Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: V čínském cirkuse lev a tygr při tréninku brutálně napadli koně

Vlnu protestů proti drezůře divokých zvířat v čínských cirkusech spustilo na sociálních sítích video, které natočil jeden ze zaměstnanců cirkusu Tayiang. Je na něm vidět nacvičování čísla, ve kterém tygr a lev jezdí na koni. Šelmy totiž koně během tréninku napadly a snažily se ho strhnout na zem. Jako při lovu.

Podle vyjádření cirkusu pro čínský server btime.com kůň údajně útok přežil a samotným zaměstnancům, kteří od něj tygra a lva odháněli bičem, nebezpečí nehrozilo. Prý proto, že šelmy jsou na své cvičitele zvyklé už od narození.

S tímto názorem ovšem úplně nesouhlasí tiskový zástupce organizace Peta v Asii Keith Guo, který se pro MailOnline vyjádřil takto: „Je jen otázkou času, než se zajatci postaví proti svému utlačovateli. Velké kočky trpí v cirkuse fyzicky i psychicky. Když nevystupují, jsou zavřené ve špinavých klecích. Anebo bičované, aby podaly výkon, který se od nich očekává.“

Incident odsoudili i uživatelé čínské sociální sítě Weibo, kam se video dostalo, a vyzvali vládu, ať se konečně začne zabývat týráním zvířat. „Cirkus je příliš krutý, a to jak pro divoká, tak i pro domácí zvířata,“ vyjádřil se například jeden z uživatelů s přezdívkou joyemiao.

„Zajetí je pro zvířata, jako jsou tygři a lvi, živým peklem a prostředí cirkusu absolutně nenaplňuje jejich životní potřeby. Tato zvířata jsou pak celkem pochopitelně frustrovaná, stresovaná a deprimovaná tím, že jim je odepřeno vše, co je pro ně přirozené a důležité. Navíc jsou držena v klecích a přívěsech, vláčena po celé zemi a nucena předvádět cirkusové triky,“ uvedla k události Elisa Allen, ředitelka organizace za práva zvířat Peta.

Má ještě drezura divokých zvířat v cirkusech své místo?

Řada evropských zemí už vystupování zvířat v cirkusech úplně zakázala - například Rakousko, Řecko či Slovinsko - a aktivisté ze spolku Svoboda zvířat by rádi stejného výsledku dosáhli i v Česku, kde se zákaz zatím týká například nově narozených primátů, kytovců a nosorožců. A to zvířata v evropských cirkusech zdaleka nežijí v tak drsných podmínkách jako v těch čínských.

Proti nařčení z týrání zvířat se ohradil například ředitel cirkusu Humberto po listopadové demonstraci aktivistů, kteří chtějí prosadit zákaz využívání divokých zvířat v cirkusech. Označil je za teroristy. „Naše zvířata rozhodně netrpí, splňujeme zákonem dané podmínky. Zvířata, která jsou týraná, vypadají úplně jinak než ta naše. U nás se mají dobře,“ uvedl pro iDNES.cz.

O názor k tomuto sporu iDNES.cz požádala Přemysla Rabase, ředitele dvorské zoo, kde pro divoká zvířata vytvářejí co nejpřirozenější podmínky. A nejen s chovem šelem, dokonce se lvím safari, tu mají bohaté zkušenosti.

Zvířata v cirkusech jsou z jeho pohledu především vystavena značnému stresu a nepřirozeným podmínkám. „Tygři nebo levharti žijící v přírodě často jako samotáři nebo v párech či jen s vlastními mláďaty, jsou nuceni žít v nepřirozených skupinách,“ uvedl Rabas pro iDNES.cz. „Naproti tomu některá velmi sociální zvířata, jako například sloni žijící běžně ve velkých rodinách, jsou často po celý život sami, odděleni od svých druhů,“ dodal.

I v Česku je podle něj potřeba tlačit na legislativní úpravu, která by drezúru v cirkusech zakázala. A v cizině se vyhnout jakékoli finanční podpoře podobných atrakcí. (Nezkrácené vyjádření ředitele dvorské zoo v boxu níže.)

