Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Praze mají převaláci 219. hříbě. Ve Slatiňanech osmé, potomka Fučíka

  16:20aktualizováno  16:20
Zrovna ve čtvrtek se v Česku narodilo další "převalátko", tedy nadějný potomek ve volné přírodě vyhynulého koně Převalského, jehož domovinou jsou mongolské stepi. S březnovým přírůstkem v pražské Troji jsou to aktuálně dvě nádherná hříbátka, která stojí za pozornost.

219. hříbě koně Převalského, narozené v Zoo Praha. Podle plemenné knihy dostane jméno začínající na písmeno R. | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

V pražské zoo se z narození 219. hříbátka koně Převalského radovali na konci března, dnes už se vesele prohání se stádem po výběhu. "Je to kluk, podle pravidel plemenné knihy, kterou naše zoo vede, se bude jmenovat na R a na křtiny návštěvníky určitě pozveme," řekl Michal Šťastný, tiskový mluvčí Zoo Praha.

Mláďata světa

V pátek je součástí MF DNES samolepka hříběte koně Převalského, kura domácího, ptakopyska a orla bělohlavého.

A dalšímu přírůstku koně Převalského je pouhý den. "Narodil v areálu Hippologického muzea ve Slatiňanech, kde je chovají už od roku 1993. Je to za tu dobu jejich osmé hříbě, jeho matkou je klisna Xendy, otcem hřebec Fučík," uvedl Šťastný.

Jak vypadá takové čerstvě narozené hříbě koně Převalského se můžete podívat na videozáznamu cenného předloňského 216. přírůstku (více v článku zde):

Právě roztomilá hříbátka jsou další nadějí ve snaze o záchranu koní Převalského jako zvířecího druhu. Od 90. let minulého století se totiž daří vracet v zajetí odchovaná zvířata zpět do jejich domoviny, do rezervací v mongolských stepích.

První z takových transportů z České republiky se uskutečnil v červnu 2011 a přes náročnost celé akce se do Khomiin talu na západě Mongolska podařilo přepravit tři klisny a jednoho hřebce (více o transportu zde). Dvě z nich loni porodily v mongolské stepi dvě nádherná zdravá hříbata, podívejte se na úžasné video:  

Se sbíráním samolepek mláďat můžete začít kdykoliv

Sběratelská edice Mladé fronty DNES Nejkrásnější mláďata světa je v plném proudu a do svých alb sbírají samolepky tisíce čtenářů, přesto se k nim stále ještě můžete kdykoli přidat. Svoje album s 91 samolepkami můžete mít i vy. Je to jednoduché: album s prvními 12 samolepkami si můžete objednat za 20 korun zde a přijde vám až domů. Podobně si můžete zde objednat i chybějící samolepky. 

A nebo si objednejte předplatné MF DNES ve zvýhodněné akci za 83 korun na týden na šest týdnů. Získáte sběratelské album i všech 91 samolepek, protože samolepky chybějící k začátku doručování vám i s albem zašleme zpětně. Navíc ušetříte 135 Kč proti ceně na stánku a noviny budete mít ve schránce každý den do 7:30. Předplatné si můžete objednat na telefonním čísle 225 555 522 na období  šesti týdnů, poté se automaticky ukončí.

Autor:Nejčtenější

Kde už mrzlo, hřiby nesbírejte, i když ještě rostou, varuje mykoložka

Na hřiby stále ještě můžete v lese narazit. Pokud už ale teploty klesají - i...

Houbaři mají stále důvod vyrazit do lesa s košíkem v ruce, protože už začaly růst zimní druhy. Leckde ještě rostou i...

Skončilo první kolo velké fotografické soutěže o nejkrásnějšího pejska

Gustav

Čtyřtýdenní soutěž dospěla k prvnímu vyhlášení výsledků, kdy spolu zápolí vždy automatem náhodně vybrané dvojice psů....Čeští modeláři zaperlili. Z mistrovství světa přivezli desítky medailí

Jeden z exponátů na Scale Modelword 2017 v britském Telfordu

Akce Scale Modelword 2017 v britském Telfordu je největší modelářská show na světě a mezi odborníky se považuje za...

Berlínský řízek není prasárna, říká Pohlreich a míchá hořčici s křenem

Zdeněk Pohlreich vysvětluje, jak vám pikantní hořčice pomůže v případě...

Křupavý řízeček vonící po másle, s pikantním ocáskem dvou druhů hořčice a křenu. Kombinace, která zní podezřele, přesto...

Dnes je Světový den toalet. Nejzdravější je vyměšování v podřepu

Muzeum historických nočníků a toalet na pražské Výtoni

Podle Světové zdravotnické organizace nemá k toaletě stále přístup více než 2,4 miliardy lidí. Letošním tématem...Další z rubriky

Chtěli vylovit basketbalový míč, pod vodou čekalo překvapení

Oficiální míč NBA

Nezvyklý úlovek se podařil manželům Annie a Ianovi Gilbertovým při projížďce na moři. Když chtěli z vody vylovit...

Ovce nejsou tupé. Členy stáda i lidi poznají podle obličeje, i po letech

Ovce mají podle vědců kognitivní schopnosti srovnatelné s člověkem a primáty,...

Obvykle má člověk tendenci inteligenci ovcí podceňovat, nicméně moderní výzkumy ukazují, že se nejspíš jedná o...

Velká soutěž o nejkrásnějšího psa. Pošlete fotku svého mazlíčka

Rotvajler Hank u kufru s aparaturou pro geologický výzkum. Pes našel kufr,...

Redakce iDNES.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejkrásnějšího pejska. Během čtyř týdnů můžete posílat fotografie svých psů...Najdete na iDNES.cz