Mydlice lékařská se hodí k léčbě akné, lupénky nebo proti lupům.

Mydlice lékařská se hodí k léčbě akné, lupénky nebo proti lupům. | foto: Profimedia.cz

Pět nejoblíbenějších bylinek-léčivek. Jak je sbírat, sušit a užívat

  • 12
Léčivých bylinek a dalších rostlin existuje velké množství. Které jsou pro lidské zdraví nejprospěšnější? Nabízíme rady, kdy je sbírat, jak je sušit a které neduhy s nimi léčit.

Heřmánek pravý

(Matricaria chamomilla L.), jedna z nejdůležitějších léčivek má na rozdíl od podobného rmenu vyklenuté a duté květní lůžko.

Výskyt: Na úhorech, rumištích, pěstuje se polně.

Sbíraná část: Květní úbory

Doba sběru: Červen–září

Způsob sběru a sušení: Vyvinuté, ale nepřekvetlé květní úbory sbírejte za suchého počasí, sušte ve stínu nebo uměle při teplotě do 40 °C.

Použití: Má vysoce hojivý a regenerační účinek. Čaj se pije při střevních a žaludečních poruchách, při nachlazení, nespavosti, pomáhá mírnit křeče. V obkladech a koupelích se používá na kožní problémy, hemoroidy, spáleniny, jako kloktadlo na záněty v ústech, mandlí a hrtanu. Inhaluje se při rýmě, olej se vtírá při křečích a neuralgiích.

Jitrocel kopinatý

(Plantago planeolata L.) je vytrvalá rostlina s přízemní růžicí listů a drobnými květy na hranatých stvolech.

Výskyt: Běžně na loukách, polích i v zahradách

Sbíraná část: Mladé listy

Doba sběru: Květen–září

Způsob sběru a sušení: Na sušení jedna z nejchoulostivějších rostlin. Ihned po sběru rozložte na síto a sušte ve stínu na vzdušném místě. Při umělém sušení je maximální teplota 40 °C.

Použití: Nepostradatelný pro lidi se špatnou krví, čistí ji. Čaje se pijí proti kašli, astmatu, na odhlenění. Zevně se přikládá na špatně se hojící rány, vředy, popáleniny, bodnutí hmyzem.

Mydlice lékařská

(Saponaria officinalis) vyrůstá z bohatě větvených kořenů, do výšky kolem jednoho metru.

Výskyt: Daří se jí ve vlhkých půdách, na březích potoků a rybníků. Hezky vypadá i v zahradě.

Sbíraná část: Kořen

Doba sběru: Září–listopad

Způsob sběru a sušení: Kořen se kope dopoledne, omyje ve studené vodě a suší na slunci, v troubě či uměle při teplotě do 60 °C.

Použití: Používá se zevně k léčbě akné, lupénky nebo proti lupům. Obsažený saponin uvolňuje pot a moč, ale vnitřní použití je nebezpečné, snadno dojde k předávkování.

Meduňka lékařská

(Melissa officinalis L.) je až 90 cm vysoká bylina původem ze Středomoří.

Výskyt: Pěstuje se v zahradách na chráněných polohách s humózní půdou.

Sbíraná část:  List, nať

Doba sběru: Červen–červenec

Způsob sběru a sušení: Za chladného počasí, nejlépe v poledne, ještě předtím, než se rozvinou květy, pak tolik nevynikne její citronová vůně. Sušte pokud možno rychle, uměle při teplotách kolem 35 °C.

Použití: Čaj navozuje dobrý spánek a dobré zažívání, zklidňuje hysterii, účinný je při nadýmání. Olej se používá na revmatické bolesti.

Podběl lékařský

(Tussilago farfara L.) je rychle se rozrůstající bylina s časným kvetením.

Výskyt: Na jílovitých vlhkých půdách, náspech, v lomech

Sbíraná část: Květ, list

Doba sběru: Březen–duben (květ), květen–červen (list)

Způsob sběru a sušení: Květy sbírejte na počátku kvetení, sušte ve stínu a dosušte uměle při 40 °C, nepoškozené listy zpracujte stejně.

Použití: Podběl uvolňuje hleny, ulehčuje odkašlávání. Vnitřně se užívá při nachlazení, horečce, po zápalu plic. Čerstvé listy můžete přikládat na otoky a spáleniny.