Pořiďte si speciální hrábě na hrabání listí a půjde vám to samo

Pořiďte si speciální hrábě na hrabání listí a půjde vám to samo | foto: Profimedia.cz

Kromě péče o trávník a hrabání listí, je třeba se před zimou postarat i o stromy

  • 3
Shrabané listí použijte na zazimování květin a do kompostu, poslouží jako ochrana před mrazem i jako hnojivo. Choulostivé stromky v kontejnerech pomalu přestěhujte do interiéru, těm odolnějším navlečte teplý kabát. A nezapomeňte na ochranu ovocných stromů před zvěří.

Z trávníku je potřeba před zimou vyhrabat pokud možno všechno listí, aby netrpěl plísněmi. U trvalkových záhonů, keřů a stromů je to jinak. „Tam je lepší listí přes zimu nechat jako přirozený kryt a odstranit ho až na jaře,“ radí Čestmír Böhm, majitel Botanického zahradnictví v Praze-Záběhlicích.

Listí zužitkujte na ochramu před mrazem a do kompostu

Na trvalkové záhony a ke stromům tady listí nahrňte, hlavně k růžím, a to do výšky až 30 centimetrů. „Aby ho vítr nerozfoukal, zajistěte ho geotextilií či sítí,“ doporučuje zahradnice Vlasta Černá Rypáčková. Květiny i stromy ochrání listí před mrazy a zároveň poslouží jako hnojivo.

Stromky v kontejnerech je potřeba opatřit dalším obalem, abyste mezeru mezi nimi mohli vyplnit polystyrénem a listímStromky v kontejnerech před mrazem ochrání i obalení netkanou textilií

Zdravé suché listí využijete i při zateplování kontejnerů stromků pěstovaných ve velkých květináčích. Pokud nemají přes zimu promrznout, měli byste jim pořídit ještě druhý obal a mezeru mezi oběma kontejnery zateplit polystyrenem a dosypat právě listím. Pak je můžete nechat i na terase, nejlépe v závětří.

Použijte však jen zdravé listy, těch napadených se zbavte. Za pálení jsou pokuty, proto je odvezte do sběrného dvora či kontejneru. Zdravé listí se hodí i na kompostování, nejlépe v kompostéru, z něhož lze uzrálý kompost odebírat zespodu. Dá se pořídit od osmi stovek.

Návod, jak ošetřit růže či traviny před zimou, najdete v předcházejícím článku. A pokud jste ještě neposekali trávník, máte tento víkend zřejmě poslední příležitost, protože zmrzlý nebo pokrytý jinovatkou už se stříhat nesmí (což se dočtete tamtéž).

Věnujte se stromkům a keřům

Vzhledem k teplému počasí stále ještě můžete sázet stromy, živé ploty i okrasné keře. Jen nesmíte zapomenout na vydatnou zálivku a dát si pozor na mrazivé počasí.

Stromky můžete sázet až do prvních mrazíků, většinou tedy zhruba do půlky listopaduStromy obalte pletivem s malými oky

Máte-li zahradu u lesa, musíte ochránit kmeny stromů před okusem. Obalte je pletivem s malými oky či plastovou ochranou a natřete speciálním repelentem odpuzujícím zvěř (pořídíte ho od 150 Kč výše). „Existují i plašiče, třeba větrné píšťalky, které zvěř odpuzují zvukem nebo pohybem,“ doplňuje Čestmír Böhm. Ceny elektrických odpuzovačů zvěře začínají na 680 korunách.

Stříhané a sloupové stromky i jehličnany jako túje nebo jalovce je také třeba preventivně ochránit tak, aby je sníh a led nepolámaly. „Stromy svažte, nebo je zpevněte jehlanem z kůlů upevněných provazem,“ doporučuje Vlasta Černá Rypáčková.

Postupuje se tak, že tři nebo čtyři kůly svážete nad stromkem, můžete je navíc obložit chvojím či geotextilií (cca 12 Kč/m2). Stálezelené dřeviny a vřesovce před mrazy pořádně zalévejte, aby kvůli promrzlé půdě přes zimu neuschly.

Mezi půlkou listopadu a koncem března můžete využít vegetačního klidu stromů a prořezat je. Desatero správné prořezávky najdete v předcházejícím článku.

„Rány o průměru větším než desetikoruna je třeba ošetřit stromovým balzámem. Neřežte za mrazů, čerstvé rány mohou popraskat a zkomplikovat hojení,“ radí zahradník.