Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finalisté Masterchefa museli obstát v michelinské kuchyni Kašpárkova Fieldu

  21:35
Soutěž amatérských kuchařů téměř finišuje, ovšem poslední dva televizní večery se o své místo nikdo bát nemusel. Zato si posledních šest adeptů na titul Masterchefa a milion korun odneslo zážitky na celý život: jak z vaření se svými blízkými, tak z přípravy degustačního menu v srdci Kašpárkova michelinského Fieldu.

Radka Kašpárka, po operaci a rehabilitujícího, v porotě stále ještě nahrazoval Zdeněk Pohlreich, obávaný bojovník za lepší gastronomii. Takže byl svědkem toho, jak posledních šest finalistů vařilo s láskou s někým ze své rodiny, takže o dojemné okamžiky nebyla nouze.

Jíťa vařila se svými dvěma dětmi, Petra s neteří. Obě s nimi připravovaly moučník, a tiramisu i mini Pavlova se opravdu povedly. Besky vařila s maminkou býčí oháňku a jejich rajská omáčka nadchla. A Paolo s babičkou vyšli z této výzvy jako vítězové, a to překvapivě se zprvu podceňovaným, vylepšeným holandským řízkem. Paolo, Jíťa, Petra a Besky tak zabojovali o poslední zlatou zástěru v soutěži, a tedy i výhody pro další kolo.

Givi byl zklamaný, že se před svým starším bratrem nevytáhl lépe, chtěli svým vylepšeným gruzínským pokrmem opravdu oslnit, ale nevyšlo to. V tradiční podobě by byl býval podle poroty lepší. Ani Jakubovi s maminkou se moc nepovedl slaný koláč, inspirovaný společnou dovolenou. Takže oba mladí muži tentokrát zklamaní mířili na balkon, vařit už nemohli.

Čtveřici v kuchyni čekaly pod bedýnkou, zvednutou na Pohlreichův pokyn, suroviny na jídlo, které od nich mají nejraději jejich blízcí. A tak Jíťa našla suroviny na rizoto, Paolo na těstoviny carbonara, Petra na řízečky a Besky na arašídovou polévku s kokosovým mlékem, oblíbené jídlo své maminky.

Jenže to by nebyla soutěž Masterchef, aby to bylo tak jednoduché. Z daných surovin sice mohli použít všechny nebo jen některé, k tomu měli k ruce malou spižírnu, každopádně museli své domácí jídlo posunout na úroveň hodnou Masterchefa. Blýsknout se před svou babičkou se podařilo Paolovi, který rovnou chystal porci pro porotu a druhou pro ni. „Není to špatný,“ utrousila po ochutnání, aby si po vymetení talíře nakonec spokojeně utřela pusu a potěšena vydechla: „Pohádka“. Porota Paolův výkon také ocenila jako pozoruhodný, i když i jídla od Besky, Petry a Jíti byla vynikající; od počátku soutěže se ve vaření neskutečně posunul.

Radek Kašpárek se po úspěšné operaci páteře a následné rekonvalescenci mohl vrátit na své místo.

A na soutěžící čekalo další překvapení. Sice o berlích, ale vrátil se jim „jejich“ porotce Radek Kašpárek. Poděkoval Zdeňkovi Pohlreichovi za kolegiální pomoc, díky níž soutěž bez újmy překonala období jeho operace a nutné rekonvalescence. A hned soutěžící ohromil: odvážně je pozval do své restaurace Field, aby si vyzkoušeli vaření v kuchyni, která již čtyřikrát obhájila michelinskou hvězdu. Což by nezvládl leckterý profík.

A protože Paolo byl nakonec tím, kdo si zlatou zástěru vysloužil, věděl, že právě do kuchyně Fieldu bude vstupovat s nějakou velkou výhodou.

Náskok lze lehce prošustrovat, ví už i Paolo

Preciznost, tvrdá ruka a klidné vystupování, to jsou charakteristiky, které patří ke jménu Radka Kašpárka jako šéfkuchaře, jenž dokázal michelinskou hvězdu obhájit opakovaně. Což ani omylem není nic samozřejmého.

Paolo neměl v kuchyni Filedu zrovna svůj den, a to připravoval údajně nejjednodušší chod (jehněčí, vinný list, gouda, černý česnek). Jako jediný nakonec nedostal svolení Radka Kašpárka ho hostům naservírovat.

A neměli bychom zapomenout ani na odvahu, protože vzít si do moderní kuchyně na michelinské úrovni šest kuchařských amatérů, to chce pořádnou dávku důvěry. I sebevědomí, že je schopen je ukočírovat.

