Tři důvody, proč lovit „na stojácích“ u břehu. Dostanete i úhoře

aktualizováno 
Rybáři mnohdy lov v příbřežních partiích stojatých revírů podceňují. To je škoda. Na stojatých vodách v blízkosti břehu často narazíme na řadu rybích druhů, které zde rejdí za potravou, nebo hledají úkryt. Proto není na škodu zkusit své rybářské štěstí právě zde.

V nočních hodinách můžeme nedaleko od břehu narazit i na úhoře. | foto: Viktor Krus

Zejména v jarních a letních měsících můžeme blízko břehu ulovit nádherné ryby. Nespornou výhodou je, když se na mělčině, kde chceme chytat, vyskytují překážky. Ty totiž přitahují rybí obyvatele stojatých vod jako magnet. Lovit v blízkosti břehu můžeme celou řadou rybolovných technik: na plavanou, položenou či přívlač. Pro chytání v takto krátkých vzdálenostech existuje několik důvodů. Vybírám tři hlavní.

I u břehu jsou "velikáni"

Na stojatých vodách u břehu se vyskytuje široká škála potravy, kterou ani největší rybí jedinci nepohrdnou. Hodují zde ryby kaprovité, které tu sbírají do vody spadlý hmyz, semena, plodiny či jiné části rostlin.

Fotogalerie

Ale ani rybí predátoři nebudou daleko. S jejich výskytem můžeme počítat hlavně tam, kde se u překážek vyskytují hejna drobných rybiček. Ukázková místa tohoto typu jsou například padlé stromy na mělčinách. Ideálních lovných míst však existuje více.

Nejčastěji vyhledávám místa, která jsou zarostlá hustými keři, které mnohdy rostou i ve vodě. Před nimi, asi v metrové hloubce, následně lovím.

Další "horké fleky" u břehu jsou ty, kde je poměrně strmý břeh, na němž rostou statné stromy. Z těch totiž padají větve a listy přímo do vody, a tvoří tak velice atraktivní prostředí pro ryby.

Zejména při průtržích mračen se dostavují rybářské úspěchy na místech, kde ústí různé přítoky. Může jít o řeku, potok, či odtok z chovného rybníku. V případě, že silně prší, dostává se těmito vodními cestami do revíru nová potrava, za kterou ryby táhnou.

Adrenalinový zážitek

Především se splávkem u břehu mnohdy zažijete velice vzrušující momenty plné adrenalinu. Pokud si vyberete správně zbarvené oblečení (přírodní barvy) a budete u vody potichu, můžete vidět záběr ryby na vaši nástrahu v "přímém přenosu".

Tímto způsobem mnohdy chytám na jaře okouny. Nejčastěji lovím na strmém břehu, z kterého velice pohodlně vidím, co se děje ve vodě. Mnohokrát se mi už stalo, že po dopadu splávku do vody z nedalekých potopených větví vyjelo početné hejno nádherných okounů.

Pak už jen pozorujete temné obrysy ryb, jak míří k vaší nástraze. Predátoři najednou zmizí v temné hlubině a za malou chvíli se výrazně zbarvená špička splávku rozjede po vodě jako závodní auto. Ještě lepší podívanou vám zaručí polarizační brýle. Toto přírodní divadlo je nádherným způsobem, jak si užít rybařinu.

Zpátky ke kořenům

Lov u břehu většinou znamená rybaření pouze s nejnutnějšími věcmi. Lovíte s minimem náčiní na naprosto jednoduché montáže, které jsou však úspěšné. Letmo mi to připomíná staré časy, kdy rybařina nebyla ještě tak poznamenána technickým pokrokem.

Pokud chceme u běhu úspěšně lovit, musíme dodržovat dvě důležitá pravidla. Prvním je být potichu. Je důležité zůstat v klidu, pokud možno na břehu zbytečně nechodit a nemluvit. Ryby tyto rušivé prvky velice dobře vnímají a vyhýbají se jim.

Za druhé. Je velice vhodné se oblékat do oděvu přírodního zbarvení (maskáče). Díky tomu jste na břehu méně nápadní. Splynete s přírodou a budete si užívat ticho u vody, které je nejlepším lékem na dnešní uspěchanou dobu.

Autoři:Nejčtenější

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...

Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...Poláci vytvořili unikátní papír, který pomáhá včelám. Může je nakrmit

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě.

Recyklovaný papír by mohl pomoci klesajícímu stavu včel v Evropě. Společnost Bee Saving Paper vyvinula papír, který je...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Inteligentní kočka ocicat připomíná ocelota, ale aportuje jako pejsek

Jana Georgievová má chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Toto...

Jana Georgievová za Žďárska chová atraktivní a inteligentní plemeno kočky domácí. Připomíná divokou šelmu ocelota, ale...

Další z rubriky

Populární přívlač: základní rady pro lov jako podle slabikáře

Menší candátek ulovený na mikro nástrahu Nano Minnow s čeburaškovou montáží

Přívlač je velmi populární rybářská technika. Hodně začínajících „vláčkařů“ však tápe: jaké nástrahy a v jaké barvě...

VIDEO: Tisíce rybářů na dírkách. To je největší rybářský závod na světě

Takto to každoročně vypadá na Brainerd Jaycees Ice Fishing Extravaganza.

Brainerd Jaycees Ice Fishing Extravaganza je největší zimní charitativní závod na světě, kde se sejdou tisíce rybářů na...

Letošní lov na dírkách: tento týden zřejmě máte první a poslední šanci

Duháci a siveni se na dírkách moc nepouští. U jiných rybích druhů je situace...

Přestože mnozí prorokovali, že letošní zima bude tuhá, opak byl pravdou. Atraktivní sezona lovu ryb pod ledem neboli...Najdete na iDNES.cz