Sluneční fotovoltaická elektrárna

Sluneční fotovoltaická elektrárna | foto: ZTC Energy

Malé fotovoltaické elektrárny se možná budou připojovat už letos na podzim

  • 35
Odborníci očekávají, že od začátku června začne platit vyhláška, která umožní opětovné připojování fotovoltaických elektráren pro rodinné domky. Tím by se měly oddělit podmínky pro stavby velkých slunečních parků od zapojování panelů v rodinných domcích.

"Předpokládáme, že by výjimku mohly mít malé střešní systémy do 30 kWp. Řešit to bude připravovaná vyhláška MPO, jejíž vydání očekáváme 1. června 2010," říká v on-line poradně René Smelík ze společnosti LIGLASS, která se zabývá realizací fotovoltaických elektráren.

V současné době je stav takový, že distribuční společnosti na nátlak ČEPS, která se stará o provoz elektrizační soustavy, přestaly vydávat povolení k provozu fotovoltaických elektráren. Zároveň legislativa počítá s tím, že od roku 2011 bude možné snižovat meziročně výkupní cenu o více než 5 %. Tak, aby se trochu přiškrtil zájem o výstavbu nových elektráren. V případě velkých parků se totiž stavba stala zlatým podnikatelským dolem a stát dojnou krávou.

Čtěte všechny otázky a odpovědi

Peníze až na prvním místě

Hodně dotazů se týkalo obecné problematiky. Například čtenář Radim se ptal, zda je možné financovat elektrárnu i bez hotovosti. Má na střeše asi 100 m2 volné plochy a chtěl by, aby nezahálela. Odborník vysvětluje, že financování je možné například pomocí překlenovacího úvěru stavebního spoření. Například spoření Helios je možnost využít u elektráren s výkonem do 7 kWp, což je pro běžný rodinný domek dostačující.

Několikrát se objevil dotaz, zda je majitel elektrárny brán jako podnikatel. Čtenáři byli překvapeni, že musí vést podvojné účetnictví. "Podvojné účetnictví opravdu musíte vést. Doporučujeme zaregistrovat se jako plátce DPH. Ze zákona vyplývá, že od platby daně z příjmu jste osvobozen v roce spuštění elektrárny a následujících 5 let a potom je možno dalších 5 let elektrárnu odepisovat," radí Smelík.

Čtenář Eredin se ptá nejen na účetnictví, ale zajímá ho, zda by mohl tedy jako "podnikatel" dostávat případně podporu v nezaměstnanosti. "Při provozování FVE předpokládáme, že podporu v nezaměstnanosti nebudete potřebovat," končí Smelík odpověď doplněnou smajlíkem.

Jak je to s provozem

Dotazy čtenářů míří i praktickému provozování elektrárny. Některé zajímá, jak často je třeba panely čistit, či zda je nemohou vandalové poškodit. "Panely jsou kryty čtyřmilimetrovým speciálním sklem (podobně jako u osobních automobilů) a vydrží náraz krupobití s průměrem 25 mm s nárazovou rychlostí 23 m/s. Panely nepotřebují údržbu a životnost panelů je 30 let," udává René Smelík.

Čtenáře Linharta zajímá, jaký výkon je třeba k pokrytí spotřeby běžné čtyřčlenné rodiny v rodinném domku. Podle specialisty tomu odpovídá zhruba výkon 6 kWp a plocha střechy kolem 50 metrů čtverečních. Čtenář však šel ještě dál. Rád by "vlastnoručně" vyrobenou elektřinu skladoval v akumulátorech. Od tohoto kroku ho ale Smelík odrazuje, protože toto řešení by se hodně prodražilo a významně by se prodloužila doba návratnosti.