Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lebka lidoopa jako suvenýr od překupníka. Stále živá realita Afriky

aktualizováno 
Obchod s částmi těl lidoopů, jež mají sloužit jako suvenýry, je jednou z málo zmapovaných oblastí ilegálního trhu s lidoopy ve střední Africe. Letos v květnu však kamerunské úřady dosáhly průlomového úspěchu. Zatkly několik překupníků, kteří se snažili na černém trhu prodat gorilí a šimpanzí lebky.

Dvojice překupníků, která se snažila převézt na kole deset gorilích lebek z malé vesnice hluboko v pralese do hlavního města provincie. | foto: Eric Kaba Tah, nevládní oraganizace Laga

První zásah proběhl 8. května na východě země, kde chtěla dvojice překupníků  převézt deset gorilích lebek z malé vesnice hluboko v pralese v povodí Konga do asi 24 km vzdáleného Bertoua, hlavního města provincie. Raději než hromadnou dopravu zkoušeli využít obyčejné kolo.

Překupník, který soukromým autem přepravoval nelegální zásilku gorilích a...

Dealer zadržený v Yaoundé

Podobnou taktiku použil i překupník, který soukromým autem přepravoval nelegální zásilku gorilích a šimpanzích lebek z Ebolowa na jihu Kamerunu do 157 km vzdáleného Yaoundé.

Sledován byl celou cestu a zadrželi ho 21. května, když se snažil lebky prodat přímo v hlavním městě Yaoundé spolu s čelistí ze slona. Tato zásilka sedmi gorilích a jedenácti šimpanzích lebek je odborníky považována za největší v poslední době zabavené množství trofejí z primátů ve střední Africe.

Finty pytláků i překupníků jsou stále důmyslnější

Oba zásahy provedly místní orgány ochrany přírody spolu s týmem policistů a s podporou nevládní organizace LAGA, která se zaměřuje na posilování zákonů a boj s pytláky (Do boje s pytláky se aktivně zapojila i pražská zoo a její příznivci projektem Toulavý autobus, více zde).

Batoukini Pierre II, vedoucí pracovník úřadu na ochranu přírody, který celé operaci velel, uvedl: "Dostali jsme od našich spolupracovníků z LAGA spolehlivé informace o tom, že se někdo chystá prodat v Yaoundé části těl goril a šimpanzů, a sestavili jsme tým, který podezřelého zahnal do kouta a zajal."

Last Great Ape Organisation

LAGA je nevládní organizace se sídlem v Kamerunu a zaměřuje se na boj s pytláky a pašeráky. Už dokázala upozornit na desítky případů nelegálního obchodu a prosadit zatčení a potrestání viníků. LAGA disponuje vlastní sítí zpravodajů, vyšetřovatelů a právníků. Každý případ, který odhalí, sleduje až do konečného rozsudku. Po jejím vzoru nyní v dalších zemích střední Afriky vzniká celá síť podobně koncipovaných organizací, spolupracujících nejen s místní policií a justicí, ale i s Interpolem, nazvaná Eagle Network. I když jejich práce samozřejmě stojí především na místních lidech, v jejich čele jsou často cizinci. „Naše práce je velmi nebezpečná.“ uvedl Naftali Honig, ředitel organizace PALF z Konga na nedávném Great Ape Summitu v USA. „A my jsme méně vystaveni riziku, nemáme tu rodiny, takže nejsme tolik ohroženi, jako místní lidé. Jim jde o život. Raději bychom celou tu práci viděli v jejich rukou, ale nám hrozí menší nebezpečí.“

Důvod, proč se překupníci v Kamerunu vyhýbají veřejné dopravě, je prostý. Využívají toho, že se policie zaměřuje především na kontrolování vozidel a občanských průkazů pasažérů hromadné dopravy, zatímco soukromá auta a jejich pasažéři projíždějí kolem bez jakékoli kontroly.

Jak pytláci, tak překupníci jsou stále důmyslnější, což v zemi, kde jsou lidoopi loveni především pro maso, znamená velkou hrozbu. Tyto úspěšné zásahy pomáhají rozkrýt pozadí ilegálního trhu s trofejemi, který je zatím poměrně málo zmapovaný. Překupník, zatčený v Bertoua, uvedl, že by mohl snadno dodat i 50 lebek. Tato informace je alarmující a ukazuje, že jen snahy vlády prosadit dodržování zákona na tento problém nestačí.

Ve snaze vysvětlit vládní politiku týkající se obchodování s volně žijícími živočichy, Batoukini Pierre II říká: "Laik nemusí chápat, jakou cenu ta zvířata mají, vidí jen maso a kosti. Ale ona hrají v našem ekosystému významnou roli, a tak je musíme chránit pomocí zákonů a vyhlášek." Účinné uplatňování zákonů je nutné doplnit i o vzdělávací aktivity. Vzdělávání dětí už probíhá právě díky Toulavému autobusu.

Autoři:
Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.