Koupila certifikovaná semínka pálivých červených papriček, ale dočkala se hroznů černých kuliček. Vyrostl jí plevel, mírně jedovatý lilek černý. | foto: čtenářka Adéla

Zasela pálivé papričky, vyrostl jedovatý lilek. Vysvětlení je prosté

  • 38
„Měla jsem za to, že jsem zasadila papriku. Místo červených podlouhlých plodů nám ale na několika nízkých keřících narostly v hroznech drobné černé kuličky. Uvnitř vypadají podobně jako kuličky černého rybízu, ale sladce nechutnají ani náhodou,“ obrátila se na nás čtenářka Adéla se zdánlivou záhadou.

Semínka pocházela z hobbymarketu, ale protože Adéla nakoupila tři druhy semínek paprik, od českých i zahraničních firem, nedokáže už přesně určit inkriminovaný sáček. „Je pro mě záhada, jak se mi to povedlo vypěstovat, když jsem sázela sazenice paprik vypěstovaných ze semínek z OBI,“ konstatuje.

Místo červených pálivých papriček „sklízí“ černé kuličky velikosti černého rybízu, skrývající uvnitř bílá semínka v průsvitném slizu. „Chutnají jako vodovatá zelenina, něco mezi mdlým rajčetem a paprikou,“ popisuje pěstitelka.

Podle Adéliny fotografie i popisu poznala zahradnice Zdena Krulichová, že se jedná o lilek černý (Solanum nigrum), mírně jedovatou jednoletou rostlinu. „Je to typický plevel, kterému se daří v zelinářských zahradách i na brambořištích. Jen pozor na plody, které jsou mírně jedovaté,“ upozorňuje, že hlavně malé děti by si mohly drobné černé plody splést třeba s nějakým oblíbeným ovocem.

Jak se ovšem semínka plevele dostala do sáčku místo semen certifikované odrůdy paprik?

Podle semenáře Petera Gajdoština se nabízejí dvě varianty vysvětlení. A zda chyba vznikla na straně semenářské firmy nebo pěstitelky, lze už dnes rozklíčovat jen těžko. Semínka i malé rostlinky paprik či plevelného lilku jsou totiž téměř k nerozeznání, a to nejen pro laika.

Nelze vyloučit, že chyba vznikla na straně dodavatele. „Lilek černý je plevel, který se běžně vyskytuje v semenářských porostech. Je i podobně vzrůstný jako papriky, takže pokud byl semenářský porost sklízen strojově, mohla se semínka lilku dost dobře dostat mezi semínka paprik. Jsou v podstatě stejná, takže není v lidských silách je od semínek paprik rozeznat,“ vysvětluje Peter Gajdoštin.

Jeho kolegové semenáři v tom ale mohou být i úplně nevinně. „Rostlinky se ze semínek běžně předpěstovávají v substrátu, do kterého je přimíchán kompost. A kompostuje se kdeco, jak biologický odpad z kuchyně, tak odpad ze zahrady. Je tedy docela dobře možné, že pěstitelce vyklíčilo semínko plevelného lilku pocházející právě ze substrátu a sazeničku opečovávala v domnění, že jde o požadovanou papriku,“ nabízí odborník velmi prosté vysvětlení.

Máte podobnou zkušenost? Také vám ze zakoupených certifikovaných semínek vyrostlo něco jiného, než avizovali na obalu?

celkem hlasů: 2000

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 15. září 2016. Anketa je uzavřena.

Nikdy se mi to nestalo, vždy vyrostlo to, co mělo.
Nikdy se mi to nestalo, vždy vyrostlo to, co mělo. 972
Ano, dokonce několikrát.
Ano, dokonce několikrát. 805
Stalo se mi to jednou, jinak byla se zakoupenými semínky vždy spokojenost.
Stalo se mi to jednou, jinak byla se zakoupenými semínky vždy spokojenost. 223