Levandule zlepšuje kvalitu spánku

Levandule zlepšuje kvalitu spánku | foto: shutterstock.com

Levandule vám zlepší spaní, kuchyni provoní bazalka

Čerstvě natrhané i usušené bylinky příjemně voní a některé z nich mají léčivé účinky. Vyzkoušejte si také výrobu aromatických olejů.
Bylinky se používají nejen na výrobu léčivých čajů nebo mastí, ale i do bytu jako voňavý doplněk. Nezáleží na tom, zda zvolíte čerstvé bylinky v truhlíku nebo květináči, usušené rostlinky svázané do metliček nebo olej do aromalampy – bylinky vám provoní domov.

Pěstujte doma

Oproti venkovnímu prostředí se doma většinou udržuje stálá teplota. To dovoluje květinám (a tím i bylinám) růst v průběhu celého roku. Tak můžete mít i uprostřed zimy čerstvou domácí bazalku nebo mátu. Pamatujte ale na to, že rostliny si v zimě potřebují odpočinout. Takto pěstované bylinky vydrží většinou pouze jednu sezonu.  

Usušte si sami

Snítky sušených bylinek si zvládnete připravit sami. Nařezejte nebo natrhejte celou bylinku (bez kořene), svažte ji do malé metly a zavěste na dobře větrané místo. Bylinky by při sušení neměly zčernat, protože pak spíše zapáchají, než voní. V zavěšených bylinkách se drží prach, proto je nezapomeňte občas vyměnit.

Vyrobte si z bylin aromatický olej

Aromatický olej můžete buď koupit v obchodě (k dostání už od 50 Kč), nebo si jej jednoduše vyrobte sami. Vybrané bylinky napěchujte do uzavíratelné sklenice až po okraj. Zalijte je olejem tak, aby byly kompletně ponořené, sklenici dobře uzavřete. Postavte ji do okna, kde na ni bude svítit slunce. Nechte bylinky takto odstát tři až čtyři týdny, pak olej sceďte přes jemnou látku nebo sítko a uzavřete v tmavé lahvičce.
Oleje se hodí nejen pro zklidnění organismu, proti bolestem hlavy nebo potížím s dýchacím ústrojím, ale vhodně zvolený olej také pomůže proti křečím nebo žaludečním potížím. Vždy je ale nutné dbát rad těch, kteří aromatické oleje znají. Při přehnaném používání se mohou naopak dostavit i nežádoucí účinky.

Které bylinky vám provoní byt?

Jednou z nejznámějších bylin používaných díky své vůni je levandule. Polštářky se sušenou levandulí zlepšují spaní, snítky celých rostlinek ve skříních odhánějí moly. Působí také proti bolestem hlavy a migrénám, proti depresím nebo nervozitě.

. Pozor

Rozmarýna sice pomáhá proti bolestem hlavy, ale její velká koncentrace vám je naopak může způsobit. Proto s ní buďte opatrní!

Mezi nejvíce aromatické byliny patří rozmarýna lékařská. Už od starověku se doporučuje při bolestech hlavy, nervovém vypětí nebo proti křečím. Čerstvé bylinky v květináči i zavěšené usušené natě váš byt krásně provoní. 


Skořice je známá hlavně jako koření. Ale kdo z vás necítí rád její vůni, ať už v jablečného závinu, nebo ve svařeném víně? Celou skořici koupíte v takřka každé větší prodejně potravin a provonění bytu vás díky tomu stojí jen pár korun a skoro žádnou námahu. Stačí skořicovou kůru nařezat a ozdobit s ní okno nebo stůl. Odmění se vám svou vůní, která vydrží několik dní.

Pokud máte rádi italskou kuchyni, jistě poměrně často používáte bazalku. I ta krásně voní.
Léčivé účinky má sice hlavně při konzumaci (pomáhá při problémech s nadýmáním nebo zácpou), sympatickou vůní ale zpříjemní práci v třeba kuchyni. Pro tyto účely se hodí jak čerstvá, tak sušená. 

Další kuchyňská bylina, která vám zpříjemní bydlení, je máta. Její léčivá vůně vám pomůže překonat apatii, bolest hlavy nebo zmírnit stres. Promněte mezi prsty její  čerstvé listy a ucítíte sytou vůni. Nejlépe se jí daří na okně.


. Tip

Nemusíte ale spoléhat jen na svazky sušených bylinek. Ušijte si polštářky nebo sáčky a naplňte je rozdrolenými listy nebo květy. Vhodně zvolené bylinky vám pak usnadní usínání nebo relaxaci po náročném dni.