Maliník obecný - Maliny jsou souplodí maliníku. | foto: Profimedia.cz

Maliník obecný (Rubus idaeus)

  • 0
Chutné a šťavnaté maliny jsou souplodím maliníku obecného, nejsou však jen k jídlu, dokáží i léčit.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Maliník se rozmnožuje výhony z kořenů, má tak možnost rychlého růstu a vytváření hustých porostů. Je lákavým keřem pro hmyz. Maliny zas roznáší zvěř a ptactvo.

Popis: Kolem dvou metrů vysoký keř z čeledi růžovité.Má dlouhé, pružné větve (pruty) celé pokryté krátkými, ale velmi ostrými trny. Na povrchu jsou větve pokryty tmavě hnědou kůrou. Listy maliníku jsou zelené, svrchu lysé a vespod plstnaté s bílými chloupky. Na zimu opadávají. List s řapíkem, vejčitý, podél okraje nepravidelně pilovitý, zpeřený 3-5 lístky. Květy jsou bílé až na kalich, který je z vnějšku zbarvený do zelena. Počátkem července se objevují červené aromatické maliny, které jsou souplodím s peckovičkami. Ty jsou rozšiřovány savci a ptáky.
Stanoviště: Především roste v lesích, při jejich okrajích, podél cest, v křovinách či na železničních náspech. Upřednostňuje vlhčí půdy.
Výskyt: Vyskytuje se na celém území mírného pasů.
Použití: Kromě tak významného nektaru obsahuje především vitamín C, třísloviny a kyselinu citrónovou. Je vhodný k tvorbě moči a žluči. Zlepšuje chuť k jídlu, napomáhá při nachlazení a chřipce. Velký význam má v potravinářském průmyslu, především k výrobě sirupů, džemů a marmelád. Dále se zpracovává sušením.
Období květu: Kvete v období května a června.
Ohrožení: Není ohrožen.