Měsíčnice vytrvalá

Měsíčnice vytrvalá | foto: Irena Svobodová

Měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva)

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Popis rostliny: Měsíčnice vytrvalá je mohutná, majestátní rostlina, nápadná jak za květu, tak díky svým zajímavým plodům.

. Víte, že...

Blízkou příbuznou měsíčnice vytrvalé je měsíčnice roční. Ta má velké purpurově fialové květy a oválné šešulky mající nápadně stříbřité blanité přepážky, kterým se lidově říkávalo Jidášovy penízky.

Je to rostlina vysoká až více než metr. Přímá robustní lodyha nese velké srdčité listy, které jsou na okrajích zubaté. Dolní listy mají delší řapíky než horní. Květy jsou uspořádány v hroznu, jsou lehce nafialovělé a příjemně voní. Jsou čtyřčetné (jako květy všech druhů této čeledi), se čtyřmi tyčinkami a nápadným pestíkem. Plody jsou velké oválné šešule (až 3 cm). Jejichž přepážka vytrvává dlouho a působí velmi dekorativně. Rostlina kvete v květnu až červenci.

Stanoviště: Měsíčnice roste ve vlhkých stinných lesích, suťových lesích a podél potoků a řek. Vyžaduje půdy humózní a vlhké. Vyhovují jí stinná stanoviště. Nejvhodnějším místem pro pěstování galměsíčnice je mírný polostín (pod vysokými stromy), kde půda nevysychá příliš rychle.

Výskyt: Vyskytuje se v celé střední Evropě a horských oblastech jihovýchodní Evropy. U nás roste roztroušeně.

Období květu: Kvete od května do července.

Léčivé účinky: Měsíčnice je silně močopudná.

Ohrožení: Je řazena k vzácnějším druhům, které vyžadují další pozornost (C4) a zákonem je chráněna jako ohrožená!