Komentář Přemysla Rabase k chovu zvířat v cirkusech

„Historii cirkusů je třeba brát rovněž jako součást historie soužití lidí a zvířat. Musíme připustit, že i cirkus v minulosti byl prostředkem k poznání zvířat a řada lidí si nedokázala představit slona jinak, než jako zvíře v čepečku stavějící se na přední nohy a balancující před nadšeným publikem.

Ještě v polovině minulého století nebyly běžné filmy z divoké přírody a už vůbec jsme si nedovedli představit speciální televizní kanály jako Animal planet, National Geografic či Prima Zoom, které nám představují zvířata v jejich přirozeném prostředí, jejich sociální vazby, biologické potřeby, teritoriální chování, rozmnožování a podobně. 

Naše dnešní znalosti o zvířatech jsou již na hony vzdáleny obrázkům zvířat v cirkusech, které nejsou schopny zajistit základní biologické potřeby zvířat. Zvířata jsou držena v nedostatečném prostoru bez ohledu na jejich biologické a sociální potřeby. Tygři nebo levharti žijící v přírodě často jako samotáři nebo v párech či jen s vlastními mláďaty, jsou nuceni žít v nepřirozených skupinách, často společně se zástupci jiných druhů, kteří jsou v přírodě jejich přirozenými potravními či teritoriálními konkurenty a nepřáteli. Takové soužití je doprovázeno trvalou přítomností stresu.

Naproti tomu některá velmi sociální zvířata, jako například sloni, žijící běžně ve velkých rodinách jsou často po celý život sami, odděleni od svých druhů. Zvířata v přírodě vázaná na určité teritorium jsou nucena neustále se stěhovat, což je opět doprovázeno všudypřítomným stresem. Můžeme vypočítat řadu dalších důvodů, které společně mají jediný logický společný závěr: zvířata do cirkusů v 21. století prostě vůbec nepatří. Moderní cirkusy s kvalitní akrobacií přesto mohou existovat, i bez drezůry zvířat. Výjimkou budiž některá domácí plemena psů, koček, nebo i kopytníků, která jsou na soužití s člověkem vyšlechtěna.

Tento názor stále více rezonuje v evropské kultuře a řada států přijímá legislativní opatření směřující k omezení držení zvířat pro cirkusové účely. Ve světě však existují i v této oblasti velké kulturní rozdíly. Směrem na východ se velmi silně mění vztah člověka ke zvířatům.

Cirkusy v Rusku mající velkou tradici si místní obyvatelé ještě dlouho nebudou moci představit bez účasti zvířat. Dále na východ je situace ještě horší. Zvířata jsou více brána jako spotřební věc než živá bytost. V Číně, Thajsku a dalších státech jsou i velmi vzácná zvířata držena v naprosto nepřijatelných podmínkách jen za účelem generování zisku.

Desítky medvědů v malém výběhu slouží jen jako zdroj žluči pro využití v tradiční medicíně, ale výběh s tak ubohými zvířaty je současně pro pobavení zpřístupněn veřejnosti. Velké nepřirozené skupiny tygrů v různých zvěřincích a klášterech jsou předváděny turistům a stávají se tak zdrojem příjmů za podivnou podívanou za života zvířat s tím, že finančně zhodnotit později lze i tělo mrtvého zvířete. Do této kategorie patří i místní cirkusy, ve kterých jsou ještě mnohem horší podmínky pro držená zvířata než v našich krajích.

