VIDEO: Konopí psovi zabírá na bolesti i deprese, ale je to nelegální

  • 7
Fenka, která přišla kvůli artróze o část tlapky, trpěla bolestmi, které ji úplně paralyzovaly. Proto jí zoufalý majitel začal podávat tinkturu z konopí. Zabrala, podobně jako u řady dalších zvířecích pacientů. Přesto není využití této léčivé rostliny pro účely veterinární medicíny zatím na pořadu dne.

Jako správný portugalský vodní pes byla i fenka Hudson celý život šťastným zvířetem milujícím zábavu. Jenže ve 12 letech přišla artritida a s ní bolesti. Stav se dokonce zhoršil natolik, že jí musela být amputována část tlapky.

Podle jejího majitele Michaela Fasmana ze San Franciska se z Hudson najednou stalo smutné zvíře, které sužovaly bolesti a nechtěla chodit ani na procházky. A léky proti bolesti ji naprosto utlumovaly.

Proto se Michael rozhodl, že vyzkouší alternativu, která pomáhá i spoustě lidí s artritidou - léčebné konopí. Začal fence do žrádla přidávat konopnou tinkturu s obsahem kanabidiolu (CBD) vyrobenou speciálně pro domácí zvířata. A vypadá to, že bolesti opravdu ustoupily. „Hudson je živější, šťastná, že nás vidí, chce jít ven na procházku. A zdá se, jako by už neměla tak velké bolesti,“ raduje se majitel. „Nezměnila se, ale je zpět její staré dobré já,“ vysvětluje s dojetím.

Podobnou zkušenost má i paní Miluše z Prahy. I její fenka zlatého retrívra měla na stará kolena problémy s artritidou. Dokud to zvládala s léky od veterináře a byla schopná normálně fungovat, nehledali jiné cesty.

„Když ale přestaly léky zabírat a Vendulka trpěla bolestmi - přitom to byl stále ten úžasně pozitivní láskyplný pes - dávali jsme jí na noc konopnou tinkturu. Navíc jí to pomohlo i psychicky, například zase postupně ztrácela psychické zábrany, které si kvůli bolestivé chůzi vytvořila. Obrovsky jí to ulevilo, takže nám to i na veterině tiše schválili,“ vzpomíná majitelka, jejíž fenka byla kvůli velkým bolestem zralá na uspání a díky konopí si ji rodina užila o tři roky déle.

Když není veterinární léčba účinná, vyzkoušíte cokoliv

Podle oslovených kalifornských veterinářů zatím bohužel není dostatek prokazatelných vědeckých údajů, že je konopí při léčbě domácích zvířat bezpečné a účinné. Podle federálního zákona navíc nemohou tento typ léčby ani doporučit. V Kalifornii je totiž tzv. marihuana legalizovaná od listopadu 2016 pouze pro rekreační účely (více v článku zde).

„Na toto téma není vedena vědecká diskuse, přitom právě o to jde. Potřebujeme vědecké studie, abychom mohli činit informovaná rozhodnutí,“ vysvětluje Ken Pawlowski z Kalifornské asociace veterinářů.

V některých léčebných centrech v Kalifornii už nicméně pro zvířecí pacienty vyrábějí přípravky obsahující kanabidiol (CBD), látku izolovanou právě z léčebného konopí. CBD na rozdíl od THC není psychoaktivní, zato má vědecky prokázané protizánětlivé, antiepileptické, uklidňující, antioxidační, neuroprotektivní a analgetické účinky.

Spousta zoufalých majitelů zvířecích mazlíčků s nejrůznějšími vážnými zdravotními problémy u nich totiž hledá pomoc, protože nemají jinou možnost. Farmaceutický průmysl na zvířata v tomto směru nemyslí. „Tak jsme zjistili, že naše výrobky mohou zvířatům pomoci při léčbě širokého spektra nemocí,“ říká Allison Ettelová, spoluzakladatelka sanfranciského centra Treatwell Health.

Podobnou zkušenost má i Andrew DeAngelo, spoluzakladatel léčebného centra Harborside, i když je přesvědčen, že se máme o léčebných účincích látek obsažených v konopí stále ještě co učit. Nelze se pak divit, že pokud někteří majitelé usoudí, že by jejich čtyřnohému trpícímu společníkovi mohlo pomoci konopí, rozhodnou se vzít jeho léčbu do vlastních rukou.