Domácí mazlíčci obohacují život svých majitelů.

Domácí mazlíčci obohacují život svých majitelů. | foto: Profimedia.cz

Majitelé zvířat jsou zdravější, sebevědomější a méně osamělí

  • 49
Z nejnovější studie amerických psychologů vyplynulo hned několik důvodů, proč si pořídit domácího mazlíčka. Současně se vědci snažili vyvrátit zakořeněnou představu, že majitelé zvířat mají chudší sociální život.

Domácí mazlíček je pro člověka - alespoň podle studie vědců z Americké psychologické asociace (publikované v odborném měsíčníku Journal of Personality and Social Psychology) - důležitým zdrojem sociální a emoční podpory.

"Majitelé domácích mazlíčků mají větší sebedůvěru, lepší fyzickou kondici, jsou svědomitější a spíše extrovertní. Méně se cítí osamělí a nemají tolik obavy a strach," popsal vedoucí výzkumu Allen R. McConnell z Miami University v Ohiu.

Výzkum provedli ve třech věkových skupinách obyvatel a zjistili následující:

1/ Třicátnice jsou s mazlíčkem šťastnější a zdravější

První studie se účastnili lidé průměrného věku 31 let, v 79 procentech případů přitom šlo o ženy. První průzkum byl zaměřen na zjištění rozdílů v typech osobnosti a v osobní pohodě těch, kteří mají a nebo naopak nemají domácí mazlíčky. Z výsledků naprosto jednoznačně vyplynulo, že ve všech případech byli majitelé mazlíčků mnohem šťastnější a zdravější.

2/ Čtyřicátnice se psem mají pocit smysluplné existence

Druhý experiment provedli s majiteli psů, v devadesáti procentech případů to byly ženy okolo 42 let. Ukázalo se, že tato skupina respondentů nejvíce oceňuje na vlastnictví psa tři věci: větší pocit sounáležitosti, sebedůvěry a smysluplné existence.

3/ Devatináctiletým mazlíček pomáhá zvládat odmítnutí

Třetí studie, jíž se účastnili mladí ve věku okolo 19 let, jednoznačně ukázala, že domácí mazlíčci nám jsou velmi nápomocni, když zažijeme odmítnutí a pomáhají nám se s ním lépe vyrovnat.

Americký výzkum ukázal, že mladým mužům může zvířecí parťák pomoci snáze překonat odmítnutí.

S domácím mazlíčkem byste neměli nic ztratit

Kompletní výsledky vedly vědce k závěru, že domácí mazlíčci obohacují a zlepšují životy svých majitelů v psychické i fyzické rovině a zároveň slouží jako zdroj velké sociální podpory. Zatímco většina dosavadních studií zjišťovala, jak mohou zvířata pomoci nemocným lidem, až tento výzkum ukázal, že domácí mazlíčci mají co nabídnout i lidem, kteří žádnými neduhy netrpí.   

Oproti původním předpokladům se také ukázalo, že majitelé psů a jiných mazlíčků nemají chudší sociální vazby a že soužití se zvířaty nemá negativní vliv na kvalitu ani kvantitu vztahů s ostatními lidmi.