Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Dvouměsíční mládě Kijivu už stojí na zadních. V neděli má křtiny

aktualizováno 
Gorilí sameček, který se narodil dva dny před Štědrým dnem, je úžasně silné a šikovné mládě. Také má v harmonické gorilí skupině, která funguje srovnatelně jako lidská rodina, tu nejlepší péči. V neděli dostane i jméno. Na 13. hodinu za ním dorazí hned tři kmotři: Lucie Bílá, Karel Gott a Karel Poborský.

Dvouměsíční gorilí kluk dává matce Kijivu natolik zabrat, že už je pěkně unavená. "Není divu," komentuje tuto skutečnost Vít Lukáš, kurátor primátů Zoo Praha. "Jako matka vzorně pečující o svá mláďata už je denně zapřažená osm let." 

Šesté gorilí mládě narozené v Zoo Praha

Dvouměsíční gorilí samec je čtvrtým mládětem samice Kijivu a samce Richarda a celkově šestým v historii chovu goril v Zoo Praha. Narodil se 22. prosince 2012, veřejnosti se poprvé představil na Štědrý den (více o jeho narození zde).

Ze začátku ho Kijivu půjčovala samicím Kambě a Shindě jen velmi opatrně a nespouštěla z něj oči. "Teď už se ho kouká zbavit, kdykoliv to jde." (Video, jak Kijivu sama nabízí samicím mládě k půjčení a Richard na to dohlíží, najdete u článku zde.)

Šesté gorilí mládě Zoo Praha

Ve čtvrtek chovatelé dokonce poprvé pozorovali, jak Kijivu půjčila mládě Shindě a vleže odpočívala, klidně k oběma otočená zády. "Kijivu v tu chvíli mládě evidentně nezajímalo, což je dobře, potřebuje si odpočinout. A dobře ví, že kdyby se mláděti cokoliv nelíbilo, začne hlasitě pištět. Jak jsme se několikrát přesvědčili, hlas má velice silný. A v takovém případě Kijivu přispěchá a okamžitě si bere mládě zase k sobě," vysvětluje kurátor primátů.   

Kamba v pátek dopoledne, pátý den po operativním zákroku.

Kamba v pátek dopoledne, pátý den po operativním zákroku. "Zdá se být úplně v pořádku, ani jizvu si neškrábe, jen má trochu rýmu," popsal chování a stav Kamby ředitel pražské zoo.

Dokonce i Bikira, která se o svoje vlastní mládě neuměla postarat (více zde), se k němu párkrát pokoušela přiblížit, ale ostatní ji od něj zatím drží stranou. Přece jen do skupiny ještě úplně nezapadla. "Alespoň se učí výchovu novorozeněte na dálku, to není málo, hodně ho pozoruje. A je skvělou chůvou Kiburimu," konstatuje Lukáš. Teď si však Kiburi moc nehraje, často také chodí do zázemí pavilonu k mříži ložnice, kde se po operaci zotavuje Kamba, aby mohl být své milované tetičce nablízku.    

Momentálně je totiž Kamba po nedělním operativním zákroku od ostatních oddělená mříží, aby se jí zahojila operační rána (podrobnosti zde). Naštěstí se hojí dobře, jak v pátek potvrdil ředitel zoo Miroslav Bobek. Shinda u Kamby jako správná vedoucí samice tráví hodně času, občas se však věnuje i mláděti.

Mládě, které návštěvníci milují a navrhli mu tisíce jmen

Jen do konce roku se na novorozeného gorilího samečka přišlo podívat na deset tisíc návštěvníků. Jakmile pražská zoo vyzvala návštěvníky Pavilonu goril a iDNES.cz čtenáře rubriky Pomáháme gorilám, aby mláděti navrhli jméno (podrobnosti zde), sešlo se víc než deset tisíc návrhů (předchozí článek zde). Z těchto návrhů vybrali chovatelé deset jmen, z nichž to vítězné zvolí kmotři. "Výběr deseti jmen jsem nezveřejnili úmyslně. Chtěli jsme předejít lobbování a tlakům na výběr jednoho určitého jména," vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. 

Křest začne vystoupením afrických bubeníků ve 13:00 před Pavilonem goril, zhruba ve 13:20 se všichni konečně dozví vybrané jméno gorilího mláděte. U křtu nebude chybět ani pražský primátor Bohuslav Svoboda, mládě pokřtí rukou společnou Lucie Bílá, Karel Gott a Karel Poborský (patron projektu Toulavý autobus, více zde). Fanoušci se poté mohou těšit na autogramiádu všech tří kmotrů v Pavilonu goril.

Autor:Nejčtenější

Zachraňte medvědí česnek, zní na sociálních sítích. Nájezdníci ho ničí

Nasbírané listy medvědího česneku s květy. I ty jsou jedlé.

Sběrači módního druhu česneku často trhají celé rostliny tak, že zničí i poupata. Tím, že nemají čas vykvést, zabrání...

Nezapomeňte pohnojit trávník, zesílí a nedá prostor pampeliškám

Na malé plochy si vystačíte s ručním rozmetačem.

Kdo se pokouší udržet svůj trávník bez plevelů, neměl by ho na jaře opomenout pohnojit. Po zimě zesílí a až začnou...Kooikerhondje je akční a radostný psík, původně naháněl kachny

Pojmenování „kooikerhondje“ se dá volně přeložit jako „kachní pes“. V...

Kooikerhondje, je málopočetné plemeno, jehož domovinou je Nizozemsko. Tento menší psík se zvláštním jménem je jako...

KVÍZ: Klíšťata už řádí. Nakolik víte, s kým máte tu čest?

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Pořekadlo o nepříteli, jehož je nutno nejprve pořádně poznat, abyste proti němu mohli účinně bojovat, platí u klíšťat...

Psi zachraňují životy i honí pašeráky. Toto jsou letošní psí hrdinové

Fenka Cama se stala postrachem pašeráků zvířat v Africe.

Dokázali zachránit lidi pokoušející se o sebevraždu či bojující o život po zdravotním kolapsu. A fenka Cama se dokonce...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí matky slouží jako trampolína pro batole i výrostky

Malí goriláci si dělají z mámy trampolínu.

Skákat plnou vahou těla na své matky, v tom jsou roční Ajabu i téměř pětiletý Nuru opravdoví přeborníci. Nuru se...

Gorilákovi Nuruovi bude pět. Není nejbystřejší, ale lumpárny mu jdou

Nuruovi jsou tři a chovatelům dělá jen radost.

Narodil se o Vánocích, narozeniny bude slavit o Zlaté neděli, tedy 17. prosince. Čekají ho první půlkulatiny, stejně...

Chovatelé gorilám založili nový trávník, Kiburi se zachoval jako jouda

Nově založený trávník Kiburiho rozhodil, bez dřevítky neudělal ani krok.

Pod stříškou u šubru ve venkovním výběhu měly pražské gorily dlouho jen udusanou zem, chovatelé se proto rozhodli jim i...

Najdete na iDNES.cz