Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Levný domácí alarm se nemusí vyplatit. Neumí se připojit k hlídači

aktualizováno 
Bezdrátové GSM alarmy dnes koupíte už za několik tisícovek. Ačkoliv se ve srovnání s dražšími tváří stejně spolehlivě, nemusíte s nimi uspět v okamžiku, kdy se je rozhodnete připojit k pultu centralizované ochrany (PCO).

"Kdo jen trochu váhá nad tím, že by domácí alarm někdy chtěl připojit k pultu (PCO), měl by před nákupem konzultovat poskytované hlídací služby a poptat se po parametrech, které by systém měl mít," radí Jiří Sedlák ze společnosti SV Agency, která provozuje hlídání objektů. Podle něj je nejdůležitější, aby alarm uměl předávat data pomocí standardizovaného kódovaného protokolu.

Hlídání pomocí PCO

Stojí měsíčně kolem 800 korun. Dojezdové časy ochranky se pohybují kolem 10 minut. Výjezd ochranky nemá primárně za úkol stíhat zloděje, ale ochránit majetek proti následným dalším škodám, i když se často stává, že "nachytá" zločince přímo na místě. Tím, že přenecháte zásah ochrance, vyhýbáte se riziku střetu s ozbrojeným nenechavcem, navíc služba bude na místě určitě rychleji než vy.

"Jednoduché GSM alarmy vůbec nepočítají s tím, že by je někdo chtěl připojovat k pultu. Takže vám spolehlivě pošlou SMS do mobilu s upozorněním, že nastal poplach. Současné pulty ochrany ale tento typ nemusí umět přijmout. Anebo jen omezeně. Když ale alarm umí například Ring či Contact ID, na pult se dostane rovnou informace, které z čidel poplach hlásí, a výjezdovka tak může jít najisto. Například ne to, že by se do bytu někdo vloupal, ale že se jen zvýšila teplota v místnosti, což může znamenat nejen požár, ale třeba i zapomenutou zapnutou žehličku či troubu. Zároveň třeba nahlásí i to, že docházejí v čidle baterky, což se u jednoduchých alarmů vůbec nemusíte dozvědět, takže vám zůstane nefunkční," popisuje rozdíly mezi systémy.

Výhody "inteligentnějších" systémů jsou jasné, mají ovšem vadu: jsou dražší. Zatímco sady jednoduchých systémů koupíte od pěti tisíc korun, například nová jednoduchá sada Azor od domácího výrobce Jablotron, která splňuje výše popsaná kritéria, stojí čtrnáct tisíc. Zato nabízí i komfort pro lidi, kteří nechtějí řešit kódování pomocí klávesnic, tady stačí zmáčknout spínač a klíčenkou zakódovat nebo odkódovat po příchodu domů.

"Tento cenový rozdíl tady prostě je. Když si vezmete i další osvědčené systémy jako třeba Paradox nebo Galaxy, prostě alarm, který umí kódování, bude vždycky dražší," upozorňuje Sedlák.

Sada GMS alarmu v krabici

Sada GMS alarmu v krabici

Vyzkoušeli jsme, zda je amatérská instalace Azora skutečně tak jednoduchá, jak tvrdí výrobce.

Budete potřebovat jen hmoždinky a vrtačku na přivrtání pohybového čidla a počítač k instalaci programu, kterým se nastaví takzvaný komunikátor, srdce alarmu.

Krok za krokem

Připojte komunikátor pomocí adaptéru do sítě napětí a pomocí adaptéru ho připojte k počítači. Spusťte program, který jste měli přiložený na instalačním CD.

Komunikátor připojíte přes USB kabel do počítače a nastavíte si vše potřebné.

Komunikátor připojíte přes USB kabel do počítače a nastavíte si vše potřebné.

K základní sadě Azora jsou připojeny jeden pohybový a jeden magnetický čip, je určen pro malé byty nebo kanceláře. Sadu můžete rozšířit až na deset čipů, včetně požárního hlásiče. A na deset uživatelských klíčenek k aktivaci a deaktivaci alarmu.

Pohybové čidlo se umisťuje do rohu místnosti. Jeho čočka by neměla směřovat proti oknu a proti radiátoru, kde by proud horkého vzduchu mohl rozhýbat záclony. Pokud je tedy v rohu, kde na jedné ze stěn je radiátor, umístěte ho zhruba deset centimetrů od rohu (jako vidíte na obrázku dole).

