Pomalu se zvyšuje zájem o ovocné stromky. Lidé přicházejí na to, že si mohou místo okrasných stromků vypěstovat vlastní ovoce, případně dokonce bio ovoce

Pomalu se zvyšuje zájem o ovocné stromky. Lidé přicházejí na to, že si mohou místo okrasných stromků vypěstovat vlastní ovoce, případně dokonce bio ovoce | foto: Profimedia.cz

Majitelé zahrad víc nakupují ovocné stromky, aby si zajistili vlastní úrodu

  • 6
I u nás lidé začínají přicházet na to, že místo okrasných keřů jim mohou na zahradě růst stromy a keře plodící ovoce. Hitem letošního podzimu jsou takzvané sloupové jabloně, které díky extrémně krátkým větvím zabírají jen asi půl metru pozemku. Na Vysočině se také víc kupují růže, protože dost růžových keřů pomrzlo minulou zimu.

Ceny ovocných stromků jsou podle pěstitelů podobné jako v minulých letech. Na Vysočině stojí běžné druhy jabloní od pěstitelů v kraji od 95 do 160 korun, mírně dražší jsou švestky, třešně, meruňky a broskvoně.

Podzimní sezona v ovocných školkách tu začala v první polovině tohoto měsíce. Prodávat se bude do půlky listopadu a možná i déle, pokud na to bude počasí. Rady, jak sázet ovocné stromky a keře najdete v předchozím článku.

Pokud zakoupené ovocné stromky nestihnete zasadit hned,

Vyšší prodej růží potvrzuje Ovocná školka Malochýn na Chotěbořsku. Podle malochýnských pěstitelů je to způsobeno minulou zimou, která byla na růže nepříjemná. Ceny růžových keřů začínají na 50 korunách.

Stromky nakupujte od českých pěstitelů

Dobře se prodávají i jabloně. "Protože bylo hodně sněhu, lidem to asi okousali zajíci," popsal majitel školky Bohumil Petruželka. A zatímco před několika lety zahrádkáři stáli jen o nízké stromky, teď už chtějí i ty s vyšším kmenem. Sázejí je u chalup, kde je v zimě potřebují obalením ochránit před zvěří.

Ovocná školka Malochýn existuje skoro půl století a podle Petruželky se tam stromky a růže pěstují v nejvyšší nadmořské výšce v Česku; pozemky leží 540 metrů nad mořem. "Myslím si, že do tvrdších podmínek Českomoravské vrchoviny je pro zahrádkáře lepší nakupovat stromky z této oblasti," uvedl.

Pro růže si lidé chodí víc než dřív i do Ovocné a růžové školky Šťastných v Hněvkovicích na Ledečsku. Vypěstování ovocného stromku pěstitelům trvá tři roky, růže se prodávají po dvou letech.

"Lidé asi chtějí nějaké bioovoce ze své zahrádky, nejen to stříkané ze supermarketu," uvedl spolumajitel školky Pavel Šťastný, kde je tradičně největší zájem o jabloně, švestky, hrušky a třešně. I tato školka má desítky let dlouhou tradici, na kterou rodina Šťastných navázala před osmi lety.

Sloupové jabloně jsou okrasné i užitečné současně

Podle regionálního zástupce Českého zahrádkářského svazu Blažeje Bobka, kde má svaz zahrádkářů kolem 7500 členů, kupují poučení pěstitelé hlavně ovocné odrůdy odolné proti chorobám.

Navíc stoupá popularita sloupových jabloní, které se sázejí i do okrasných zahrad. "Vlastně je to sloup, zabere asi půl metru. Zjara to pěkně kvete a pak je z toho i nějaké jablíčko," vysvětlil Bobek.

Z pohledu zahrádkářského svaz ale u nás zahrádkáři stále ještě ve větší míře nepřišli na to, že si místo trávy a okrasných keřů mohou pěstovat kvalitní ovoce. "V Německu se to už úplně otočilo, ale tady to asi bude ještě nějaký čas trvat," míní Bobek.