Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máte větší pozemek a nechce se vám sekat tráva? Pořiďte si lamu

Lama krotká a lama alpaka jsou stále oblíbenější díky svojí nenáročnosti a všestrannosti. Jejich chov je poměrně snadný, a navíc jsou to při správné výchově většinou klidná a trpělivá zvířata. Lama se proto skvěle hodí i pro začátečníky, kteří se ohlíží po vhodném spásači trávy.
Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti.

Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti. | foto: Pixabay.com

Lamy jsou velbloudovití sudokopytníci, kteří pochází z jižní Ameriky. Jsou domestikovány více než pět tisíc let. Jsou to velmi odolná zvířata přizpůsobená k životu v nehostinných podmínkách hor. 

V jejich domovině se využívají především pro maso, kůži a vlnu. K rodu lama náleží čtyři druhy – dva z nich jsou zdomestikované (lama krotká a lama alpaka) a dva divoké (lama vikuňa a lama guanako).

Lama krotká je se svojí výškou 110 až 150 cm v kohoutku největší ze všech druhů lam. V dospělosti může samec vážit 150 až 170 kg, samice pak 100 až 150 kg. 

Oproti ní je lama alpaka menší, kohoutková výška dosahuje 75 až 90 cm. Hmotnost dospělých samců může být až 80 kg, u samic pak kolem 55 kg. Alpaka připomíná tvarem těla spíše ovci a na rozdíl od lamy krotké je výrazně jemnější.

Jednou ze spokojených majitelů lam krotkých je Tereza Hladká. Malou skupinku čítající prozatím tři kousky vlastní teprve třetím rokem a nemůže si ji vynachválit. 

„Máme větší pozemek a hledali jsme zvíře, které bude nenáročné na chov a bude spásat trávu. Měli jsme dvanáct kamerunských ovcí, ale vadilo nám, že jsou všude výkaly, nespásají úplně všechno a také dost bečí. Lama proto byla nakonec jasná a hlavně pro nás ta správná volba.“

Všestrannost je její druhé jméno

Chovatelé se mohou těšit, že jim lama přinese výrazný užitek. Nejen kvůli vlně, která je velmi hřejivá, zužitkují i výkaly ve formě hnojiva, které navíc po vysušení poslouží jako topivo s dlouhou výhřevností.

Lamí plivance

Obrana lamy spočívá především v plivání na narušitele, které je ve skutečnosti zapáchajícím obsahem jejího žaludku. Tento obranný mechanismus však zároveň slouží i jako komunikační prostředek mezi jednotlivými členy stáda. Zejména samice na sebe plivou velmi často. 

Proč? Místo toho, aby se lamy vzájemně fyzicky napadaly a kopaly kvůli postavení a ujasňování hierarchie, využívají tuto elegantnější formu řešení konfliktů .

Je to samozřejmě skvělá „živá sekačka“, která pečlivě spásá veškerou trávu. Lama se také využívá jako zdroj masa a kůže a dále jako nosič břemene. „Unesou až 70 kg,“ doplňuje Hladká.

Všestrannost lamy se projevuje i v oblasti výcviku. „Lamy jsou velmi inteligentní. Dají se trénovat na parkuru stejně jako koně. Dokážou se například naučit chodit po lávce a podlézat nebo skákat přes překážky,“ popisuje chovatelka.

S lamou si dokonce můžete vyjít i na vycházku jako s pejskem. „S lamami chodíme na procházky na vodítku, mají to rády,“ doplňuje majitelka.

V rámci agroturistiky se tak rozmáhá i lamatrekking.

A pokud jsou lamy správně vychovávány již od malička, nechají se bez problému hladit, česat i krmit z ruky. „Jsou to klidná zvířata vhodná i k dětem. Právě proto se trpělivé lamy využívají i k takzvané lamoterapii a to zejména pro nemocné děti,“ popisuje chovatelka.

11. ledna 2015

K ostatním zvířatům jsou lamy většinou tolerantní. „Všeobecně se snesou víceméně s každým zvířetem. Nevadí jim slepice ani psi. Původně jsme měli již zmiňované kamerunské ovce a jednoho lamího samce, který se přizpůsobil jejich stádu. Ve stádu smí být pouze jeden samec, jinak proti sobě bojují. Dokud se jedná o mláďata, dokážou se snést zhruba do půl roku života, pak se stávají konkurencí. Většinou se proto chovají samice s jedním samcem. Stádo ale vždy vede samice a samec je jen jako doplněk,“ vysvětluje Tereza Hladká.

Lamí ubikace může být decentní

Lamám stačí jednoduchý přístřešek se třemi bočnicemi. Potřebují mít o všem přehled a rády se dívají ven. Jsou odolné vůči chladnému počasí, není potřeba se bát, že by jim v jednoduchém přístřešku byla zima. 

K přístřešku by měl být připojen větší výběh, kde budou lamy moci trávit čas přes den. Ohrazení se doporučuje kovové či elektrický ohradník. Jelikož jsou lamy vášnivé pozorovatelky a mají potřebu neustále hlídat své okolí, je vhodné, aby v jejich výběhu byl nějaký vyšší bod. „Měly by mít nějaký vrcholek, jelikož mají rádi přehled,“ doplňuje chovatelka.

Zajímavosti a fakta o lamách

  • Na rozdíl od ovcí a koz lamy téměř neničí půdní pokryv díky jejich mozolnatým kopýtkům.
  • Lamy se dožívají 15 až 20 let.
  • Mají velmi kvalitní vlnu, která by se měla stříhat jedenkrát za rok nejlépe na délku 3 cm.
  • Produkce vlny u lamy krotké činí 2 kg ročně, u lamy alpaky pak 2 až 3 kg.
  • Kontrola paznehtů by se měla provádět minimálně jedenkrát ročně.
  • Lama má přední zuby pouze na dolní čelisti.
  • Lamy vydrží delší dobu bez vody. Nicméně, nedoporučuje se cíleně omezovat přísun vody.
  • U lam se může projevit agresivita často způsobená dřívějším špatným zacházením či nesprávnou výchovou, a to zejména u samců. Zde se pak doporučuje provést kastraci.

Lamy se chodí vyprazdňovat na jedno místo. „Většinou je se toto místo nachází někde v rohu výběhu. Podestýlku v domečku pak mají díky tomuto WC čistou a není potřeba ji tak často kydat,“ vysvětluje Hladká.

Nejdůležitější složkou potravy lam je pastva a seno, rády pojídají také listy ze stromů a kůru. Přes zimu pak dostávají sušené seno, jež je součástí stravy i v létě, aby neměly průjem z mokré čerstvé trávy. 

Na zimu jsou vhodné i speciální krmné směsi pro lamy s vitamíny. „Jako pamlsek je uplácíme jablíčkem, mrkví nebo salátem. K dispozici mají neomezeně i minerální liz,“ popisuje chovatelka.

Podle Terezy Hladké je denní péče o lamy prostá. „Denně kontrolujeme, jestli mají dostatek vody (máme svod dešťovky do koryta). Poté zkontrolujeme, zda není porušená ohrada. V podstatě můžeme odjet na víkend a nemusíme zajišťovat žádné hlídání. Jsou to samostatná zvířata,“ vysvětluje.

Český klub chovatelů lam a alpak

V Česku existuje oficiální klub chovatelů lam a alpak. Mimo jiné se zde vede evidence jednotlivých kusů, čímž se zabraňuje blízké příbuzenské plemenitbě. „V případě blízkého příbuzenského vztahu je nebezpečí špatně vyvinutých jedinců, kteří většinou zemřou nebo nejsou ve správné kondici. Klub také eviduje veterináře, kteří se dokážou správně postarat o lamu,“ vysvětluje Tereza Hladká.

Ceny u obou druhů se různí. Cena samičky lamy krotké se pohybuje kolem 20 až 25 tisíc Kč, cena u samce je nižší – pohybuje se kolem 5 až 15 tisíc Kč. Cena lamy alpaky je pak kolem 30 tisíc Kč za kus.

Podívejte se, jak chovají lamu, která s nimi spí i v posteli.

  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...