Montážní základna je tvarovaná tak, aby se čidlo na ní nasadilo pod úhlem 45 stupňů. Přivrtejte ji do zdi.

Protože se čidlo dává většinou do rohu místnosti, je nosná deska tvarovaní pod

Protože se čidlo dává většinou do rohu místnosti, je nosná deska tvarovaní pod úhlem 45°.

Rozmontované čidlo

Rozmontované čidlo

Na přišroubovanou destičku se zaklapne dno čidla.

Na přišroubovanou destičku se zaklapne dno čidla.

Pak postupně sesaďte další díly čidla: vložte baterie do základní desky s plošnými spoji, vložte do těla čidla a nakonec celek nasaďte do montážní desky. Nakonec nasaďte kryt čidla. Rozsvítí se dioda, která bude zhruba po dobu pěti minut svítit. To znamená, že čidlo zkušebně monitoruje místnost a pohyb v ní. Pak kvůli úspoře baterií zhasne. V čidle baterie vydrží zhruba dva roky.

Nakonec se nasadí kryt s čočkou.

Nakonec se nasadí kryt s čočkou.

Dveřní magnetický kontakt

Dveřní magnetický kontakt

Podobný proces opakujte i na magnetickém čidle určeném pro dveře a okna. Ideální je, když jsou oba členy čidla od sebe vzdáleny zhruba pět milimetrů.

Není třeba mačkat číselný kód, pouze zmáčknete vypínač do polohy zablokovat či

Není třeba mačkat číselný kód, pouze zmáčknete vypínač do polohy zablokovat či odblokovat a přejet čipem.

Sada Azor je od výrobce nakonfigurována tak, že se jednotlivé členy s komunikátorem vzájemně najdou. Když se podíváte do programu alarmu, najdete je v seznamu používaných členů sestavy. Je ale možné přidávat další části i tak, že do programu napíšete přiložené číslo a komunikátor si podle něj prvek vyhledá.

Optimální podmínky pro instalaci

Komunikátor umístěte do místnosti, kde máte zásuvku, abyste ho mohli připojit k síti a kde je zároveň dostatečně silný signál operátora, kterého si zvolíte. Výchozím operátorem sady je Vodafone, lze ho ale i vyměnit podle kompatibility s vaším vlastním operátorem či podle optimálního pokrytí signálem. Silný signál je podmínkou pro odhalení výpadků a falešných poplachů.

Alarm můžete používat buď jen pro hlášení do svého mobilu, anebo ho nechat připojit k pultu centralizované ochrany. Některé společnosti nabízejí i zkušební připojení, kdy nejdříve neplatíte za připojení. Montáž samotnou zvládnete určitě sami, ale někteří montážníci nabízejí instalaci zdarma, hradíte jen dopravu. Získáte tím navíc odborné poradenství, které v praxi znamená omezení falešných poplachů.

To se vyplatí hlavně v situacích, kdy nejde o jednoduché instalace, kdy je potřeba hodně pečlivě vybírat místa pro čidla. Firemní instalace je zatím výhodná i kvůli rozdílu DPH při koupi v obchodě nebo společně se službou. To zřejmě už brzy skončí, vše bude podléhat jednotné sazbě daně.

Autor:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

VIDEO: Potřebovali se zbavit beranů, upekli je na kamenech v zemi

Vše potřebné je už připravené.

Šéfkuchař Vojtěch Kalášek rád zkouší neobvyklé věci, se kterými se v běžné praxi nesetkáte. Tentokrát se rozhodl...

Další z rubriky

OBRAZEM: Zlínská výstava Retrosbírky představuje poklady z dob socialismu

Nejrůznější obaly od výrobků, dětské stavebnice, staré fotoaparáty, plechovky,...

Nejrůznější obaly od výrobků, dětské stavebnice, staré fotoaparáty, plechovky, odznaky, známky, časopisy, mince, pivní...

Holubi mi zničili celý balkon, zachránila mě až síť, popsala čtenářka

Holubi si na balkoně udělali hnízdo.

Naše sousedka tak poctivě krmila holuby, až si zvykli na ni čekat. A našli si k tomu balkon mého syna, který studuje,...

Rib eye, striploin, rump, flank, hanger. Který steak je nejlepší?

Různé druhy syrových steaků

Máte chuť ugrilovat si doma pořádný steak, ale nevíte, jaké maso vybrat? Vždyť možností je tak moc. Má to být svíčková,...

Najdete na iDNES.cz