V minulosti opatření nařizující minimální míru nástražní rybičky 20 cm platilo...

V minulosti opatření nařizující minimální míru nástražní rybičky 20 cm platilo a na základě toho se začalo rok od roku chytat více candátů a ve větších velikostech. | foto: Archiv časopisu Kajman

Lipnu rapidně ubývají candáti, rybáři sepsali petici na jejich ochranu

  • 35
Na Lipně citelně ubývá větších candátů, někteří rybáři tvrdí, že je tu masově vybíjen. Proto na víkendových mezinárodních závodech sestavili petici na záchranu tohoto rybího dravce. Jeho maso je žádané, a tak ho z Lipna vybírají celé gangy.

Během několika minut měla petice více než 100 podpisů z Čech, Rakouska, Německa i dalších zemí.

„Zastavte vybíjení dravců. Žádáme vás o znovuzavedení opatření na ochranu candáta na Lipně zvýšením míry nástražní rybičky na 20 cm a zákazu lovu na její části,“ uvádí se v textu petice.

Gangy loví stovky candátů ročně

V minulosti na Lipně takové opatření platilo a na základě toho se začalo rok od roku chytat více candátů a ve větších velikostech. Menší nástražní rybičku totiž nemají problém polknout ani podměreční candáti, kteří to odskáčou životem.

Navíc je právě mezi lovci na živou a mrtvou rybičku většina těch, kterým jde primárně o rybí maso a ne o požitek z lovu. Takoví rybáři nemají problém odnést od vody přes stovku candátů za rok a prodávat je třeba v okolních restauracích.

Candát se v okolních restauracích momentálně tajně vykupuje za 350 Kč/kg. Má totiž tu smůlu, že je na talíři naším nejžádanějším dravcem.

Ti, kteří jezdívali na Lipno pro maso, se sem rychle vrátili. V zátokách, kde v minulosti byla jedna loď lovící sportovně na umělé nástrahy, jich dnes kotví 10 a pod prutem se jim vrtí na háček přikované nástražní rybičky. Mnozí odnáší více než povolené dvě ryby denně.

Podle několika svědků zde působí i organizované gangy informující se pomocí mobilních telefonů o pohybu rybářské stráže a spolupracující při dopravování kořisti na břeh. Pokud budou moci lovit na malé nástražní rybičky i v následujících letech, lipenští candáti se z toho zřejmě už nikdy nevzpamatují.

Proč zrovna Lipno

Lipno je největší přehradou v Česku a v minulosti se tu candátům, které toto opatření chrání především, velice dařilo. Před asi sedmi lety tu candátí populace byla takřka vyhubena.

Petice k podepsání

Mnoha rybářům se vybíjení candátů nelíbí, proto vznikla tato petice, jejíž on-line verzi můžete podepsat i vy ZDE.

Mluvilo se o mrtvém „jihočeském moři“. Život sem vrátil až vznik chráněných zátok spolu s vytvořením minimální míry nástražní rybičky 20 cm.

Mnoho rybářů by minimální míru nástražní rybičky přivítalo i na jiných vodách. Plošně je to ale v současnosti neprosaditelné, a tak mnozí doufají, že případné vrácení tohoto opatření na Lipno zvýší naději na prosazení podobných opatření nejen na ochranu candáta i na jiných vybraných vodách. Aby vše fungovalo, musí být opatření samozřejmě doprovázeno i vytvořením maximálního ročního počtu odnesení ryb a efektivní kontrolou.

Během měsíce se předpokládá dosažení tisíce podpisů a pak se organizátoři petice chystají předat ji Českému rybářskému svazu a Jihočeskému Územnímu svazu.

Více zajímavostí o rybaření najdete v aktuálním vydání rybářského časopisu Kajman.