Dřevorubec Martin Komárek získal na mistrovství světa stříbro

• 11
Norský Lillehammer byl minulý víkend hlavním městem dřevorubeckých sportů a Čech Martin Komárek tu opět dokázal, že je dlouhodobě nejlepším evropským dřevorubcem.

Do sobotního finále se kvalifikovalo dvanáct nejlepších z čtyřiadvaceti mistrů jednotlivých zemí z Evropy, USA, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu. Závodníci soutěžili v šesti tradičních disciplínách, vítězem se jako vždy stal nejvšestrannější závodník, který v jednotlivých disciplínách posbíral nejvíc bodů. Popis působivých disciplín najdete níže, atmosféru mistrovství zachycuje video.

Světový šampionát Stihl Timbersports 2012 už popáté v řadě ovládl fenomenální novozélandský Maor Jason Wynyard, který se svým družstvem vyhrál i soutěž týmů. V individuálním závodu skončil třetí Australan Laurence O'Toole.

Čech vybojoval stříbrnou příčku a evropský rekord

Zkušený Martin Komárek navíc ozdobil své druhé místo i evropským rekordem 18,09 s v disciplíně Underhand Chop neboli přesekávání ležícího kmene. "Jsem velmi šťastný, že jsem uspěl mezi nejlepšími světovými dřevorubci. Byl to nesmírně náročný závod, který mě vyhecoval k opravdu vynikajícím výkonům," zhodnotil svůj výkon šťastný Čech.

Dřevorubecký šampionát

Martin Komárek při disciplíně Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)
Martin Komárek při přesekávání kmene (Standing Chop)
Martin Komárek získal na zářijovém šampionátu Stihl Timbersports 2012 stříbrnou...
Martin Komárek (vpravo) na šampionátu Stihl Timbersports 2012

Koneckonců i Maor Jason Wynyard, který  vyhrál tři z šesti disciplín svůj výkon zhodnotil takto: "Mám ohromnou radost. Byl to úžasný závod a tleskám všem zúčastněným. Předvedené výkony byly neuvěřitelně kvalitní. Chlapci na mě vytvořili velmi silný tlak, takže jsem musel předvést své naprosté maximum."

Týmovou soutěž ovládly zámořské týmy v pořadí: Nový Zéland, USA a Austrálie. Nejlepším evropským týmem byly Švýcaři na čtvrtém místě, česká reprezentace ve složení M. Komárek, J. Wawrů, J. Svoboda a J. Kamír skončila desátá. Sice předvedla v kvalifikaci pátý nejlepší výkon, vytrestala je ale 15s penalizace.

V osmifinále naši borci narazili na šestou nasazenou Francii. I přes to, že Martin Komárek jako finišman štafety v disciplíně Standing Chop (přesekávání stojícího kmene) fantastickým výkonem stáhl naši ztrátu, po posouzení cílových snímků videorozhodčím odešli Češi poraženi o 0,03 sekundy.

Francie pak ale nepřešla ve čtvrtfinále přes Švýcary, nejlepší evropský tým. Švýcarští sportovní dřevorubci tak prošli do semifinále jako jediný evropský tým společně se třemi zámořskými medailisty.

V hodnocení výkonu štafety je ale Martin Komárek optimista: "Byť máme další šanci prosadit se na světové scéně znovu až za rok, tak tento tým předvedl poprvé časy pod 1:25, a dokonce vždy pod 1:15, takže jdeme správným směrem. Na prosazení se do světové extratřídy však potřebujeme ten rozhodující krok teprve udělat."

Popis jednotlivých disciplín

Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce) je adrenalinová disciplína z dob, kdy dřevorubci nemohli přesekat mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Proto vysekali do stromu kapsu, do které umístili prkno (springboard), ze kterého už mohli strom ve výšce porazit snadněji. Sportovní dřevorubci používají dvě prkna: z prvního prkna zasazeného do kmenu vysekají druhou kapsu na druhé prkno a teprve z něj ve výšce kolem tří metrů závodník přeseká kmen.

Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou) poměřuje zručnost závodníků. Každý závodník užívá stejnou pilu k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče přitom musí mít stanovenou tloušťku, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví při dopadu druhého kotouče na zem.

Standing Chop (přesekávání stojícího kmene) simuluje kácení stromů a odkrývá zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají na míru vyrobené sekery, upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré, bývají srovnávány s žiletkami. Závodník seká kmen nejdříve z jedné strany, potom kmen doseká ze strany druhé.

Single Buck (řezání ruční pilou) je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná signálem rozhodčího a končí kompletním odříznutím kotouče. V disciplíně rozhoduje především rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene) připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe manipulovatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas.

Hot Saw (řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem). Z této disciplíny dělají síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil jednu z nejatraktivnějších disciplín ze všech dřevorubeckých sportů. Motorové pily jsou upravovány přímo pro účely závodů a jejich zkrocení není snadnou záležitostí ani pro ostřílené drvoštěpy. Výkon těchto nechlazených speciálů totiž přesahuje 62 koní, jejich cena se pohybuje v ralacích přes 100 tisíc Kč. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kotoučů dané velikosti z ležícího kmene v co nejkratším čase.