Řešením v našich podmínkách je působit na legislativce a vyžadovat zákaz používání zvířat v cirkusech. V cizině pak můžeme zvířatům pomoci tím, že se budeme důsledně vyhýbat pokušením získat fotografii s utrápeným zvířetem v tamním cirkusu, nebo zvěřinci. Tak nebudeme podporovat příjmy z této činnosti. Omezení poptávky pak přirozeně omezí množství podobných útrpných zařízení.“

Patří podle vás drezura zvířat do cirkusu 21. století?

celkem hlasů: 5424
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 sobota 27. ledna 2018. Anketa je uzavřena.
Autor:

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

Jak ochočit slepice, aby byly přítulnější. Z některých uděláte i mazlíky

Pomazlit se s kočkou nebo se psem vám dává logiku, udělat totéž se slepicí vám přijde přitažené za vlasy? Nenechte se mýlit, i slepice k vám může přilnout, doprovázet vás po zahradě, přijít se...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

30. března 2025

Otužilé milovnice slunce. Teď je nasejete a v létě máte rozkvetlou zahradu

Sníte o záplavě barevných květů na své zahradě? Pak nečekejte a svůj sen začněte uskutečňovat už nyní. Do půdy už bezpečně patří některé druhy letniček. Ačkoli nás do května zcela jistě čeká ještě...

30. března 2025

Mnohem lepší než sladit je kafe lehce osolit. A „turka“ nepijte, radí virální barista

Premium

Pití kávy už se dávno neomezuje jen na rozpustnou a poctivého českého turka. Tu výběrovou přijalo Česko za svou a těší se velké oblibě. Zjistil to i Mojmír Štabla, který se rozhodl, že na sociálních...

29. března 2025

Ledový kámen do Arktidy a stromoví humři. Pražská zoo zahájila sezonu

Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila už 94. sezonu. Celodenní oslavy provází nejen kulturní program, ale také pro zahradu význačné události, včetně představení jedné novinky....

29. března 2025  14:12

10 nejčastějších chyb při péči o ovocné stromy. Neděláte je taky?

Přestože se pěstování ovocných stromů zdá velmi jednoduché, i zkušení zahrádkáři se mohou dopouštět chyb, které negativně ovlivní zdraví stromů a jejich úrodu. Pojďme se podívat na nejčastější z nich...

29. března 2025

Úžasní plastikoví modeláři excelovali na dalším ročníku Panthers Cup

Byl to už 14. ročník soutěže nejen v plastikovém modelářství Panthers Cup 2025. Pojďme se zaradovat spolu s nimi, protože na první pohled je úžasné vidět, co dokážou šikovné ruce modelářů, kreativita...

29. března 2025

BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna
BRuNO family park láká rodiny s dětmi na výlet do Brna

Brněnský BRuNO family park nabízí více než 40 atrakcí pro děti i rodiče. V moderním areálu najdete autíčka, lodičky, tobogany, skluzavky, bludiště,...

Kdy a jak správně stříhat maliny. 5 tipů na jarní péči, které zaručeně fungují

Maliny jsou oblíbené ovoce, které najdeme na téměř každé zahrádce. Není divu. Ostružiník maliník je poměrně nenáročný na péči. Když se mu ale zahradník více věnuje, může se těšit na bohatší a sladší...

28. března 2025  6:36

Baobab, symbol dlouhověkosti a vitality, je pro fotografy hvězdou hvězd

Baobab (Adansonia) je rod rostlin z čeledi slézovitých. Jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha. Baobaby se vyskytují na...

28. března 2025

Sezonu Zoo Praha otevřou „stromoví humři“. Obří strašilky, co se sedmkrát svlékají

Poslední březnovou sobotu Zoo Praha při příležitosti zahájení 94. sezony svým návštěvníkům představí nejmohutnější nelétavý hmyz na světě – strašilky humří. Možnost spatřit tyto tvory na vlastní oči...

28. března 2025

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

27. března 2025

Pražská stříbrná Zahrada roku vdechla život nové cimrmanovské legendě

Úplně na počátku byla prvorepubliková vila na pražských Vinohradech, jejíž proměnu dostal do rukou architekt Josef Pleskot. Právě on o novou podobu zahrady požádal Atelier zahradní a krajinářské...

27. března 2025

Krájíte si jablka na svačinku? Sviťte si na ně a budou jako čerstvá

I to nejchutnější jablko vypadá nepřitažlivě, pokud začne hnědnout. Vědci nyní objevili způsob, jak tomuto procesu zabránit. Výzkumníci zjistili, že když se na čerstvě nakrájená jablka svítí fialovým...

27. března 2025