Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na rybářském mistrovství světa v přívlači si zuby na zlato brousí Češi

aktualizováno 
Během nejbližšího víkendu 18. a 19. května na Jihlavsku vypukne 11. mistrovství světa v lovu dravých ryb přívlačí. Je to nejvýznamnější rybářský závod konaný letos na našem území a jeden z nejvýznamnějších rybářských závodů, který jsme kdy pořádali.

Bývalý mistr světa a skvělý závodník Michal Tichý (vlevo) za nás letos bohužel s největší pravděpodobností nenastoupí. | foto: Radek Filip

Mistrovství bude hostit řeka Jihlava v Biskoupkách a Řeznovicích nedaleko Ivančic. Šampionátu by se mělo zúčastnit okolo 15 států. Mezi hlavní favority patří naši domácí borci, kterým se v posledních letech sice nedařilo dosáhnout na nejvyšší mety, ale stále patří i vzhledem k domácímu prostředí mezi favority na zlato.

Do užší české nominace trenér navrhl Michala a Tomáše Čepeláky, Josefa Foltýna a Pavla Vokála. Jako náhradník je na soupisce Martin Foltýn.

Fotogalerie

Největšími soupeři našich reprezentantů pravděpodobně budou Rusové, obhájci titulu z loňského roku, s několikanásobným mistrem světa Alexejem Šaninem v sestavě. Zálusk na zlato si dělají i draví Slováci, jejichž hlavní hvězdou je mladý Martin Forbak (vicemistr světa z loňského roku). Bez nadějí nejsou ani Poláci, kteří hostili mistrovství světa vloni. Ze stále vyrovnanější světové špičky ale mohou uspět i jiné národy.

Hlavní lovenou rybou na řece Jihlavě s kamenitým dnem a šířkou toku maximálně 25 metrů budou pravděpodobně pstruzi, kteří se před závody i nasadí (až 1 000 kg ryb). Velká část těchto ryb zřejmě pozná ostrost háčku, neboť tu budeme moci spatřit skutečnou světovou přívlačovou elitu, od které se mají i velmi dobří rybáři co učit.

K vidění budou nesmírně přesné náhozy, precizní vedení nástrah i rychlost. Bude to také velká strategická bitva, kterou dnešní vrcholné rybářské závody bezpochyby jsou.

Zahajovací ceremoniál šampionátu se uskuteční ve čtvrtek 16. května od 17 hodin na Palackého náměstí v Ivančicích. Na něj závodníci navážou pátečním oficiálním tréninkem.

To nejzajímavější ovšem vypukne v sobotu a v neděli vždy od 9 hodin, kdy dostanou závodníci pokyn pro vstup do sektorů. Lépe řečeno pokyn pro vběh do sektorů. Sektory jsou totiž rozděleny do úseků, kterých je více než závodníků, kteří si svůj úsek za pomoci svých asistentů vybírají a mění ho několikrát za závod. Na úseku smí chytat ten závodník, který ho obsadí jako první. Místo poklidného rybaření tu tak můžeme vidět divácky atraktivní sprintérské závody a občas i hádky o to, kdo byl na místě první.

Pokud máte volný víkend a patříte mezi fanoušky přívlače, nenechte si určitě tuto událost ujít. Stojí to za to.

Autoři:Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

KVÍZ: Deset anglických kuchařských výrazů, které musíte znát v receptech

Při vaření se používá hodně postupů, které v anglické terminologii u nás nejsou...

Dnes jen už málokdo vaří podle ušmudlaného deníčku po mamince. Není nic snadnějšího než sednout k počítači nebo...Pláže Floridy ochromil červený příliv. Hynou ryby, ptáci i želvy

Mrtvé ryby na plážích Floridy

Velká horka trápí nejen Česko, ale i americkou Floridu. Čtenářka Renata Mysliveček, která u zdejších pláží žije, den za...

Se zahradou si hraje. Má být oslavou života, pod jehličnany je mrtvo, říká

Růže jsou podle majitele tohoto nádherně rozkvetlého království pro každou...

Zahradničí přes dvacet let a miluje anglický a holandský typ neformálních zahrad s ostrým kontrastem květů a syté...

Z Prahy prchají do Posázaví na chalupu s půvabnou zahradou po babičce

Dům a zahrada po babičce s dědou přinášejí rodině z Prahy spoustu radosti a...

Domek se zahradou, které budovali zhruba před sedmdesáti lety její děda s babičkou, jsou srdeční záležitostí čtenářky,...

Další z rubriky

Rybáři budou od dubna chytat déle. Liberálnější návrh však neprošel

Jaro přináší k vodám naději, v březnu se doposud mohlo chytat jenom od 5 do 21...

Po bouřlivých debatách mezi rybáři se s účinností od 1. dubna 2018 upravuje denní doba lovu ryb na mimopstruhových...

Candáti, štiky a okouni. Takhle se závodí na World Predator Classic 2018

Unikátní fotografie z letošního  mistrovství z lovu dravců v Nizozemsku.

Český tým ve složení Radek Filip a Martin Štěpka se i letos vydal na světový šampionát v lovu dravců z lodi – World...

Letošní lov na dírkách: tento týden zřejmě máte první a poslední šanci

Duháci a siveni se na dírkách moc nepouští. U jiných rybích druhů je situace...

Přestože mnozí prorokovali, že letošní zima bude tuhá, opak byl pravdou. Atraktivní sezona lovu ryb pod ledem neboli...

Najdete na iDNES.cz