Retrívři mívají tendenci tloustnout. Ilustrační snímek.

Retrívři mívají tendenci tloustnout. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Labradorští retrívři mají „geny obžerství“. Proto tak tloustnou

  • 6
Labradoři jsou úžasnými společníky, ale mají sklony obezitě, což jim způsobuje hodně nemocí. Teď však britští vědci přišli se studií, která tvrdí, že za svou chuť k jídlu nemohou. Na vině je gen, který se u nich vyskytuje.

Studie vědců z Cambridge University publikovaná v odborném časopise Cell Metabolism srovnávala přes 300 druhů psů a zaměřovala se na sklony k obezitě. Zjistila, že psi s vadnou kopií genu POMC mají sklony nejvíce žebrat o pamlsky, jsou prostě posedlí jídlem.

Labradorský retriever

Podívejte se do karty našeho atlasu psů na podrobnosti o labradorovi ZDE.

Gen POMC obsahuje pokyny pro přípravu proteinu nazývaného proopiomelanokortinu (POMC), který je štěpí na malé kousky zvané peptidy, které mají různé funkce v těle. Jeden z nich, takzvaný Β-MSH peptid hraje roli v regulaci tělesné hmotnosti prostřednictvím vazby na receptor melanokortinu 4 (MC4R).

Z výzkumu vyplynulo, že labradoři, kteří mají největší schopnost tréninku jako vodicí psi, mají zároveň i největší sklony k obezitě. Souvisí to i s metodou trénování. Kdo přijde s největším pamlskem, je u nich král a dosáhne největších úspěchu při tréninku.

Tato genetická vada, která z nich dělá výborné společníky do rodiny a ochotné poslušné pomocníky, je pro ně zároveň dvojsečnou zbraní, protože zkracuje jejich životy: vystavuje je riziku pohybových problémů, cukrovky, rakoviny a onemocnění srdce.

Výzkumníci z univerzity tak mezi 310 psy hledali kandidátní geny a zároveň se jejich majitelů ptali i na jejich stravovací návyky. Zhruba u čtvrtiny psů našli geny POMC a měření psi vykazovali vyšší hmotnost zhruba o 1,9 kilogramu. „To je běžná genetická varianta labradorů a má významný vliv na ty psy, kteří ji nesou. Takže je pravděpodobné, že to pomáhá vysvětlit, proč labradoři jsou náchylnější k nadváze ve srovnání s jinými plemeny,“ tvrdí jeden z výzkumného týmu Eleanor Raffan.

„Labradoři jsou úspěšní pracovní a domácí psi, jsou loajální, inteligentní a dychtiví potěšit, navíc se poměrně snadno cvičí. Jídlo se často používá jako odměna při tréninku, a psi nesoucí tuto variantu genu mohou být více motivováni k práci a odměně ve formě pamlsku,“ doplňuje jeho kolega Giles Yeo.

Podle vědců je jejich výzkum důležitý nejen k pochopení, jak funguje obezita u psů, ale i pro člověka. Rádi by nakonec zjistili, proč mají někteří lidé daleko větší sklony k obezitě než jiní.