Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Dvouměsíční mládě Kijivu už stojí na zadních. V neděli má křtiny

aktualizováno 
Gorilí sameček, který se narodil dva dny před Štědrým dnem, je úžasně silné a šikovné mládě. Také má v harmonické gorilí skupině, která funguje srovnatelně jako lidská rodina, tu nejlepší péči. V neděli dostane i jméno. Na 13. hodinu za ním dorazí hned tři kmotři: Lucie Bílá, Karel Gott a Karel Poborský.

Dvouměsíční gorilí kluk dává matce Kijivu natolik zabrat, že už je pěkně unavená. "Není divu," komentuje tuto skutečnost Vít Lukáš, kurátor primátů Zoo Praha. "Jako matka vzorně pečující o svá mláďata už je denně zapřažená osm let." 

Šesté gorilí mládě narozené v Zoo Praha

Dvouměsíční gorilí samec je čtvrtým mládětem samice Kijivu a samce Richarda a celkově šestým v historii chovu goril v Zoo Praha. Narodil se 22. prosince 2012, veřejnosti se poprvé představil na Štědrý den (více o jeho narození zde).

Ze začátku ho Kijivu půjčovala samicím Kambě a Shindě jen velmi opatrně a nespouštěla z něj oči. "Teď už se ho kouká zbavit, kdykoliv to jde." (Video, jak Kijivu sama nabízí samicím mládě k půjčení a Richard na to dohlíží, najdete u článku zde.)

Šesté gorilí mládě Zoo Praha

Ve čtvrtek chovatelé dokonce poprvé pozorovali, jak Kijivu půjčila mládě Shindě a vleže odpočívala, klidně k oběma otočená zády. "Kijivu v tu chvíli mládě evidentně nezajímalo, což je dobře, potřebuje si odpočinout. A dobře ví, že kdyby se mláděti cokoliv nelíbilo, začne hlasitě pištět. Jak jsme se několikrát přesvědčili, hlas má velice silný. A v takovém případě Kijivu přispěchá a okamžitě si bere mládě zase k sobě," vysvětluje kurátor primátů.   

Kamba v pátek dopoledne, pátý den po operativním zákroku.

Kamba v pátek dopoledne, pátý den po operativním zákroku. "Zdá se být úplně v pořádku, ani jizvu si neškrábe, jen má trochu rýmu," popsal chování a stav Kamby ředitel pražské zoo.

Dokonce i Bikira, která se o svoje vlastní mládě neuměla postarat (více zde), se k němu párkrát pokoušela přiblížit, ale ostatní ji od něj zatím drží stranou. Přece jen do skupiny ještě úplně nezapadla. "Alespoň se učí výchovu novorozeněte na dálku, to není málo, hodně ho pozoruje. A je skvělou chůvou Kiburimu," konstatuje Lukáš. Teď si však Kiburi moc nehraje, často také chodí do zázemí pavilonu k mříži ložnice, kde se po operaci zotavuje Kamba, aby mohl být své milované tetičce nablízku.    

Momentálně je totiž Kamba po nedělním operativním zákroku od ostatních oddělená mříží, aby se jí zahojila operační rána (podrobnosti zde). Naštěstí se hojí dobře, jak v pátek potvrdil ředitel zoo Miroslav Bobek. Shinda u Kamby jako správná vedoucí samice tráví hodně času, občas se však věnuje i mláděti.

Mládě, které návštěvníci milují a navrhli mu tisíce jmen

Jen do konce roku se na novorozeného gorilího samečka přišlo podívat na deset tisíc návštěvníků. Jakmile pražská zoo vyzvala návštěvníky Pavilonu goril a iDNES.cz čtenáře rubriky Pomáháme gorilám, aby mláděti navrhli jméno (podrobnosti zde), sešlo se víc než deset tisíc návrhů (předchozí článek zde). Z těchto návrhů vybrali chovatelé deset jmen, z nichž to vítězné zvolí kmotři. "Výběr deseti jmen jsem nezveřejnili úmyslně. Chtěli jsme předejít lobbování a tlakům na výběr jednoho určitého jména," vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

Křest začne vystoupením afrických bubeníků ve 13:00 před Pavilonem goril, zhruba ve 13:20 se všichni konečně dozví vybrané jméno gorilího mláděte. U křtu nebude chybět ani pražský primátor Bohuslav Svoboda, mládě pokřtí rukou společnou Lucie Bílá, Karel Gott a Karel Poborský (patron projektu Toulavý autobus, více zde). Fanoušci se poté mohou těšit na autogramiádu všech tří kmotrů v Pavilonu goril.

Autor:Nejčtenější

Pohlreich v dětském koutku: Kdybyste jim vařili modré z nebe, nesnědí to

Zdeněk Pohlreich vysvětluje rozdíl mezi běžnou a panko strouhankou.

Zdeněk Pohlreich se dostal v poslední řadě pořadu Ano, šéfe! do pekla dětského koutku, který evidentně nesnáší. V...

Pohlreich odhalil rozpory v kuchyni. Kuchaři to zabalili kvůli neshodám

Bývalý šéfkuchař Vladimír Hanzelka dnes už vaří v Novém Jičíně.

V pořadu televize Prima Ano, šéfe! se odehrálo drama, které je velmi časté v mnoha restauracích. Až po návštěvě...Problémy s plasty mají nejen v Asii, řeší je i v USA. Chytají je do sítí

Sbírání odpadků u vyústění dešťové kanalizace

Kvůli plastům vznikají iniciativy i v rozvinutých státech, jako jsou Spojené státy americké. Vyvinuli tam systém, který...

V Dejvicích vsadili na jednoduchost, na zahradě odpočívají a suší prádlo

Vlevo záhon s ovocnými keři lemující plot, vzadu nová pergola s posezením a...

Zahrada ve vnitrobloku v klidné části pražských Dejvic patří k prvorepublikové dvojvile se sedmi byty. Ta se před...

KVÍZ: Panenka, plecko, krkovice. Vyznáte se ve vepřovém mase?

V chladírně jsou jednotlivé roztříděné kousky připravené pro čisté kuchyňské...

Myslíte si, že by z vás mohl být dobrý řezník? V našem dalším kvízu se můžete otestovat. Podívejte se na „slepou mapu“...

Další z rubriky

VIDEO: Zmrzliny zavěšené na laně vydržely pražským gorilám pár hodin

Richard olizuje zavěšenou zmrzlinu. I pro něj je to v tropických dnech příjemné...

Výjimečné horko vyžaduje výjimečné nápady. Své o tom vědí chovatelé goril v Zoo Praha, kteří se snaží svým svěřencům...

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

VIDEO: Gorilí samec Richard dělal z nervozity psí kusy, Kamba mu chybí

Richard ve venkovním výběhu poté, co byla Kamba oddělena od ostatních a...

Kamba je téměř dva týdny oddělená od skupiny, a přestože je po operačním zákroku s ostatními v kontaktu alespoň přes...

Najdete na iDNES.cz