Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

VIDEO: Prase není pes, nic vám neodpustí, připouštějí prasomilové

  0:27
Většina z nich si pořídila roztomilé selátko s vidinou, že doroste velikosti středního psa a zhruba tak se také bude chovat. Jenže prase zůstane prasetem se vším všudy. I s pažravostí, která mu minimálně metrák váhy spolehlivě zajistí. Výjimkou nejsou ani 300kg pašíci žijící v bytě a spící v posteli.

Není pochyb o tom, že vám prase chované v domácnosti z gruntu změní život. Koneckonců, to dokáže i kočka nebo pes. Na prase ovšem nemají ani náhodou, jak poodkryl dokument Prasomilové, který Česká televize natočila s několika majitelkami doma chovaných prasátek a členkami klubu majitelů doma chovaných prasat - případně i jejich partnery - a odvysílala tento týden. 

Naprosto jasně z něj vyplývá, že ve chvíli, kdy si prasátko pořídily, se osudy těchto mladých žen a jejich okolí začaly točit především kolem radostí a strastí, jež s sebou vlastnictví prasete přináší. Což často komplikuje jejich rodinné i partnerské vztahy, protože ne každý muž soužití s prasetem unese.  

Majitele zhruba 270 prasátek sdružuje od roku 2010 zájmové sdružení s naprosto polopatickým názvem Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti. Členové sdružení chtějí pro doma chovaná prasátka co nejlepší podmínky, takže organizují například společné akce s potřebnou veterinární péčí (ošetření spárků a zubů, vakcinace). Pomáhají i prasátkům, která se ocitla v nouzi, protože třeba původní majitel péči o ně nezvládl. Předloni se jim například podařilo odchytit a umístit do nového domova dvě opuštěná vietnamská prasátka z Turnova.  

26. srpna 2016

Prase není pes a o nic se nechce dělit

V dokumentu se tedy střídají mladé ženy, které si pořídily selátko, protože především chtěly mít výjimečného mazlíčka a zhlédly se v minipraseti. Ve zverimexu či od chovatelů dostaly informace typu: doroste plus minus dvaceti kilogramů. Ve finále jsou ale šťastlivci ti, jejichž dospělé prasátko má kolem metráku, protože ani miniprase prostě nezůstane malinké. (Prase domácí, se kterým jsou miniprasátka často křížená, doroste běžně kolem tří metráků.) 

A chování prý je srovnatelné se psem, dozvídaly se, což není pravda ani náhodou. Ale to všechno zjistily, až když ke zvířeti přilnuly. A řada z nich bez problémů přizná, že po své zkušenosti už by si selátko znovu nekoupily.

Podívejte se na rozdíl mezi prasátkem a psem při tréninku:

Takže s vidinou prasátka velikosti a chování středního plemene daly - obvykle mladé dámy - před osmi devíti lety za několikatýdenní sele zhruba osm tisíc. Dnes se dá pořídit za pětistovku. Jenže pořizovací cena není to podstatné. 

„Prase není pes. Prase není kámoš. Je především samo pro sebe,“ shrnul partner majitelky prasátka Kamily Vaštové. Seznámili se v době, kdy Kamila žila sama s prasetem v garsonce a spali spolu v posteli. Partner, navíc majitel psa, byl samozřejmě za vetřelce a místo po boku Kamily si musel doslova vybojovat. Dnes mají rodinu; prase i pes se sžili. Happyend tedy snad existuje.

Zkušený trenér zvířat by za prase ruku do ohně nedal

„Inteligence prasete je naprosto srovnatelná se psem, dokonce bych řekl, že je na úrovni border kólie. Velice rychle se učí, navíc proti psovi je čitelnější. Nestane se vám totiž, že by prase žralo žrádlo, které mu nechutná,“ popisuje František Šusta, profesionální trenér zvířat. S tím, že někdy se u psů se stává, že pamlsky žere z povinnosti, takže jeho motivace při tréninku není až taková.

František Šusta za svoji bohatou trenérskou praxi trénoval osm prasat v pražské zoologické zahradě: z toho dvě vietnamská, dvě sviňky přeštického prasete, dva samce štětkouna afrického a vepříka a sviňku miniprasátek, kteří mají dnes díky sledování krmené dávky a úpravě diety jen mezi 60 až 70 kg. Několik dalších pak v rámci svých seminářů pro veřejnost, obvykle na statcích.

Podívejte se, jak naučil za dva týdny přeštické prase chodit u nohy:

4. ledna 2013

S prasaty se prý při tréninku pracuje vlastně snadněji než se psem, bez problémů ho naučíte i aport. Tím ale výhody končí. Prase totiž nelze trénovat na principu korekcí. „Jakmile do něj budete jakkoliv šťouchat, nedá si to líbit. Nebo jen do určitého věku a pak se postaví na odpor. A jakmile prase zjistí, že lze jít proti vám a vyplatí se mu to, v tu chvíli vám začne přerůstat přes hlavu,“ popisuje trenér. 

Není to podle něj o dominanci ani zlých úmyslech. Prase ale zjistí, že odpor je fungující chování, které vede k tomu, po čem ono touží. „A nelze od nic čekat oddanost psa, který vám všechno odpustí. Tréninkové chyby, kdy ho třeba chytíte a odtáhnete od žrádla, vám prase neodpustí,“ říká Šusta, který ovšem zdaleka  nevylučuje, že by prase nebylo schopno k člověku získat vztah.

