Na rybářském mistrovství světa v přívlači si zuby na zlato brousí Češi

aktualizováno 
Během nejbližšího víkendu 18. a 19. května na Jihlavsku vypukne 11. mistrovství světa v lovu dravých ryb přívlačí. Je to nejvýznamnější rybářský závod konaný letos na našem území a jeden z nejvýznamnějších rybářských závodů, který jsme kdy pořádali.

Bývalý mistr světa a skvělý závodník Michal Tichý (vlevo) za nás letos bohužel s největší pravděpodobností nenastoupí. | foto: Radek Filip

Mistrovství bude hostit řeka Jihlava v Biskoupkách a Řeznovicích nedaleko Ivančic. Šampionátu by se mělo zúčastnit okolo 15 států. Mezi hlavní favority patří naši domácí borci, kterým se v posledních letech sice nedařilo dosáhnout na nejvyšší mety, ale stále patří i vzhledem k domácímu prostředí mezi favority na zlato.

Do užší české nominace trenér navrhl Michala a Tomáše Čepeláky, Josefa Foltýna a Pavla Vokála. Jako náhradník je na soupisce Martin Foltýn.

Fotogalerie

Největšími soupeři našich reprezentantů pravděpodobně budou Rusové, obhájci titulu z loňského roku, s několikanásobným mistrem světa Alexejem Šaninem v sestavě. Zálusk na zlato si dělají i draví Slováci, jejichž hlavní hvězdou je mladý Martin Forbak (vicemistr světa z loňského roku). Bez nadějí nejsou ani Poláci, kteří hostili mistrovství světa vloni. Ze stále vyrovnanější světové špičky ale mohou uspět i jiné národy.

Hlavní lovenou rybou na řece Jihlavě s kamenitým dnem a šířkou toku maximálně 25 metrů budou pravděpodobně pstruzi, kteří se před závody i nasadí (až 1 000 kg ryb). Velká část těchto ryb zřejmě pozná ostrost háčku, neboť tu budeme moci spatřit skutečnou světovou přívlačovou elitu, od které se mají i velmi dobří rybáři co učit.

K vidění budou nesmírně přesné náhozy, precizní vedení nástrah i rychlost. Bude to také velká strategická bitva, kterou dnešní vrcholné rybářské závody bezpochyby jsou.

Zahajovací ceremoniál šampionátu se uskuteční ve čtvrtek 16. května od 17 hodin na Palackého náměstí v Ivančicích. Na něj závodníci navážou pátečním oficiálním tréninkem.

To nejzajímavější ovšem vypukne v sobotu a v neděli vždy od 9 hodin, kdy dostanou závodníci pokyn pro vstup do sektorů. Lépe řečeno pokyn pro vběh do sektorů. Sektory jsou totiž rozděleny do úseků, kterých je více než závodníků, kteří si svůj úsek za pomoci svých asistentů vybírají a mění ho několikrát za závod. Na úseku smí chytat ten závodník, který ho obsadí jako první. Místo poklidného rybaření tu tak můžeme vidět divácky atraktivní sprintérské závody a občas i hádky o to, kdo byl na místě první.

Pokud máte volný víkend a patříte mezi fanoušky přívlače, nenechte si určitě tuto událost ujít. Stojí to za to.

Autoři:Nejčtenější

Lidé jsou zhýčkaní a líní, s puškou chráním zvířata, říká lovkyně

Lovkyně Michaela Fialová ráda provokuje a z výhrůžek si nic nedělá

Michaela Fialová si na focení pro magazín Víkend oblékla šatičky s kolouškem Bambi. Zastřelila mu nejen maminku,...

K mambě ho odvezli narychlo, měl s sebou jen hák a sáček na hady

Strom v zahrádkářské osadě v pražských Hlubočepích, v kterém je uprostřed vidět...

Na internetu nenajdete jedinou jeho fotografii, přestože jsou plazi jeho láskou a částečně i profesí už padesát let. V...Fíky na Moravě a „poklad Inků“ v Čechách. Změny klimatu promění česká pole

Za několik let možná na našich polích uvidíme i rostliny čiroku.

České zemědělství čekají podle některých odborníků v příštích dvaceti letech změny. Oteplování podnebí a dlouhá i suchá...

Miniaturní americký ovčák je legrační skřítek, který vás vždy rozesměje

V současné době je toto plemeno neuznané FCI.

Miniaturní americký ovčák budí pozornost svým vzhledem, který nápadně připomíná zmenšeninu oblíbeného australského...

Podzim je ideální čas na provzdušnění trávníku, pomůžete mu do další sezony

aerifikace

Provzdušněním trávníku se myslí především propichování trávníku železnými trny. Mezi odborníky se i u nás používá slovo...

Další z rubriky

Z Labe vylovili 70kilového sumce, který měřil 226 centimetrů

Monstrum z „velké řeky“

Milovníci Labe se v létě vypravili na dvoudenní rybářskou výpravu na tuto řeku. Zatímco první den se jim absolutně...

Sledujte vítr, experimentujte s boilies. Sedm tipů, jak na kapry v květnu

Kapr chycený Radkem Filipem letos při aktivním vyhledávání kaprů na...

Každá roční doba vyžaduje specifický přístup při lovu kaprů – naší suverénně nejoblíbenější ryby. Pokud se dovedeme...

VIDEO: Možnost kempování na vodě se stává realitou. Nejen pro rybáře

Nafukovací stan si zachovává vlastnosti raftu, po vodě se s ním tedy lze i...

Táboření na vodě má umožnit plovoucí stan, který jednoduše nafouknete a pošlete ho na hladinu rybníka, řeky či jezera....Najdete na iDNES.cz