Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lebka lidoopa jako suvenýr od překupníka. Stále živá realita Afriky

aktualizováno 
Obchod s částmi těl lidoopů, jež mají sloužit jako suvenýry, je jednou z málo zmapovaných oblastí ilegálního trhu s lidoopy ve střední Africe. Letos v květnu však kamerunské úřady dosáhly průlomového úspěchu. Zatkly několik překupníků, kteří se snažili na černém trhu prodat gorilí a šimpanzí lebky.

Dvojice překupníků, která se snažila převézt na kole deset gorilích lebek z malé vesnice hluboko v pralese do hlavního města provincie. | foto: Eric Kaba Tah, nevládní oraganizace Laga

První zásah proběhl 8. května na východě země, kde chtěla dvojice překupníků  převézt deset gorilích lebek z malé vesnice hluboko v pralese v povodí Konga do asi 24 km vzdáleného Bertoua, hlavního města provincie. Raději než hromadnou dopravu zkoušeli využít obyčejné kolo.

Překupník, který soukromým autem přepravoval nelegální zásilku gorilích a...

Dealer zadržený v Yaoundé

Podobnou taktiku použil i překupník, který soukromým autem přepravoval nelegální zásilku gorilích a šimpanzích lebek z Ebolowa na jihu Kamerunu do 157 km vzdáleného Yaoundé.

Sledován byl celou cestu a zadrželi ho 21. května, když se snažil lebky prodat přímo v hlavním městě Yaoundé spolu s čelistí ze slona. Tato zásilka sedmi gorilích a jedenácti šimpanzích lebek je odborníky považována za největší v poslední době zabavené množství trofejí z primátů ve střední Africe.

Finty pytláků i překupníků jsou stále důmyslnější

Oba zásahy provedly místní orgány ochrany přírody spolu s týmem policistů a s podporou nevládní organizace LAGA, která se zaměřuje na posilování zákonů a boj s pytláky (Do boje s pytláky se aktivně zapojila i pražská zoo a její příznivci projektem Toulavý autobus, více zde).

Batoukini Pierre II, vedoucí pracovník úřadu na ochranu přírody, který celé operaci velel, uvedl: "Dostali jsme od našich spolupracovníků z LAGA spolehlivé informace o tom, že se někdo chystá prodat v Yaoundé části těl goril a šimpanzů, a sestavili jsme tým, který podezřelého zahnal do kouta a zajal."

Last Great Ape Organisation

LAGA je nevládní organizace se sídlem v Kamerunu a zaměřuje se na boj s pytláky a pašeráky. Už dokázala upozornit na desítky případů nelegálního obchodu a prosadit zatčení a potrestání viníků. LAGA disponuje vlastní sítí zpravodajů, vyšetřovatelů a právníků. Každý případ, který odhalí, sleduje až do konečného rozsudku. Po jejím vzoru nyní v dalších zemích střední Afriky vzniká celá síť podobně koncipovaných organizací, spolupracujících nejen s místní policií a justicí, ale i s Interpolem, nazvaná Eagle Network. I když jejich práce samozřejmě stojí především na místních lidech, v jejich čele jsou často cizinci. „Naše práce je velmi nebezpečná.“ uvedl Naftali Honig, ředitel organizace PALF z Konga na nedávném Great Ape Summitu v USA. „A my jsme méně vystaveni riziku, nemáme tu rodiny, takže nejsme tolik ohroženi, jako místní lidé. Jim jde o život. Raději bychom celou tu práci viděli v jejich rukou, ale nám hrozí menší nebezpečí.“

Důvod, proč se překupníci v Kamerunu vyhýbají veřejné dopravě, je prostý. Využívají toho, že se policie zaměřuje především na kontrolování vozidel a občanských průkazů pasažérů hromadné dopravy, zatímco soukromá auta a jejich pasažéři projíždějí kolem bez jakékoli kontroly.

Jak pytláci, tak překupníci jsou stále důmyslnější, což v zemi, kde jsou lidoopi loveni především pro maso, znamená velkou hrozbu. Tyto úspěšné zásahy pomáhají rozkrýt pozadí ilegálního trhu s trofejemi, který je zatím poměrně málo zmapovaný. Překupník, zatčený v Bertoua, uvedl, že by mohl snadno dodat i 50 lebek. Tato informace je alarmující a ukazuje, že jen snahy vlády prosadit dodržování zákona na tento problém nestačí.

Ve snaze vysvětlit vládní politiku týkající se obchodování s volně žijícími živočichy, Batoukini Pierre II říká: "Laik nemusí chápat, jakou cenu ta zvířata mají, vidí jen maso a kosti. Ale ona hrají v našem ekosystému významnou roli, a tak je musíme chránit pomocí zákonů a vyhlášek." Účinné uplatňování zákonů je nutné doplnit i o vzdělávací aktivity. Vzdělávání dětí už probíhá právě díky Toulavému autobusu.

Autoři:Nejčtenější

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Prořezejte stromy, pomozte trvalkám, zasejte kořenovou zeleninu a špenát

Hluboký řez u starších keřů se provádí brzy zjara, 30 až 40 cm nad zemí.

Pohled na zahradu po končící zimě může být neveselý. Největší motivací s tím něco udělat jsou hřejivé jarní sluneční...Závislá kočka si brání majitelku značkováním močí po bytě. Večer kvílí

Kočka Dežka je pěkně rozmazlovaná.

Kočku Dežku našli jako koťátko na ulici a přes počáteční nepřízeň osudu měla nakonec štěstí. Ujala se jí důchodkyně,...

Fascinujícími snímky český astronom varuje před světelným znečištěním

Snímek "Pestrobarevný svět národního parku Yellowstone vznikl v noci na 26....

Předloni mu bylo teprve třicet, noční oblohu fotí v Česku i po celém světě a za zajímavými úkazy by se zřejmě vydal...

Automatické okno svépomocí. Crowdfunding nepomohl, oni to přesto nevzdali

Mechanismus, který automaticky otevírá a zavírá okno

Před třemi lety jsme představili nápad českých vývojářů pokoušejících se vybrat peníze na rozjezd výroby prvku pro...

Další z rubriky

Gorilák Nuru je pořád roztomilý a kojený i na prahu puberty

Krátká chvilka odpočinku (vlevo mladší z bratrů Nuru)

Nuru je prostřední z pražských gorilích mláďat, na Vánoce oslaví své páté narozeniny a je to asi nejlepší parťák pro...

Toulavý autobus slaví 5 let a Zoo Praha má novou podporu in situ projektů

Toulavý autobus pomáhá šířit osvětu v Kamerunu.

Založení chovu řekomyší na maso v Kamerunu, nákup člunu pro gaviálí hlídku v Indii, výstavba studny v mongolské stepi...

Čtyřnásobné matce Kijivu je 25, na krku má dva gorilí puberťáky

Kijivu odpočívající. Jako matka s odrostlými mláďaty si to může dovolit.

Je součástí dobře fungující gorilí skupiny, odchovala čtyři mláďata, z nichž to nejmladší, pětiletého Nurua, ještě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz