Vyprat stopy od trávy není jednoduché.

Vyprat stopy od trávy není jednoduché. | foto: Profimedia.cz

Mlékem na kalhoty od trávy, fénem na mastné kachlíky a dálniční známku

  • 123
Babské rady fungují. V domácnosti je užijete na každém kroku, navíc vás to přijde levněji, než kdybyste kupovali specializované čisticí prostředky.

1. Skvrny od trávy na barevném textilu odstraníte mlékem

Odstranění travních skvrn není jednoduché. Jsou-li na bílém prádle, použijeme citronovou šťávu, ovocný nebo vinný ocet, zkrátka něco kyselého. U barevných látek hrozí nebezpečí, že zelený flek sice zmizí, ale spolu s ním i barva oblečení. Podle rad našich babiček by nám mělo pomoci, když tkaninu namočíme přes noc do mléka a teprve druhý den vypereme.

2. Na starou dálniční známku pomocí fénu

Aby šla dálniční známka nebo třeba samolepka z kapoty auta dobře odlepit, musí se podklad zahřát na vyšší teplotu. K tomu použijeme obyčejný fén. Potom uvolníme růžek nálepky, zatáhneme a pomalu pokračujeme, dokud není celá fólie pryč.

Na zbytky lepidla použijeme měkkou bílou gumu a soustavným pohybem, nejlépe jednosměrným, lepidlo vygumujeme.

3. Bílé záclony koupejte v inkoustu

Záclony jsou po delším používání většinou zažloutlé či zašedlé. Jak to napravit? Před praním v pračce přidáme do přihrádky na prací prášek obyčejný prášek do pečiva. Záclony tak opět získají zářivě čistý vzhled a budou jako nové. Další možností, jak oživit barvu, je vymáchat záclony ve vodě se lžičkou inkoustu. Bělost bude až překvapivá.

Pokud máte záclony v béžové či režné barvě, přidejte do vody lžičku uvařeného čaje, barvy se oživí.

4. Litr ekologického gelu na praní za dvě kačky

Za dvacet korun si doma vyrobíme deset litrů ekologického pracího gelu. Nastrouháme 250 g mýdla na praní, rozpustíme je v horké vodě a přidáme 250 g krystalické sody. Horkou vodou dolijeme do deseti litrů a po ztuhnutí můžeme použít na veškeré prádlo.

Pereme běžným způsobem v automatické pračce, ale místo aviváže přidáme lžíci octa. Bez obav, není cítit.

5. Na okna vanilkovým pudinkem

Kromě prostředků určených přímo k čištění oken si můžeme poradit i s jinými domácími zdroji. Sklo se krásně vyčistí a zbaví šmouh, rozpustíme-li v kbelíku s vodou jeden obyčejný vanilkový pudink. Okna nemusíme předmývat ani dolešťovat. Tímhle způsobem by se nám měl výsledek podařit docela snadno a s překvapivým účinkem.

6. Poškrábané sklo na hodinkách vyleštíte pastou na zuby

Drobné rýhy na hodinkách odstraní hadřík s obyčejnou zubní pastou, působí jako jemná brusná pasta. Krouživými pohyby leštěte hodinky několik minut a zbytky zubní pasty pak setřete do hadříku. Zubní pastou můžete leštit také kovové předměty - například staré příbory, kliky a také šperky.

7. Boty nakrmte jedlou sodou, budou vonět

Jako nové budou vonět boty, když do nich nasypete jedlou sodu a necháte působit přes noc. Druhý den pak prášek z bot vyklepejte, případně vyluxujte vysavačem.

Pokud nebude tato procedura úspěšná, vyzkoušejte druhý způsob. Boty vytřete hadříkem namočeným v octové vodě - ta nejen zneutralizuje pachy, ale navíc zabije všechny zárodky plísní.

Sportovní boty se nebojte vyprat v automatické pračce. Použijte ale krátký program bez ždímání a s nízkou teplotou 30 stupňů. Boty potom nechte důkladně vyschnout.

8. Mastné kachlíky vyčistí fén

Mastné cákance a zbytky jídla na kuchyňských kachlíkách nepatří ke skvrnám, které by se odstraňovaly snadno. Místo drhnutí drátěnkou, při kterém hrozí, že kachlíky nenávratně poškodíte, si vezměte na pomoc obyčejný fén.

Teplý vzduch rozpustí tuk a skvrny pak půjdou dolů i obyčejnou houbičkou na nádobí.

9. Cola na zrezlé šrouby

Každý člověk se někdy dostane do situace, kdy potřebuje uvolnit zarezlý šroub. Když s matkou nepohne ani síla znásobená sika kleštěmi, sáhněte po obyčejné cole. Limonádu nalijte na dané místo, nechte pár hodin působit a zkuste to znovu. Nahradíte tím známý odrezovač W40.

Další vychytávky pro domácnost i zahradu najdete každou středu v magazínu DOMA DNES.