumilovná stvoření, stačí je respektovat a nechat žít. Koneckonců zbavují nás dotěrného hmyzu, jako jsou mouchy či vosy, které nám umějí život skutečně znepříjemnit.

  • Nejčtenější

V belgické zoo lev zardousil lvici Mayu z Česka, měl se s ní původně pářit

14. března 2024  18:19

V zoologické zahradě Bellewaerde Park na západě Belgie lev Nestor zardousil lvici Mayu, která...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadšenec pro grilování nic nevyhodí. Co najde, přetvoří na gril nebo udírnu

16. března 2024

Dan Kordula je fanda grilování. A nejen to, většinu svých grilů, udíren a dalších prostředků k...

Hlasujte pro nejroztomilejší mazlíčky, vyhrají krmivo pro gurmány za 10 tisíc

1. března 2024,  aktualizováno  15.3 10:01

Rozběhlo se hlasování v březnové anketě, z níž vzejdou nejroztomilejší mazlíci měsíce a tři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za socíku jsme hodně pletli i háčkovali. Abychom ušetřili a měli co na sebe

12. března 2024

Mnoho z nás si jistě ještě dnes vzpomene na dobu, kdy moderního oblečení nebylo v obchodech tolik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Otevře sklenice, očistí spáry, nabrousí boty. To všechno svede brusný papír

19. března 2024

Kousek ho najdete snad v každé dílně nebo garáži. A to je dobře, nikdy nevíte, kdy budete brusný...

Bydlí u vás třeba chluponožka? Samotářky jsou hmyzem roku, sčítejte hotely

18. března 2024

Včely samotářky jsou volně žijící opylovači, jejichž svět je naprosto fascinující. Zůstávají v...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve vývarech a postupu jejich přípravy?

18. března 2024

Vývar je v kuchyni základ, ostatně už naše babičky tvrdily, že polévka je grunt a maso špunt. A...

Grimasy, úšklebky: Při natáčení pořadu Pohlreich neudržel obličej na uzdě

17. března 2024

Baví vás grimasy Zdeňka Pohlreicha? Tentokrát, v pořadu Česko na grilu, bude mít vedle sebe zdatné...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...