V Lublani objevili městské včelaření, med rozdávají delegacím

  • 5
V kongresovém centru v Lublani si můžete po návštěvě odnést atypický dárek: sklenici medu od kongresových včel. Chovají je na střeše a stará se o ně místní šéf údržby Franc Petrovcic.

Petrovcic se o včely stará už od roku 2011 a ročně pro potřeby obdarovávání obchodních partnerů dodává 120 kilogramů medu. Stál také za propagací městského včelaření ve Slovinsku – dnes už je ve třistatisícové Lublani odhadem 150 včelstev, většinou v zahradách, na střechách a terasách. Minulý týden dostal mezinárodní ocenění za kvalitu svého medu.

„Když jsme v roce 2011 začínali s městským včelařením a dali fotky na internet, četl jsem komentáře, že ten med bude černý od smogu a plný olova,“ říká včelař.

„Takže jsme náš první vzorek poslali na analýzu do laboratoře a oni zjistili, že neobsahuje stopy těžkých kovů ani žádné stopy pesticidů nebo insekticidů,“ pokračuje. Podle něj je to logické, protože tyto látky se ve městech obecně nepoužívají, vyskytují se v oblastech s intenzivním zemědělstvím.

Městské včelaření je ve světě i u nás stále populárnější. Městští včelaři si pochvalují, že je jejich med pestřejší a chutnější než ten ze zemědělské krajiny, protože nektar pochází z různých rostlin, keřů či stromů pěstovaných v parcích. A včelaři po celém světě ujišťují, že není třeba se bát, že by si včely do úlu přivlékly cokoliv z špinavého městského prostředí.

Na obydlených místech sice nelze vybudovat žádnou velkou včelí farmu, chování jen několika včelstev má oproti včelaření ve velkém své výhody, například menší ztráty v případě nemocí. Česko je už nyní zemí „malých včelařů“, drtivá většina včelařů má pouze několik úlů. Podle údajů Českého svazu včelařů je u nás kolem 50 000 lidí, kteří chovají včely.