Proč nehladit uši mainské mývalí kočky. Ať se štětinkami nebo bez

aktualizováno 
Fascinují vás na obřích mainských mývalích kočkách krásné štětinky na špičkách uší? I díky nim připomíná divokého majestátního rysa. Mnoho lidí je považuje za znak typický pro toto plemeno, ale nutně tomu tak být nemusí, dozvíte se v seriálu Mazlíčci na KINO iDNEs.cz.

Mainská mývalí kočka je největší mezi domácími plemeny koček, přitom je mazlivá a něžná. Proto se jí také přezdívá něžný obr. | foto: (c) ardea.com / Jean-Michel Labat.Profimedia.cz

Štětinky na uších jsou sice u tohoto plemene zcela logicky žádoucí, ale nejsou podle standardů plemene povinné. Mainka je mít nemusí. A pokud vám při výběru kotěte chovatel tvrdí, že mu ještě dorostou, nevěřte mu. Nedorostou.

Dvě koťata mainek a spinner

Mainka se se štětinkami na uších narodí nebo ne. Nic s tím nenaděláte. A u tmavě zbarvených koček jsou samozřejmě výraznější než u světlých.

Na co byste si ovšem měli dát podle zkušených chovatelů pozor, je, abyste jim při mazlení nepochroumali jemnou chrupavku jejich výrazných uší. Jsou sice velké a mají širokou základnu, ale chrupavka by hlazení po uších nemusela vydržet. 

Zato drbání za ušima milují a nemohou se ho nabažit, vysvětluje Majira Melniková, chovatelka těchto obřích koček pro seriál Mazlíčci, který v nové sérii provází diváky světem kočičích plemen. 

Každopádně jsou mainky opravdu úžasnými domácími mazlíčky, to vám řekne každý, kdo tuto největší kočku doma má, nebo někdy měl. Má hustou jemnou srst, i s ocasem měří přes metr a výjimkou nejsou desetikiloví mackové. Ale hlavně má úžasnou povahu. 

Miluje společnost, ve velké rodině je jí dobře. Nevadí jí ani jiní domácí mazlíčci, k dětem bývají tyto kočky nesmírně přítulné a něžné. Současně se tak trochu chovají jako hlídací psi, takže cizím lidem ne nadarmo připadají hrozivé a odtažité. A pokud se jim náhodou někdo nelíbí, umí to dát mainka najevo.

Vaše rodina však může být v pohodě, na děti váš mazlíček drápy zaručeně nevytáhne. Naopak. Dětem se stávají skvělým parťákem, podobně jako pes. Užívají si jejich mazlení i hry a roztomile s nimi usínají.

Autor:Nejčtenější

Lidé jsou zhýčkaní a líní, s puškou chráním zvířata, říká lovkyně

Lovkyně Michaela Fialová ráda provokuje a z výhrůžek si nic nedělá

Michaela Fialová si na focení pro magazín Víkend oblékla šatičky s kolouškem Bambi. Zastřelila mu nejen maminku,...

Skotská klapouchá. Kočičí společnice, která je stínem svého majitele

Klapouchost se projeví jen u jedinců, kteří jsou nositeli genu způsobujícího...

Jemná malá ouška sklopená dopředu dávají této kočce jedinečný výraz, těžko si ji spletete s jinou. Tedy pokud zdědila...Kočky nejsou hypochondři, svoje neduhy zpravidla pečlivě skrývají

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jsou nezávislé, mají od přírody tuhý kořínek a navíc ještě devět životů. Všechny tyto lidové „pravdy“ o kočkách mohou...

Dobrý den, jsem Potxolo. Budu největší a nejdražší vůl na světě

Plemeno plavého aquitánského skotu

Je mu sedm let a denně sežere asi 50 kilogramů brambor, mrkve a další potravy. Podle deníku El Mundo jeho majitelé už...

Vepřová žebra na houbách: konečně chlapský houbový recept

Maso položíte na hlavičky hub, okořeníte a přidáte trochu sádla

I muži mají své oblíbené kulinářské houbové speciality. K houbám však přidají pořádný kus masa.

Další z rubriky

Se psem do práce? Řešení přínosné pro všechny, myslí si Thajci

V Thajsku se stalo trendem brát si svého domácího mazlíčka s sebou do...

Ať už máte doma jednoho, dva nebo tři psí chlupáče, představte si, že byste si je brali na celý den do práce a stejně...

Miniaturní americký ovčák je legrační skřítek, který vás vždy rozesměje

V současné době je toto plemeno neuznané FCI.

Miniaturní americký ovčák budí pozornost svým vzhledem, který nápadně připomíná zmenšeninu oblíbeného australského...

Veterináři zachránili ježuru, která má alergii na mravence

Echidna, Tachyglossus aculeatus, ilustrační snímek

V australské zoo narazili na ojedinělý případ. U ježury Matildy zjistili alergii na mravence, což je u tohoto druhu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz