Dravce chytejte pomocí větší nástrahy. | foto: Viktor Krus

Malé dravce neochrání míra, ale ohleduplní rybáři

  • 6
V závěrečných týdnech sezony je nástražní rybička velmi oblíbenou zbraní rybářů na dravce. Mnohdy ale kvůli malé velikosti nástrahy dochází k poškození zdraví ryby. Protiopatření je jednoduché: lovit vodní predátory na rybičky větších velikostí.

Někteří rybáři chytají dravce na poměrně malé nástražní rybičky, které měří sotva deset centimetrů. Nástraha takto malé velikosti je ale pro dravé ryby velice nebezpečná, jelikož ji při záběru mohou zhltnout příliš hluboko.

Při následném vyprošťování zažraného háčku z útrob dravce může dojít k poškození trávicího či dýchacího ústrojí, což v některých případech končí i smrtí ryby. Dbejte proto na zdraví dravců a na háčky nastražujte pouze větší rybičky. 

Velká rybička, malá tlama

Prevence v podobě zvyšování velikosti nástražních rybiček by měla sloužit hlavně k ochraně menších dravců, kteří ještě nedosáhli nejmenší lovné míry. V případě, že u takto malého dravce dojde k vážnému poranění dýchacího či trávicího ústrojí nešetrným vyproštěním háčku, musí být i přesto vpuštěn zpět do revíru, i když jeho zotavení je nepravděpodobné. Proto je takovému zbytečnému poškozování budoucí generace dravých ryb v našich vodách vhodné předejít.

Příliš malá nástraha

Trojháčky nejsou k rybám šetrné.

Pokud nastražíme na háček rybičku větší velikosti, eliminujeme případy, kdy malí dravci mají zažrané nástrahy hluboko v jícnu. Tím se razantně zvýší jejich šance na přežití. Tímto "zvětšovacím manévrem" předejdeme nepříjemným poraněním ryb v oblasti trávicího ústrojí nebo žáber.

Například na Lipně smí rybáři lovit pouze na rybičky o minimální délce 20 centimetrů. Tento krok by měl zamezit zmenšování populace dravců a zvýšit jejich ochranu.

Hra o čas

Někteří rybáři si při záběru dravce dávají na čas s jeho seknutím. Jednoduše řečeno, nechají dravce pořádně zažrat, aby měli jistotu, že jim neunikne. To je sporný postup.

Právě při příliš dlouhém čekání dochází k největšímu poškozování zdraví dravců, poněvadž ti hltají rybičku hluboko do trávicího traktu. V takovém případě není možné, abychom dravce zbavili zaseknutého háčku bez újmy na zdraví. Se zásekem neotálejte.

Nestačí jeden?

Kamenem úrazu pro dravce mohou být i trojháčky. Velkým záporem této pomůcky je fakt, že rybě může způsobit až tři vpichy najednou. Takže se z rybí tlamy vyprošťuje hůře než klasický háček.

Značným problémem jsou i trojháčky na woblerech, poněvadž na této umělé nástraze bývají i dva (někdy i víc). Při záseku tak může nastat situace, kdy jeden trojháček je zapíchnutý v dravcově tlamě a druhý se volně pohybuje. Někdy to končí i tak, že volný trojháček se například zasekne dravci do oka, takže o něj přijde.

Navíc v případě utržení wobleru při souboji s rybou zaděláme na pořádný problém. Ryba se takové nástrahy velice těžko zbavuje, někdy to může skončit i jejím úhynem.

Pokud nehodláte ze svých umělých nástrah trojháčky sundávat, doporučuji alespoň zamáčknout jejich protihrot. Po této úpravě je větší šance, že se dravec utrhnuté nástrahy zbaví.