VIDEO: Lachtan Meloun při odběru krve drží, děti si mohou vzít příklad

aktualizováno 
Téměř rok trvalo, než se chovatelům v pražské zoo podařilo s lachtanem Melounem natrénovat, aby si bez podání anestetik nechal odebrat krev. Mnoho zoologických zahrad se potýká s problémy, jak vyšetřit své svěřence, aniž by je museli uspávat. Podobně ale neprovádějí odběr krve nikde jinde ve střední Evropě.

V pražské zoo chovatelé pracují se zvířaty tak, aby je vytrénovali k ochotě spolupracovat s veterináři. Nejnovějším úspěchem je trénink lachtana Melouna, který téměř po roce výcviku ochotně nastaví ploutev k odběru krve.

"Anestézie u lachtanů i dalších ploutvonožců je vždy velmi problematická, pravidelné odběry krve jsou přitom důležité pro srovnání hodnot v případě, že lachtan onemocní. Díky odebraným vzorkům můžeme také zjistit zajímavé informace o říjovém cyklu lachtaních samců, které bychom od volně žijících zvířat nikdy nebyli schopni získat," vysvětlil veterinář Zoo Praha Roman Vodička.

Fotogalerie

Odběr je důležité provádět v klidu, proto celá procedura probíhá pod taktovkou  Melouna (životní příběh tohoto samce si můžete přečíst zde), který může spolupráci kdykoliv sám přerušit. Samec při vyšetření prostrčí zadní ploutev, ze které veterinář krev odebírá, pod speciální mříží a čeká, až je odběr u konce.

"Je důležité, aby byla žíla dobře vidět, proto je třeba ji zahřát. Jakákoli snaha o to však vždy vedla k tomu, že Meloun spolupráci ukončil," vysvětluje vrchní chovatelka lachtanů Ewa Kasprzak největší úskalí. "Nejlépe se nám nakonec osvědčilo využít teplé vody," dodává.

Vpich jehly lachtan samozřejmě cítí, ale nijak mu to nevadí. "Mám v tu chvíli Melounovu ploutev v ruce, takže vím, že sebou ani necukne," konstatuje chovatelka. Meloun k tomu má dost dobrý důvod, motivován je samozřejmě odměnou. "Je v tu chvíli spokojený, protože jen drží a v podstatě zadarmo se nechá krmit rybami," prozrazuje Ewa Kasprzak podstatu úspěšného odběru.  

Trénink krůček po krůčku, což trvalo téměř rok

Při tréninku na odběr krve bylo potřeba postupovat pomalu, ale důsledně, krok za krokem. Nejprve šlo o to, naučit Melouna podávat zadní ploutev pod mříží, a až na samotném konci si z ní od veterináře nechal jehlou odebrat krev. Nyní je bez problémů možné odebírat mu krev jednou týdně, takže téměř roční trénink přinesl kýžené ovoce. 

I ostatní pražští lachtani jsou vytrénovaní k základní veterinární prohlídce, která zahrnuje kontrolu očí, čenichu, uší i celého těla. Dokáží však reagovat i na řadu dalších pokynů, což dokazují při pravidelných cvičeních.

Právě Meloun ovšem nad ostatními vyniká díky své ochotné a hravé povaze. Chovatelé proto předpokládají, že v nové sezoně, tedy někdy příští rok na jaře, budou moci s Melounem předvést zcela novou podobu cvičení s lachtany, založenou na plavání chovatele se zvířetem v bazénu.

Autor:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

Vím, že jako „ti po Pohlreichovi“ neujdeme srovnávání, říká Jitka Pagana

Jitka Pagana, moderátorka nového pořadu Ano, šéfová!

Zdeňka Pohlreicha obdivuje po stránce profesní i lidské, jeho show Ano, šéfe! roky sledovala s přirozeným zájmem...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Další z rubriky

OBRAZEM: Mláďata zvířat celého světa v podzimních kulisách Zoo Praha

Podzim není úplně typickým obdobím pro mláďata, v pražské zoo jich ovšem lze o...

Podzim není úplně typickým obdobím pro mláďata, v pražské zoo jich ovšem lze o letošním krásném podzimu obdivovat...

Sršeň asijská dobývá Evropu, u nás může ničit včelstva do čtyř let

Sršeň asijská (Vespa velutina)

Říká se jí také vosa čínská a do Francie byla v roce 2004 zavlečena zřejmě se zásilkou bonsají. Od té doby se rozpíná...

Středoameričtí chápani si hledají svačinu v hromadách podzimního listí

Hromady podzimního listí teď chápanům vydávají poklady v podobě kousků...

I zvířata v zoologické zahradě potřebují zaměstnat, aby neměla pocit, že mají vše zadarmo. A platí to i pro nohaté...

Najdete na iDNES.cz