Na mělčině je nejlepší šance ulovit candáta. Jde po malých rybkách

aktualizováno 
Voda je stále ještě dost prohřátá, a proto se drobné rybky drží na rozsáhlých mělčinách, ke kterým míří i hladoví dravci. Pokud se do těchto míst vydáte v noci, máte velkou naději, že ulovíte candáta. Stačí tomu jen přizpůsobit taktiku lovu.

V noci používám ozvučené woblery. | foto: Viktor Krus

Mělčiny jsou naprosto ideálním místem k lovu dravých ryb v teplejších obdobích roku. Vodní predátoři sem míří za početnými hejny malých rybiček. Candáti pak vyjíždějí za kořistí nejčastěji při západu slunce a v noci. S úbytkem slunečních paprsků se smečky těchto krvelačných dravců tlačí víc ke břehu a zuřivě napadají vyděšená hejna rybek.

Pokud se rozhodneme lovit candáty, musíme si nejdříve najít ideální místa k lovu. K atraktivním úsekům patří místa, na kterých leží padlé stromy či potopené pařezy. Velmi nadějné jsou i mělčiny, přes které se táhnou nejrůznější terénní zlomy v podobě starých řečišť či hlubokých jam.

Osobně však nejčastěji vyhledávám místa, jejichž dno pokrývá kamení. Právě tady je velká šance na úspěch, protože takhle tvrdé dno přitahuje candáty jako magnet.

Zkuste i twistera

Při lovu na mělčinách používám starý a osvědčený postup. Při západu slunce, kdy je ještě dostatek světla, navazuji těžší nástrahu (například twister), kterou házím dále od břehu.

Fotogalerie

Drobné rybičky jsou totiž stále ještě rozptýleny po celé šířce mělčiny, takže dravci mohou lovit skutečně kdekoliv. Tudíž při dalekých hodech mám mnohem větší možnost chytat na větším prostoru a efektivněji tak hledat dravce.

Pro lov candátů v těchto chvílích mám v oblibě trochu nápadnější barvy. Nejčastěji navazuji bílé či žluté twistery. Čemu ovšem přikládám větší váhu, je vedení gumy. Twistera se snažím protahovat celým vodním sloupcem, takže nejprve špičkou nástrahu dostanu výše ode dna, a poté ukončením navíjení nechám twistera spadnout ke dnu. Candáti totiž mnohdy napadnou nástrahu při jejím klesání.

Na mělčiny s umělou rybkou

S postupem času slunečního světla ubývá. Teď nastává ta pravá chvíle na woblery. Na mělčinách nejčastěji používám plovoucí modely, které pracují v hloubce maximálně dvou metrů. Zbarvení umělé rybky neřeším, neboť to v černočerné tmě nehraje zase až tak velkou roli. Důraz kladu na jiné vlastnosti nástrahy, především pak na její chod a ozvučení.

Při lovu v noci mám v oblibě woblery s agresivním chodem. Díky němu nástraha vysílá mnohem intenzivnější signály ve vodním prostředí a lépe tak na sebe strhává pozornost dravců. Pro lov candátů velice často používám ozvučené woblery, které mají v sobě ukrytý mechanismus, který při vedení nástrahy ve vodním prostředí vydává zvuk, například chrastění. I tato vlastnost nástrahy může přispět k vytouženému záběru.

V situacích, kdy lovím v extrémně mělké vodě, používám jinou metodu: plovoucí woblery, které nemají zase až tak agresivní chod, a proto se nedostávají tak rychle do své pracovní hloubky. Nástraha díky pomalejšímu chodu nenaráží tak často o dno, ale velice pěkně pracuje i v malé hloubce. Takovou nástrahu navazuji ve chvílích, kdy dravci v noci natlačují drobné rybičky až úplně ke břehu.

Autoři:

Nejčtenější

Svatomartinská husa krok za krokem: peče se sama bez kontroly 13 hodin

Sliny se sbíhají i na obrázku

Dozlatova pečená husička patří k oslavám svatého Martina stejně jako Ježíšek k vánočním svátkům. Ideální je vložit ji...

V Paříži na ryby? Kvůli imigrantům dnes musíte mít odvahu, řekl Vágner

Rybář Jakub Vágner v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (13. listopadu 2018)

Jakub Vágner je rybář, který proslul „hony“ za téměř vymřelými rybami po celém světě a několika světovými rekordy. Dnes...

Nájem platí Šárce Grossové, mají boží svíčkovou a od šéfové první hvězdu

Jitka a Santo Pagana na terase pražského podniku Černý kohout s výhledem do...

Jen těžko lze nahradit někoho, kdo je jako doma jak v kuchyni svého podniku, tak v jeho organizaci. Nekompromisně to v...

Pohlreich už zase vaří v televizi. V neděli dopoledne a opět lehce

O zeleninu není nouze ani v nové řadě Teď vaří šéf, protože Zdeněk Pohlreich...

Zdeněk Pohlreich z obrazovek úplně nezmizel, pěkně v klidu si pro své fanoušky připravil další lehké recepty, po...

Přes léto dala dohromady starou dřevěnou chatku. Díky barvám prokoukla

S minimálními náklady čtenářka proměnila i malinkou koupelnu.

Shodou náhod se čtenářka Kateřina dostala k opuštěné chatičce, kterou někdo používal naposledy před dvaceti lety. Stav...

Další z rubriky

Jeseter je pravěké monstrum. Dnes ho najdete hlavně na soukromých revírech

Jeseteři jsou velmi aktivní i v teplé vodě.

Zmíníte-li se někomu o jeseterovi, většina lidí si vzpomene na Rusko a kaviár. V minulých časech, dokud bylo ještě...

Sledujte vítr, experimentujte s boilies. Sedm tipů, jak na kapry v květnu

Kapr chycený Radkem Filipem letos při aktivním vyhledávání kaprů na...

Každá roční doba vyžaduje specifický přístup při lovu kaprů – naší suverénně nejoblíbenější ryby. Pokud se dovedeme...

Letošní lov na dírkách: tento týden zřejmě máte první a poslední šanci

Duháci a siveni se na dírkách moc nepouští. U jiných rybích druhů je situace...

Přestože mnozí prorokovali, že letošní zima bude tuhá, opak byl pravdou. Atraktivní sezona lovu ryb pod ledem neboli...

Najdete na iDNES.cz