OBRAZEM: Úhoře můžete lovit i v létě, ale musíte trefit správné počasí

  • 6
Lov úhořů je adrenalinová součást rybařiny plná napětí. V nočních hodinách rybáři potichu sedí na březích revírů a mlčky sledují osvětlená číhátka. V momentě, kdy úhoř zabere, začíná to pravé rybářské eldorádo.

Populace úhoře říčního dramaticky klesá. Podle některých odborných zdrojů došlo k poklesu úhoří populace o 90 až 99 procent. Je tedy nadmíru zřejmé, že tato jedinečná ryba mizí z našich vod.

Fascinující úhoř

O životním cyklu úhořů a o problémech, jimž musí tyto hadovité ryby čelit, si přečtěte zde.

Proto se rybáři snaží jejich počet navýšit, zejména pak umělým vysazováním. Jenže zatím to je z jejich strany marná snaha. Navrácení úhořů do našich vod nadále brání několik velkých překážek, které mohou v konečném důsledku úhoře v tuzemsku zcela vymýtit.

Úhoř říční patří k našim nejtajemnějším a nejzvláštnějším rybám. I proto se pro mnohé rybáře stal srdcovou záležitostí. Už jen jeho charakteristický hadovitý tvar vzbuzuje pozornost. Díky tvaru těla patří úhoři z energetického hlediska k nejúspornějším rybovitým plavcům. Jsou na tom dokonce čtyřikrát lépe než salmonidé (například losos).

Úhoř je charakteristický i odolností, což dokazuje i ten fakt, že se dokáže omezenou dobu pohybovat i na souši. Tohoto zajímavého jevu dosahuje díky schopnosti jeho kůže přijímat kyslík.