„Sám jsem zažil, že se vepřík postavil za mě a bránil mě před svou prasečí kolegyní v říji. Ale není to automatická věc, musíte si to zasloužit dlouhodobým vztahem a dobrým chováním k němu,“ vzpomíná trenér zvířat.

„A současně to neznamená, že vám to samé prase za půl hodny neroztrhne lýtko klektákem jenom proto, že jste mu zapomněli dát odměnu,“ konstatuje s tím, že nejvíc zranění, která si za svoji kariéru psů i nejrůznějších divokých zvířat odnesl z tréninků na vlastní kůži, bylo právě od prasat.

Autor:

Nejčtenější

Správný řez švestek má jasná pravidla, nenechte se zmást mýty. 5 tipů na jarní péči

Jak na stříhání švestek, aby byly zdravé a dobře plodily? Zažité mýty o zimním a předjarním řezu jsou mylné. Většina švestek vyžaduje zcela jiný přístup, důležitý je jarní řez.

Deset tipů na aprílové žertíky, abyste se pobavili, nebo naopak nenachytali

Baví vás vymýšlet nečekané (nejen) aprílové vtipy? Podívejte se na zajímavosti o aprílu a na deset osvědčených tipů na žertíky, ke kterým potřebujete jen smysl pro humor a trochu představivosti.

Třešeň to potřebuje jinak než ostatní. Řez se musí dělat hlavně s rozvahou

Třešně a višně patří mezi oblíbené ovocné stromy, ale jejich řez může být pro mnoho zahrádkářů výzvou. Jak a kdy správně stříhat třešeň? A potřebuje zvláštní péči, aby prosperovala?

Jarní údržba trávníku: Jak obnovit krásu našeho zeleného koberce

Jakmile se na jaře oteplí a příroda ožije, je čas věnovat pozornost našemu trávníku. Mnozí z nás obdivují krásné, zdravé trávníky v parcích, ale může být frustrující, když se doma setkáme s...

Tutanchamon – jeho hrobka a poklady

{LABEL}

Prožijte odhalení největšího zlatého pokladu světa spolu s archeologem Howardem Carterem.

Zanedbaný řez broskvoně se projeví hned v létě. Plody se odstěhují do špičky

V našich klimatických podmínkách je náročné udržet broskvoně každý rok plodivé. Na rozdíl od jiných ovocných stromů vyžadují specifický řez a pečlivý přístup. Jak na jarní řez broskvoní? A jak...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

3. dubna 2025

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

3. dubna 2025  14:30

Zoo Praha má mladý pár úžasných stromových varanů, budou nejdelší na světě

Milovníky plazů nepochybně potěší, že v Zoo Praha jsou nově k vidění varani Salvadoriovi. Mladý pár jménem Salva a Dorian obydlel expozici v Pavilonu velkých želv, kterou ještě donedávna obývali...

3. dubna 2025

KVÍZ: Jste správní foodies? Otestujte se, jak se vyznáte v názvech pokrmů

Mnohdy se stane, že si zajdete do lepší restaurace. Jenže při pohledu do jídelního lístku jste v rozpacích a podle názvu nepoznáte, co si vlastně vybrat. A hlavně – co naservírují, jak to bude...

vydáno 3. dubna 2025

Hrušeň je držák, zvládne i radikální jarní řez

Pro zdraví a bohatou úrodu sladkých hrušek je klíčové strom pravidelně stříhat. Jak na jarní a podzimní řez hrušní? Nebo jak prořezat starou hrušeň? A co je to zmlazovací řez? Ucelený návod přinášíme...

2. dubna 2025

Dubnový manuál pro pěstování zeleniny. Kdy rozvézt kompost, sít i množit

V dubnu se s největší pravděpodobmostí na zahradě nezastavíte. Protože pokud chcete v sezoně postupně stále něco sklízet a radovat se i z rozkvetých záhonů, budete se muset pořádně otáčet. Při...

2. dubna 2025

Jarní údržba fotovoltaiky se vyplatí. Zajistí plný výkon, předejde požárům

Základním předpokladem dlouhé životnosti a správného chodu celého fotovoltaického systému je prevence. Každý rok by proto měli majitelé fotovoltaických elektráren nechat provést kompletní kontrolu...

2. dubna 2025

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

1. dubna 2025  10:40

Jarní řez je důležitý. Jak říznout do stromu a neuškodit, aby se zahojil

Někdy je nezbytné při stříhání stromu odstranit i silné větve. Jak ošetřit řez stromu, aby se rány rychle zahojily a byly chráněny před chorobami a škůdci?

1. dubna 2025

Pošlete fotku svého zvířecího mazlíčka a hrajte o skvělé ceny v dubnovém kole

Krásné jarní fotografie už se objevily v kole březnovém, teď je ovšem ideální příležitost je přebít. Ceny od značky PRO PLAN, s níž jsme pro vás dubnovou soutěž připravili, za to stojí. Bezpochyby...

1. dubna 2025

Foie gras si budete moci vychutnat bez výčitek, že trápíte husy a kachny

Foie gras jsou v mnoha částech světa považována za hříšnou pochoutku. Toto tučné jídlo je kontroverzní, protože se vyrábí z jater kachen nebo hus, které byly před porážkou krmeny násilím.

1. dubna 2025

Miláček na celý život. Naklonovat psa stojí milion, u některých to však není možné

Premium

Zaplatíme cokoli, jen ať je s námi aspoň ještě rok. Uzdravte ho, pomozte mu. Tohle slyší veterináři často. Je snaha prodlužovat psí život stejně jako ten lidský. „Když máte špičkového psa, klonování...

31. března 2025