Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři důvody, proč lovit „na stojácích“ u břehu. Dostanete i úhoře

aktualizováno 
Rybáři mnohdy lov v příbřežních partiích stojatých revírů podceňují. To je škoda. Na stojatých vodách v blízkosti břehu často narazíme na řadu rybích druhů, které zde rejdí za potravou, nebo hledají úkryt. Proto není na škodu zkusit své rybářské štěstí právě zde.

V nočních hodinách můžeme nedaleko od břehu narazit i na úhoře. | foto: Viktor Krus

Zejména v jarních a letních měsících můžeme blízko břehu ulovit nádherné ryby. Nespornou výhodou je, když se na mělčině, kde chceme chytat, vyskytují překážky. Ty totiž přitahují rybí obyvatele stojatých vod jako magnet. Lovit v blízkosti břehu můžeme celou řadou rybolovných technik: na plavanou, položenou či přívlač. Pro chytání v takto krátkých vzdálenostech existuje několik důvodů. Vybírám tři hlavní.

I u břehu jsou "velikáni"

Na stojatých vodách u břehu se vyskytuje široká škála potravy, kterou ani největší rybí jedinci nepohrdnou. Hodují zde ryby kaprovité, které tu sbírají do vody spadlý hmyz, semena, plodiny či jiné části rostlin.

Fotogalerie

Ale ani rybí predátoři nebudou daleko. S jejich výskytem můžeme počítat hlavně tam, kde se u překážek vyskytují hejna drobných rybiček. Ukázková místa tohoto typu jsou například padlé stromy na mělčinách. Ideálních lovných míst však existuje více.

Nejčastěji vyhledávám místa, která jsou zarostlá hustými keři, které mnohdy rostou i ve vodě. Před nimi, asi v metrové hloubce, následně lovím.

Další "horké fleky" u břehu jsou ty, kde je poměrně strmý břeh, na němž rostou statné stromy. Z těch totiž padají větve a listy přímo do vody, a tvoří tak velice atraktivní prostředí pro ryby.

Zejména při průtržích mračen se dostavují rybářské úspěchy na místech, kde ústí různé přítoky. Může jít o řeku, potok, či odtok z chovného rybníku. V případě, že silně prší, dostává se těmito vodními cestami do revíru nová potrava, za kterou ryby táhnou.

Adrenalinový zážitek

Především se splávkem u břehu mnohdy zažijete velice vzrušující momenty plné adrenalinu. Pokud si vyberete správně zbarvené oblečení (přírodní barvy) a budete u vody potichu, můžete vidět záběr ryby na vaši nástrahu v "přímém přenosu".

Tímto způsobem mnohdy chytám na jaře okouny. Nejčastěji lovím na strmém břehu, z kterého velice pohodlně vidím, co se děje ve vodě. Mnohokrát se mi už stalo, že po dopadu splávku do vody z nedalekých potopených větví vyjelo početné hejno nádherných okounů.

Pak už jen pozorujete temné obrysy ryb, jak míří k vaší nástraze. Predátoři najednou zmizí v temné hlubině a za malou chvíli se výrazně zbarvená špička splávku rozjede po vodě jako závodní auto. Ještě lepší podívanou vám zaručí polarizační brýle. Toto přírodní divadlo je nádherným způsobem, jak si užít rybařinu.

Zpátky ke kořenům

Lov u břehu většinou znamená rybaření pouze s nejnutnějšími věcmi. Lovíte s minimem náčiní na naprosto jednoduché montáže, které jsou však úspěšné. Letmo mi to připomíná staré časy, kdy rybařina nebyla ještě tak poznamenána technickým pokrokem.

Pokud chceme u běhu úspěšně lovit, musíme dodržovat dvě důležitá pravidla. Prvním je být potichu. Je důležité zůstat v klidu, pokud možno na břehu zbytečně nechodit a nemluvit. Ryby tyto rušivé prvky velice dobře vnímají a vyhýbají se jim.

Za druhé. Je velice vhodné se oblékat do oděvu přírodního zbarvení (maskáče). Díky tomu jste na břehu méně nápadní. Splynete s přírodou a budete si užívat ticho u vody, které je nejlepším lékem na dnešní uspěchanou dobu.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Patnáct let tahání kamenů ze skládek a budování ráje pro radost i užitek

Uzavřený dvůr ve znamení kamene, dřeva a svěží zeleně. Vysazené jehličnany...

Rozlehlý uzavřený dvůr u venkovského domu na Třebíčsku pojala rodina Evy Schwarzové jako rodinný ráj, kde vládnou...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Další z rubriky

Muškaření na podzim je krásnější a zároveň náročnější

Na mělkých vodách mohou bezpečně muškařit i děti.

Podzim muškařům přináší změny a nové výzvy, které dělají lov zajímavějším. Oproti létu, kdy bylo lepší vyrazit spíše...

Rybáři budou od dubna chytat déle. Liberálnější návrh však neprošel

Jaro přináší k vodám naději, v březnu se doposud mohlo chytat jenom od 5 do 21...

Po bouřlivých debatách mezi rybáři se s účinností od 1. dubna 2018 upravuje denní doba lovu ryb na mimopstruhových...

Chytili 114cm hlavatku pouhých šest minut před koncem povoleného lovu

Hlavatka ulovená Radkem Filipem měřila neskutečných 114 cm.

Sezona lovu dravců u nás skončila posledním prosincovým dnem. Existuje ale mnoho zahraničních zemích s pružnější...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz