Trombeho stěna

Trombeho stěna | foto: Energy Globe Award

Kutil spojil termostat s pohybovým čidlem a ušetřil 20 procent za teplo

  • 49
Solární kolektory vyrobené ze starých radiátorů. Úspory na vytápění díky pohybovým senzorům či zasklená načerněná stěna. Tak vypadají kutilské nápady přihlášené do ekologické soutěže Energy Globe Award.

Podobné projekty na konci května získaly nominaci do českého kola letošního ročníku Energy Globe Award, významné mezinárodní soutěže v oblasti ochrany životního prostředí a úspor energie.

Dva solární kolektory, které ohřívají vodu v rodinném domě, si ve vlastní dílně vyrobil Miroslav Uher z Dětmarovic na Karvinsku. Základem kolektoru je vysloužilý radiátor, který kutil natřel načerno, upevnil na izolační vrstvu do dřevěného rámu a zakryl skleněnou tabulí. Systém nepotřebuje čerpadlo, voda do kolektorů teče samospádem z nádrže umístěné na půdě.

Sluneční kolektor ze starého radiátoruSluneční kolektor ze starého radiátoru

Petru Stříbrnému z Nového Města nad Metují se podařilo ušetřit 20 procent energie na vytápění tím, že propojil termostaty ústředního topení s pohybovými senzory. Pokud čidlo zaznamená v místnosti pohyb, termostat zde udržuje pokojovou teplotu. Když lidé z místnosti odejdou, teplota se automaticky sníží.

Tomáš Merxbauer z Plzně na svém domě vyzkoušel takzvanou Trombeho stěnu. Část obvodové zdi domu postavil z plných cihel a ty zakryl černě natřenou omítkou. Před ně přistavěl stěnu skleněnou. Prostorem mezi oběma stěnami ventilátory prohánějí vzduch z interiéru, slunce ho zde ohřívá na 40 stupňů. Majitel odhaduje, že se mu investice několik desítek tisíc korun vrátí za pět let.

Trombeho stěna

Nominací je v soutěži celkem 21, organizátoři je vybrali po třech v sedmi kategoriích z celkem 267 přihlášených projektů. "V prvním ročníku bylo 106 projektů, více než stoprocentní nárůst jsme letos opravdu nečekali," řekla Vladimíra Gláserová, vedoucí projektu E.ON Energy Globe Award ČR. Na zvýšeném zájmu mělo podíl i zavedení nové kategorie Kutil, do níž organizátoři nominovali tři popsané projekty.

Vyhlášení vítězů se koná 7. října v Brně, udílení cen bude přenášet Česká televize. Ocenění získají částky od 50 do 300 tisíc korun, absolutní vítěz postoupí do celosvětového finále.