Všech šest zbývajících soutěžících tak dostalo jedinečnou možnost uvařit michelinské chody pod jeho přísným vedením. Každý sám za sebe vařil jeden ze šesti daných chodů, k nimž obdrželi podrobné recepty i s fotografiemi, jak má být naservírovaný. Radek Kašpárek na ně v průběhu vaření dohlížel, tu přispěchal se svým nožem či cennou radou, ochutnával.

Všichni věděli, že naservírovat je nechá jen jídlo, které bude naprosto dokonalé a vyhoví extrémním nárokům na pokrm hodný michelinského ocenění. Váženými hosty restaurace byli v tu chvíli Jan Punčochář s manželkou, Přemek Forejt se sestrou Gabrielou a Radkova žena. 

Paolo povzbuzen dvojitou výhrou v předchozím kole vstoupil do kuchyně Fieldu asi zbytečně namachrovaně, což se mu bohužel vymstilo. Svou výhodu zlaté zástěry sice zúročil při výběru chodu a zřejmě náhodou si vybral ten nejjednodušší. Ale pak už ve stresu a pod dvouhodinovým tlakem vršil chybu za chybou a od Radka Kašpárka dostával pěkně za uši. Kliďase z Ostravy totiž v kuchyni překvapivě dokázal rozžhavit doběla.

Jakub ve Fieldu připravoval překrm, cítil tedy na sobě obrovský tlak.
Předkrm michelinského menu Fieldu: úhoř, kaviár, květák a houby (připravoval...

Předkrm michelinského menu Fieldu: úhoř, kaviár, květák a houby (připravoval Jakub)

A přestože měl Paolo nakonec úlevný pocit, že jehněčí ve vinném listu s goudou a černým česnekem připravit dokázal, nekompromisní šéfkuchař ho po ochutnání vyvedl z omylu: tatarák ve smaženém vinném listu byl lehce přetažený a měl na michelinský standard příliš hrubou strukturu.

Paolo tedy nakonec jako jediný nedostal svolení svůj pokrm hostům michelinského Fieldu naservírovat, takže Paolův neopodstatněný pocit převahy byl v trapu. To Petra, která vařila souběžně s ním hlavní rybu degustačního menu (jeseter, kedlubna, medvědí česnek a lískový ořech), svůj pokrm zvládla a naservírovat ho pro ni bylo velkým zadostiučiněním. 

Skvěle připravený vegetariánský pokrm z degustačního menu Fieldu: čistec, cibule, černý rybíz a lékořice (od Besky)

Petra, Jíťa, Besky, Givi i Jakub totiž vstupovali do michelinské kuchyně pořádně rozklepaní a pokyny Radka Kašpárka plnili do detailu, i když je nechal některé mezikroky dělat znovu a znovu, dokud nebyly dokonalé. Vážili si možnosti vaření v takové kuchyni si vůbec vyzkoušet, před nimi ještě žádný finalista Masterchefa takovou možnost nedostal. Brali to jako životní zkušenost k nezaplacení. Koneckonců podívejte se na video.

Jakub byl asi v největším stresu, protože předkrm nastartovává chuťové buňky (úhoř, kaviár, květák a houby) a musí vyvolat pocit štěstí. Besky vyfasovala čistec, cibuli, černý rybíz a lékořici jako druhý chod, Jíťa připravovala siku, švestku, petržel a pepř jako hlavní chod. A na Giviho zbyl dezert (rakytník, jalovec, bergamot, bezé), prý jeho nejslabší stránka v kuchyni. Musel být špičkový a celé degustační menu skvěle zakončit. 

Nejlépe se s úklady vaření na michelské úrovni dokázala popasovat Besky, a to připravovala zřejmě nejtěžší chod celého menu. Sice vegetariánský, ale těžký na přípravu v časovém úseku 120 minut. Nejenže se tedy v příštím kole vyhne vyřazování, navíc jí Radek Kašpárek nabídl ve Fieldu stáž. A o tom se jí jako amatérské kuchařce ještě nedávno ani nezdálo.

Autor:
  • Nejčtenější

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mráz popálil většinu zahrad. Dřeviny obrazí, uklidňuje přírodní zahradník

26. dubna 2024  8:46

Leckde byly plně rozkvetlé ovocné stromy i keře, případně už dokonce měly malé plůdky. Příroda je...

Mráz popálil většinu zahrad. Dřeviny obrazí, uklidňuje přírodní zahradník

26. dubna 2024  8:46

Leckde byly plně rozkvetlé ovocné stromy i keře, případně už dokonce měly malé plůdky. Příroda je...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...