Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hlasujte v souboji mláďat. A poznejte rodiče kuřete ze samolepky

  14:19aktualizováno  14:46
Ve čtvrtek v pravé poledne se rozběhlo přímé hlasování ve fotosoutěži zvířecích mláďat, do které stále můžete zasílat svoje fotografie. Týdenních hlasovacích kol bude totiž několik. Na videu si navíc můžete prohlédnou jedno z mláďat, která vyšla na samolepce v dnešní tištěné MF Dnes.

Pro laika vypadá mládě jeřába mandžuského z dnešní samolepky jako rezavé kuře říznuté kachňátkem. Vyroste z něj ale nádherný pták vázaný na vodu, který je asijským symbolem štěstí, lásky a věrnosti.

Ve fotosoutěži o nejkrásnější mládě hlasujte ZDE

Pokud se chcete soutěže zúčastnit se svými fotografiemi, můžete je vkládat zde.

Jeřábi mandžuští žijí v páru na japonském ostrově Hokkaidó, v severovýchodní Číně a jihovýchodním Rusku. A také v dolní části pražské zoo v expozici Jeřábi. Mláďata se tu poprvé předloni podařilo odchovat dvě, loni jedno. Podívejte se na úvodním videu, jak se už jako malinké mělo minulé jaro k světu.

Fotogalerie

Pražský přirozený odchov je přitom velmi cenný. V západní Evropě existují farmy, kde malé jeřáby odchovávají uměle, bez přítomnosti rodičů. Jenže takto odchovaní ptáci mají později problémy s výchovou vlastních mláďat, protože nemají od koho odkoukat nezbytné zvyky a dovednosti.

Pražský pár jeřábů přicestoval do Česka z Asie, seznámil se však až ve Zlíně (v Praze v té době probíhala přestavba expozice Ptačí mokřady). Tam žil nějaký čas v zázemí a měl tedy potřebný klid k vzájemnému poznání.

Mláďata světa

Samolepka mláděte jeřába mandžuského vyšla dnes spolu se samolepkami mláďat skunka, kapybary a vlka. Pokud byste je snad propásli, můžete je za SMS v ceně 20 Kč získat zde.

Jeřáb mandžuský s mláďaty v pražské zoo

Jeřáb mandžuský s mláďaty v pražské zoo

Pokud vám schází vlastní samolepkové album Mláďata světa, přijde vám poštou za SMS v ceně 20 Kč podle návodu zde.

Jeho první mláďata se vylíhla už v Praze, pod rodiči, kteří se během sezení na vejcích celý měsíc střídali. Jedno vajíčko přitom poškodili a muselo být převezeno do líhně, aby mláděti pomohli z vajíčka chovatelé. Vše probíhalo v pořádku, takže mládě hned druhý den podsadili pod rodiče k prvorozenému potomkovi a ti se bez problémů starali o obě.

Pro mláďata je péče rodičů moc důležitá: ukazují jim, kde najít nejvhodnější potravu, zahřívají je a velmi důrazně je chrání. K tomu jsou dobře vybaveni, ostré drápy jejich dlouhých nohou se mohou stát nebezpečnou zbraní. 

Od roku 2000 patří jeřáb mandžuský k ohroženým druhům, jeho populace v přírodě činí odhadem zhruba tři tisíce jedinců. Z toho je však zhruba jen polovina schopná reprodukce. Obývá rákosové porosty s hlubší vodou, močály a vlhké louky a patří mezi všežravce: sbírá hmyz, zkonzumuje i vodní bezobratlé, drobné obratlovce, semena, výhonky a jiné části rostlin.

Autor:Nejčtenější

Po Česku se prohání tisíce bobrů, lidí už se nebojí a umí i zabíjet

Bobr evropský v plné práci. Vyrušit ho, to se vám nemusí vyplatit.

V české přírodě se znovu zabydlelo zvíře, které jsme kdysi vyhubili. Máme se z návratu bobrů radovat, nebo nabíjet...

Většině ovoce a zeleniny lednička škodí. Kde je tedy skladovat?

Nezralý ananas do lednice zásadně nepatří. A jak je to s dalším ovocem?

Draze zakoupené ovoce a zeleninu logicky chceme uchovat čerstvé a chladničku považujeme za jasnou volbu. Jenže většina...Evropou se šíří noví škůdci. Tesaříci a krasci napadají okrasné dřeviny

Krasec Lamprodila festiva

Tesaříci a krasci vázaní na jalovce byli posledních padesát let ve střední Evropě velice vzácní a ohrožení. S útlumem...

KVÍZ: Bazmek nebo pačok. Vyznáte se ve starém řemeslnickém slangu?

Rozumíte, když s vámi mluví řemeslník?

Řemeslníci někdy mají tendenci používat termíny, kterými chtějí ohromit zákazníky, aby dali najevo odbornou převahu. Ne...

V Indii zalili omylem psa do asfaltu. Lhostejní dělníci ho odmítli vykopat

Spícího psa zaživa pohřbili do asfaltu

Až vzpoura místních obyvatel donutila silničáře vysvobodit ubohého psa. Kolemjdoucí jim sebrali bagr a psa z nově...

Další z rubriky

VIDEO: Obránci zvířat ukázali, jak žijí slepice v klecových chovech

Není výjimkou, že slepice žijí společně se svými mrtvými družkami.

Slepice jsou odrané z peří až na kůži, namačkané v malých klecích a stojící na rozkládajících se tělech slepic, které...

Další koně Převalského úspěšně překonali cestu z Prahy do Mongolska

I letošní transport převaláků je v pořádku na místě. Z přepravních beden jako...

Přesto, že úterní cestu čtyř klisen převaláků do jejich domoviny mohlo zkomplikovat deštivé počasí, letecký i pozemní...

Americká kolie je impozantní plemeno, které ztvárnilo legendární Lassii

Americká kolie se stala inspirací ke vzniku legendární Lassie.

Americká kolie je elegantní mírumilovný pes, který naprosto zbožňuje svoji rodinu a rád se s ní pouští do každého...

Najdete na iDNES.cz