Sůl je asi nejhorší možný způsob likvidace plzáků. Navíc ničíte půdu

  • 132
Patříte k těm zahrádkářům, kteří jsou přesvědčeni, že v boji proti takzvaným španělákům není nad sůl? Malakoložka vás vyvede z omylu a video se svíjejícími se plzáky španělskými pravděpodobně také. Použití soli má na zahrádce nepříznivé důsledky i na půdu, a tedy i na rostliny a další živočichy.

Už před rokem doporučovala malakoložka Dagmar Říhová z Přírodovědecké fakulty UK plzáky likvidovat sběrem a následným spařením, či useknutím hlavy, což je mnohem humánnější likvidace než solení (více zde). Případně lze proti nim použít i parazitické hlístice (více v předchozím článku zde).

Sůl nedoporučovala používat ani v okolí slimáky ohrožených záhonků: "Plzáci, ač polní škůdci, při takovém postupu nesmírně trpí, stejně tak při nastřihávání. Sůl navíc ničí i ostatní život v půdě."

Její kolegyně Lucie Juřičková z katedry zoologie PřF UK v Praze, kterou jsme požádali o komentář k videu dokumentujícímu, co takové solení s plzáky udělá, je s ní zajedno: „Co plzáci vnímají, je těžké popsat z lidského hlediska, protože jejich nervová soustava a smysly jsou s těmi našimi nesrovnatelné. Bezesporu ale trpí.“

Sůl podle ní u zasažených jedinců de facto způsobuje odčerpávání vody z jejich těla, takže plzáci zasažení zrníčky soli v podstatě vyschnou. „To může trvat i několik desítek minut, podle dávky soli,“ konstatuje.

A to je jen jedno hledisko. Sůl totiž nezasáhne jen slimáky, současně si zasolujete i půdu v okolí. „Solení škodí i dalším živočichům. Naši suchozemští bezobratlí i obratlovci nejsou na vyšší dávky soli v prostředí nijak přizpůsobení,“ varuje zooložka, že solením likvidujete i užitečné živočichy.

Bližší účinky popsány nebyly, nicméně ani člověku, který na takto zasolené půdě něco pěstuje, nebude podle ní sůl v půdě prospěšná. „Většina na zahradě pěstovaných plodin rozhodně není slanomilná. Navíc se deštěm sůl vyplavuje a dostává se dále do podloží či blízké vody. Okamžité účinky samozřejmě pozorovat nelze, ale obecně není narůstání množství sodíku v životním prostředí zdraví člověka prospěšné.“

Kdo si chce ušetřit ruční sběr a následnou likvidaci plzáků, může se pustit do chovu indických běžců, tedy plemene kachen, které plzáky na pozemku spolehlivě vysbírá (více zde):

13. června 2012

A jak likvidujete slimáky na své zahradě vy?

celkem hlasů: 2133

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 14. října 2014. Anketa je uzavřena.

Slimáky solíme, případné dopady neřešíme.
Slimáky solíme, případné dopady neřešíme. 635
Slimáky sbíráme a pak spaříme, nebo jim sekáme hlavy.
Slimáky sbíráme a pak spaříme, nebo jim sekáme hlavy. 553
Kupujeme a používáme chemické prostředky běžně dostupné na trhu.
Kupujeme a používáme chemické prostředky běžně dostupné na trhu. 472
Boj se slimáky jsme vzdali, stejně nakonec vždycky všechno sežrali.
Boj se slimáky jsme vzdali, stejně nakonec vždycky všechno sežrali. 196
Používáme proti nim parazitické hlístice.
Používáme proti nim parazitické hlístice. 105
U nás plzáky spolehlivě vysbírají kachny.
U nás plzáky spolehlivě vysbírají kachny. 88
Slimáci se naší zahrádce naštěstí vyhýbají, takže s nimi problémy nemáme.
Slimáci se naší zahrádce naštěstí vyhýbají, takže s nimi problémy nemáme. 84