Líska obecná

Líska obecná - Plodem lísky je lískový oříšek. | foto: shutterstock.com

Líska obecná (Corylus avellana L.)

  • 2
Všichni jistě znáte výborné lískové oříšky, bez nichž se neobejde nejedno cukroví. Na svědomí je má právě tato keřovitá dřevina.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Lískové oříšky jsou velkým pokušením pro veverky. Proto si na tyhle hbitá zvířátka dejte velký pozor, ať vám neodnesou celou úrodu.

Popis rostliny: Líska je keřovitá dřevina, rostoucí na celých britských ostrovech. Vysoká může být až 6 metrů. Koruna široká až v průměru 5 metrů. Na světě objeveno okolo 15 druhů tohoto rodu. Vzhledem se velmi podobá Habru obecnému, který byl dříve také řazen mezi čeleď lískovitých. Kůra (borka) lísky je velmi hladká s hnědými a šedými skvrnami. Listy jsou velké, zelené, s tvarem vejčitě okrouhlým, okraj dvojitě pilový. Koncem března žloutnou a opadávají. Samčí květenství jsou typické žluté jehnědy, opadávají v březnu spolu s listy. Samičí květy jsou malé zelené pupeny s fialovočervenou bliznou. Během léta se přemění na plod, nejprve zelené, později hnědé kulaté oříšky obalené skořápkou. Rostou častěji po skupinách nežli samostatně. Tyto plody mají široké využití v potravinářském i kosmetickém průmyslu. Neobejde se bez nich kdejaká čokoláda. Oříškový olej je velmi zdravý a prospěšný. Využije se i například v malířství. V lékařství se využívají především listy, sbírají se v červnu a červenci a suší se co nejrychleji při teplotě 40 stupňů. Zklidňují střevní peristaltiku, působí protizánětlivě a močopudně, zastavují krvácení. Zevně je lze použít k léčbě hemoroidů a ekzémů.

Stanoviště: Roste v listnatých hájích, křovinách, houštinách, na okrajích lesů, podél cest a vodních toků. Libuje si v polostínu, ve hlinitých, alkalických půdách s dostatkem živin a vláhy.

Výskyt: Vyskytuje se po celé Evropě, v přilehlých oblastech Asie,na území severní Afriky, Sýrie, Kavkazu a po celé České Republice.

Období květu: Kvete v období února až dubna. Samčí květenství se objevuje již v lednu.

Ohrožení: Není ohrožena.