Moč jako zdroj hnojiva, kterého je škoda. V Paříži testují ekopisoáry

  • 55
Převratné pisoáry, které umožňují zkompostovat lidskou moč na cenné přírodní hnojivo, testují francouzské státní dráhy na Lyonském nádraží v Paříži. Mají příjemný vzhled, jsou osázené zelení, komukoliv kdykoliv volně přístupné a zachovávají přitom minimálně potřebnou míru soukromí.

Na pařížském Lyonském nádraží začaly francouzské státní dráhy hned po Novém roce testovat první dva ekologické pisoáry, které mají podobu velkých, designově čistých květináčů. Prostředí nádraží nijak nehyzdí, ve své spodní části přitom mají zásobník se slámou či pilinami, do kterých se moč vsakuje.

Nasbíranou moč pak lze spolu se slámou či pilinami zkompostovat, tedy přeměnit na hnojivo, a dále pak distribuovat například do zahradnictví.

A nejen to. Instalací těchto pisoárů by mělo získat i prostředí nádraží, na nichž zrovna nebývá o zápach moči nouze. V případě tohoto ekologického pisoáru má ovšem uhlík - obsažený ve slámě a smíchaný s dusíkem z moči - tento zápach pohltit, aby kolemjdoucí neobtěžoval. Což celému projektu přidává další cenný a praktický rozměr.

„Zachytávají nepříjemný zápach, který obvykle obtěžuje lidi všude tam, kde si pánové narychlo ulevují,“ uvedl bez obalu tuto zcela zjevnou přednost nových pisoárů francouzský deník Le Figaro. S tím, že pokud se osvědčí, francouzské dráhy objednají na svá nádraží dalších 360 těchto zařízení.

Zachovají se cenné živiny

Nově pojatý pisoár umožňuje recyklovat živiny, které se v běžné čisticí stanici zničí. „Náš systém totiž není napojen na kanalizaci, což je jeho velkou výhodou,“ uvádí spoluautor projektu Laurent Lebot. Jen tak je možné z lidské moči využít mj. fosfor i dusík, tedy živiny cenné pro růst a stavbu rostlin, které jinak přicházejí vniveč.

Systém také disponuje zařízením, které včas hlásí, kdy je zásobník se slámou či pilinami plný moči. Má předcházet přeplnění pisoáru i zbytečným jízdám. Současně mají být tyto ekologické pisoáry rozmístěny co nejblíže místům, kde se jejich obsah kompostuje.

Zájem projevilo i vedení Nantes, které se chystá tři tyto pisoáry od jara testovat ve svých ulicích. Čištění míst, kde si mnozí pánové zcela bez rozpaků ulevují, totiž velice zatěžuje rozpočet.

Považujete osazení nádraží či ulic ekologickými pisoáry za smysluplný projekt?

celkem hlasů: 1205

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 29. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

Super, skvělý nápad! Je na čase naučit se využívat přírodní zdroje všude tam, kde je to možné.
Super, skvělý nápad! Je na čase naučit se využívat přírodní zdroje všude tam, kde je to možné. 1002
Ne, podobná zařízení mi přijdou nesmyslná a zbytečná. Jejich přínos je diskutabilní a pořádek lze udržovat i bez nich.
Ne, podobná zařízení mi přijdou nesmyslná a zbytečná. Jejich přínos je diskutabilní a pořádek lze udržovat i bez nich. 139
Trochu rozpaky, ale umím si představit, že by byly podobné pisoáry i na českých nádražích a nejen tam.
Trochu rozpaky, ale umím si představit, že by byly podobné pisoáry i na českých nádražích a nejen tam. 64