Malý tučňák Humboldtův v pražské zoo osiřel. Teď má ale adoptivní rodinu

  • 0
První v pražské zoo letos narozený tučňák Homboldtův neměl právě šťastný start do života. Rodiče ho skoro nekrmili. Naštěstí se o něho postaral jiný pár tučňáků, díky kterým mimino jen vzkvétá.

Letošní první mládě tučňáka Humboldtova se vylíhlo 30. října 2010. Zprvu bylo uměle přikrmováno, vlastní rodiče ho téměř nekrmili. "Přistoupili jsme proto k podložení mláděte pod jiný pěstounský pár, který zatím seděl na podkladku. A jak se ukázalo, bylo to dobré rozhodnutí," komentuje mluvčí Zoo Praha Jana Ptačinská Jirátová.

Čerstvě vylíhnutý tučňák Humboldtův

"Tučňáci začínají snášet vajíčka někdy během září nebo října a zhruba po 40 dnech se vylíhnou mláďata," připomíná chovatelka tučňáků v Zoo Praha Michaela Severinová. "Mládě každý den ráno vážíme, abychom viděli jak nám přibírá. Dnes mělo 270 gramů, od včerejška přibralo 30 gramů. To je moc hezký přírůstek," raduje se chovatelka. Podle ní je to důkazem, že se pěstouni o mládě opravdu vzorně starají.

Krmení malého tučňáka

Dokrmování malého tučňáka

Tučňáci Humboldtovi

Dospělí tučňáci Humboldtovi

Hnízdo začne malý tučňák opouštět zhruba po dvou měsících života. "Vylíhne se s takovým prachovým šatem, s ním do vody nesmí. Teprve pak, co to peří vymění za peří normální, postupně začne hnízdo opouštět a začne chodit do vody. Pak bude vidět i pro návštěvníky ve venkovním bazénu. Ale na to si ještě chvilku musíme počkat," říká Michaela Severinová.

Tučňák Humboldtův

(Spheniscus humboldti)

Třída: ptáci, Řád: tučňáci, Čeleď: tučňákovití

Zeměpisné rozšíření: západní pobřeží Jižní Ameriky od Peru po Chile

Biotop: moře, skalnaté pobřeží, volné moře

Potrava: mořské ryby, které chytá do zobáku s ostrými okraji.

Rozměry: hmotnost 2,5-6 kg, délka 65-70 cm

Rozmnožování: Samice snáší 2 vejce, v sezení se střídá se samcem. Hnízdo má podobu nory nebo skuliny. Mládě váží po vylíhnutí 85-95 g a má šedý prachový šat. Rodiče ho krmí natrávenými rybami.

Zajímavosti: Patří k nejteplomilnějším tučňákům. Jako všichni příslušníci řádu není schopen létat a vzhledem k nohám posunutým na konec těla se po souši pohybuje neobratně. Ve vodě plave pomocí veslovitých křídel, kormidluje nohama. Dosahuje rychlosti až 35 km/h a působí nesmírně elegantně. Krátké husté peří je nesmáčivé. Tučňáci žijí v koloniích tvořených trvalými páry a nedospělými jedinci. Poznáte je podle toho, že nemají plné kontrastní vybarvení. Typickým hlasovým projevem je pronikavé troubení.