I když se psi a kočky tváří houževnatě, hrozí jim v létě mnohá nebezpečí

  • 4
Prázdniny a dovolené jsou v plném proudu a řadě z vás dělá doprovod i čtyřnohý parťák, kočka nebo pes. Hlídejte si je po všech stránkách, ať se zase všichni vrátíte domů v pořádku. Letní nástrahy pro vás časopis Chvilka pro tebe shrnul do tří zásadních oblastí, které se vyplatí nepodcenit.

Necháte kočku v létě běhat venku, případně ji vozíte s sebou na dovolenou v zahraničí? Investujte každý měsíc do spot-onů, ji i sebe můžete ušetřit mnohých zdravotních problémů.

1 Nenápadní nepřátelé, které se vyplatí nepodceňovat

Zlověstné bzučení avizuje, že nedaleko krouží komár. Člověk se na ně snaží vyzrát všemožnými repelenty, ale co pes nebo kočka? Myslíte, že jejich hustou srstí komáří sosák nepronikne? Nebo že je obyčejné štípnutí nemůže ohrozit?

Omyl. Nejenže komár, klíště či blechy nemají problém sát krev ze psí či kočičí kůže, ale mohou se fatálně podepsat i na jejich zdraví.

Zlé nemoci, kterými se může nakazit váš mazlíček i vy

  • Mezi nemoci přenášené vnějšími parazity patří např.: borelióza, srdeční červivost, leishmanióza, ehrlichióza nebo babezióza. To je jen malý výčet chorob, navíc může u některých dojít i k přenosu na člověka.
  • Pokud se s pejskem či kočkou vydáte do přímořských oblastí, mějte na paměti, že právě tady je riziko nákazy ještě vyšší.

Antiparazitické přípravky mají různou formu, ten ideální na míru pro vašeho mazlíčka vám nejlépe poradí veterinární lékař. Praktické jsou antiparazitní obojky i tzv. spot-on. Ten se aplikuje zhruba jednou za měsíc přímo na kůži, vstřebá se, a neohrožuje tak například děti, které kočku nebo psa hladí.

„Někteří lidé se stále domnívají, že investice do spot-onů, které mají repelentní funkci, je zbytečná, protože psa chrání srst, což však není pravda. Každý z nás už asi na vlastní kůži poznal, kolik vrstev oblečení je komár schopný překonat. Proto ani hustá srst není dostatečnou ochranou, a navíc každé zvíře má i méně osrstěná místa,“ připomíná MUDr. Miloš Havelka.

2 Na pitný režim nezapomínejte ani u zvířat. A pozor na kaluže!

Stejně jako lidé, tak i pejsci v létě potřebují doplňovat více tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Ta se může projevovat tak, že pes odmítá krmivo, je bez energie nebo má suché a lepkavé dásně.

Dehydratace u psa se pozná i podle toho, když zvířeti jemně povytáhnete kůži za krkem mezi lopatkami. U psa, který je dehydrovaný, kůže není pružná a automaticky neslehne.

„Ideálně by měl pes za den vypít 50 ml vody na každé kilo své váhy. Má-li pes suché granule, je dobré mu do nich v létě dát i trochu vody nebo vlažného vývaru, tím psovi dodáte více tekutin, nebo kombinovat konzervy s granulemi,“ vysvětluje odborník na výživu psů Martin Pučálka.

Pokud chodíte na dlouhé procházky, nezapomeňte si s sebou vzít i cestovní mističku, aby pes vodu nemusel hledat alternativy, jako jsou špinavé kaluže či rybníky se  stojatou, tudíž nečistou vodou.

I tady číhá nebezpečí v podobě sinic nebo jiných parazitů, jež mohou vyvolat nepříjemné žaludeční problémy. Pozor si dejte i na kaluže ve městě.

Pokud pojedete s pejskem k moři, dohlédněte na to, aby nepil mořskou vodu, má totiž vysoký obsah soli a projímavé účinky.

Vody z řek či lesních bystřin se naštěstí bát nemusíte, z té se mohou vaši mazlíčci napít bez obav.

3 Pozor na zkažené jídlo i žluklé granule

Dalším rizikem je žaludeční otrava ze zkaženého jídla. V létě se potraviny rychleji kazí, a pokud pes „slupne“ pár dní starou klobásu, způsobí si nepěkné střevní potíže a v krajním případě i otravu.

Granule jako to nejlepší pro mazlíčka? Pozor na žluknutí

„V letním období byste měli být také více obezřetní ohledně čerstvosti granulí a konzerv. Pokud kupujete velké množství krmiva na delší dobu a chcete, aby si udrželo co nejdéle čerstvost, nenechávejte ho v otevřeném pytli v místnostech, kde je teplota vyšší než 25 stupňů. V příliš teplém počasí granule žluknou a mohou tak zvířatům přichystat zažívací potíže,“ upozorňuje Martin Pučálka.