Je třeba sledovat nejobvyklejší cesty hlodavce

Je třeba sledovat nejobvyklejší cesty hlodavce | foto: Shutterstock.com

Máte doma myši? Nejvíce na ně platí prevence

  • 26
Myši milují nejen spíže či kůlny, občas se zabydlí i v drahých podkrovních izolacích. Přitom po stavební stránce není možné jim v tom zabránit.

Má mít tedy člověk strach, že hlodavci zničí draze zaplacené izolace podkroví? "Tepelná izolace odolná proti hlodavcům fakticky neexistuje. Tito živočichové jsou schopni se dostat dokonce i do desek z extrudovaného skla," vysvětluje specialista z firmy Juta, která vyrábí produkty pro izolaci podkroví, Jan Rypl. Podle něho je nejlepší co nejdříve poté, kdy člověk zaregistruje typické škrábavé zvuky, přikročit k represi. Anebo ještě lépe, působit preventivně.

Riziková pole, sady i skládky

Z drátěné pasti se myš ven nedostaneIdeální by bylo hlodavcům zabránit vstupu do objektu. Vyplatí se detailně zkontrolovat veškeré skuliny, kudy by se "do teplíčka" mohli dostat. Vzhledem k tomu, že se myš protáhne i centimetrovým otvorem, je velmi těžké tomu, zvláště ve starších objektech, zabránit. Bylo by potřeba detailně opravit podlahy, stěny i stropy betonem, případně i s přísadou roztlučeného skla.

Se zabezpečením objektu souvisí i nepřetržitá, nebo alespoň pravidelná asanace trvalých a blízkých zdrojů, odkud hlodavci do budov migrují. Kdo bydlí v blízkosti sadů, polí, skládky komunálního odpadu, má o zábavu postaráno.

Z toho vyplývá, že myši se budou zdržovat nejvíce tam, kde cítí šanci se dobře uživit. S tím souvisí i osobní sebekázeň. Je třeba nenechávat kdekoliv v objektu zbytky potravy, často se "hřeší" třeba v chalupách, kde je hospodyni po sezoně líto vyhodit zbytky zásob z léta.

Pomůže "myšoplaš"?

Myšoplaš pracuje ve zvukové oblasti se základní frekvencí 6 kHz, podle výrobce nevadí psům ani kočkám, tento kmitočet je ale slyšitelný lidským uchemPodle některých klasických rad je výhodné využít některý z přístrojů obecně nazývaných jako "myšoplaš". Vyrábějí se v cenových relacích od dvou set do tisíce korun. Vydávají ultrazvukové pískání, cena se liší podle toho, zda je možné použít je do interéru, či zda odolávají i vnějším podmínkám, a také podle plošného dosahu, kde zaručují účinnost.

Mnohé přístroje ale nejsou povoleny hlavním hygienikem, kdo se chce spolehlivě chovat podle zákona, může použít například přístroj Format1, který osvědčení vlastní.

Spolehlivá chemie

Hubex koupíte ve formě různě tvarovaných tyčinekÚdaje o účinnosti se liší, zatímco někdo si je pochvaluje, existují i skeptici. Například Jan Lábus, který se profesionálně zabývá deratizací, jim nedává mnoho šancí: "Mnohokrát se mi stalo, že si lidé koupili podobný přípravek ve snaze sami se s hlodavci vypořádat, ale jako by si myši na zvuky zvykly, po čase se do objektu vrátily," dává najevo despekt. Jemu se osvědčují spíše chemické přípravky. "Zkoušel jsem mnoho z nich, ale osobně jsem dospěl k názoru, že nejúčinnější je Hubex s účinnou látkou difethialon.

Jeden z osvědčených chemických přípravkůPodobné účinky má podle mnohých referencí i přípravek Norat G, což je italský přípravek, ale třeba i tuzemský Broditop. Cena podobných přípravků, ať už v granulích či v podobě zrní, se v balení pro domácnosti pohybuje do stokoruny.

Podobné přípravky patří mezi takzvané rodenticidy. Mohou mít akutní účinek, kdy působí krátce po pozření. V poslední době se ale používají spíše přípravky, které účinkují se zpožděním. Chytří hlodavci si totiž dokážou spojit předsmrtné chování svého "kolegy“ s tím, co naposled sežral, a vypěstují si tak odpor k návnadě. Rodenticidy se zpožděným účinkem způsobují první příznaky otravy až několik dnů po pozření nástrahy, když se již obranný reflex nevytváří. Navíc není hynutí provázeno bolestivými a křečovitými projevy, které vyvolávají pozornost ostatních jedinců.

Na mrtvou myš nesahejte holou rukou, její srst může být plná cizopasníkůPastičky pomohou, účinnost ale není velká

Obvykle se uvádí kolem 10 %. Pasti je vhodné klást blízko k frekventovaným vstupním otvorům, poznají se podle toho, že otvory jsou čerstvě vyleštěné, objevují se zbytky potravy či steliva.

Je také možné udělat si zkoušku takzvaného předvnadění - vyzkoušejte nastražit potravu samotnou, tím zjistíte, zda tudy myš opravdu chodí. Několikrát ji nakrmíte a pak jednou naostro - past sklapne.

Myš naším pánem

Pozor na zacházení s chycenou myší. I když je mrtvá a má přeraženou páteř, raději se jí nedotýkejte holou rukou. Její srst může být plná cizopasníků. Pozor také na pasti, kde myš uvízne živá a nemůže ven. Podle zákona na ochranu zvířat není dovoleno myš utopit, není také dovoleno používat pérových pastí, takzvaných želez, kdy hlodavec nepřiměřeně trpí. A už vůbec se netolerují pasti s lepem, ochránci nenechají myš trápit se několik hodin ve smrtelných křečích.